Lümanda õpilased istutasid metsa puid juurde

MÄNNID MULDA: Neljapäeval istutasid Jauni bussipeatuse vastas asuvale raielangile männiistikuid David Lüüding ja Egert Oll Lümanda põhikooli 6. klassist ning Kristo Ninn 5. klassist. Neid juhendas õpetaja Janno Tuuling. Foto: Sander Ilvest

MÄNNID MULDA: Neljapäeval istutasid Jauni bussipeatuse vastas asuvale raielangile männiistikuid David Lüüding ja Egert Oll Lümanda põhikooli 6. klassist ning Kristo Ninn 5. klassist. Neid juhendas õpetaja Janno Tuulik. Foto: Sander Ilvest

Üleeile istutasid Lümanda põhikooli õpilased Mustjala vallas Jaunil ja Salme vallas Längal riigimetsa majandamise keskuse (RMK) lageraielankidele pisikesi puuistikuid.

Koolilaste abiga sai mulda murdosa istikutest, mida RMK sel aastal istutada plaanib. Nimelt istutab RMK üle Eesti 18 miljonit uut puud. Neist Saare- ja Muhumaale ligi pool miljonit.

RMK edelaregiooni metsakasvataja Rainer Roosipuu ütles aprillis Saarte Häälele, et sel aastal pannakse saartel nagu varemgi enim mulda mände – neid istutatakse 387 000. Kaski istutatakse 17 000, kuuski 52 000.

Eile kinnitas ta telefonis üle, et nii see on. Kõik istikud tulevad mandrilt: avajuursed männid ja kuused Reiu puukoolist Pärnumaalt, potitaimed (kuusk ja mänd) Marana puukoolist Pärnumaalt ja avajuursed kased Tartu puukoolist. Põhitöö teeb puude istutamisel Rainer Roosipuu sõnul RMK üheksa töötajat, kel on abiks kümme tähtajalise lepinguga töötajat. Oma osa annavad ka koolilapsed.

Lümanda põhikooli loodusainete õpetaja Janno Tuulik, kes Jauni metsas istutustöid juhatas, ütles, et tema on puid käinud istutamas kolmel aastal. Paraku juhtus nii, et tema esimestest istutatud puudest panid putukad enamiku nahka. Eile mulda pandud puudele loodab ta paremat saatust.

Tuulik selgitas ka, miks Lümanda kooli õpilased istutavad puid naabervaldades. Põhjuseks on, et RMK istutusplaan määrab ära, millises piirkonnas istutuslangid asuvad.

Jaunil olid eile tööl 5.–6. klassi õpilased, sekka mõni seitsmendik ka. Noored olid tööst vaimustuses. Oli ju ilus ilm, seltskond hea ja istutustöö mõnusaks vahelduseks koolitundidele. Selles, et nad tulevikus omaistutatud metsa vaatama tulevad, õpilased väga kindlad ei olnud. Õpetaja Tuulik pakkus siiski välja, et kümne aasta pärast samal kuupäeval võiks ju küll Jaunil kokku saada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 292 korda, sh täna 1)