Leisis kaitsti ennast ja aidati teisi (FOTOD)

SEIKLUSRAJA LÄBIMINE: Mändide vahelisel köiel püüab tasakaalu hoida Stella Stepanov Kuressaare Vanalinna kooli 6.b klassist. Foto: Sander Ilvest

SEIKLUSRAJA LÄBIMINE: Mändide vahelisel köiel püüab tasakaalu hoida Stella Stepanov Kuressaare Vanalinna kooli 6.b klassist. Foto: Sander Ilvest

Eile toimus Leisi staadionil võistlus “Kaitse end ja aita teist”. Võistluse üldvõitjaks tuli Tornimäe põhikool. Teiseks jäi Salme põhikool ja kolmas koht läks Lümanda põhikoolile.

Ürituse ühe korraldaja, päästeameti ennetustööbüroo vanemspetsialisti Kätlin Poopuu sõnul toimus võistlus kuuendat korda. “Juba jaanuaris saatsime koolidesse kirjad välja, et algavad koolitused ja mai lõpus toimuvad siis tavaliselt võistlused,” selgitas ta. Poopuu avaldas lootust, et järgmisel aastal kestavad võistlused juba kaks päeva.

Eile võistlesid maakonna koolide kuuendate klasside võistkonnad. “Nad on poole aasta jooksul saanud erinevaid koolitusi nii päästjatelt kui ka politseilt. Lisaks esmaabi- ja liiklusalast koolitust. Enne võistluspäeva tegid kõik osalejad läbi internetipõhise teadmiste testi,” rääkis Poopuu.

Võistlejail tuli läbida 17 kontrollpunkti. Võistkondi oli samuti 17, sest mõnest koolist oli väljas ka mitu võistkonda. Igasse võistkonda kuulus 8 õpilast.

Igas kontrollpunktis oli võistkondadel aega 10 minutit. Esmaabipunktides tuli siduda haavu ja leevendada keeva vee tekitatud põletuse valu. Jalgrattarajal tuli näidata oma tugevust vigursõidus. Aide autokooli pöörlevast autost tuli, pea alaspidi, väljuda ning turvavööstendil imiteeriti kokkupõrget kiirusel 110 km/tunnis, mille tagajärjel kehamass kasvab 10 tonnini.

Politsei oli välja pannud sõltuvusainetele ei ütlemise punkti ja pakkus kaht erinevat võimalust tunnetada alkoholijoovet. Ühes punktis üritas “purjus” võistleja, kellel olid ees joovet imiteerivad prillid, talutada koju kaaslast, kel silmad kinni seotud. Teises punktis tuli samasuguste prillidega, mis imiteerisid kahepromillist joovet, mööda joont käia, ja tuleb tunnistada, et see oli tõeliselt raske.

Veel said võistlejad täpsuse peale granaate heita ja vibu lasta. Demineerimiskeskus tutvustas õpilastele Saaremaalt leitud lõhkekehi ning pärast tuli neil, killuvest seljas, läbida kaaslase juhendamisel miiniväli, mille ruutudes olid ohutud tööriistad nagu tavotiprits või siis õppeotstarbelised lõhkekehad, millele astumisel kõlas pauk päris revolvrist, mis mõjus üsna ehmatavalt.

Päästjad olid valmis seadnud loogikaülesande, kus tuli talide ja trosside abiga maast lahti saada kaks veekanistrit kogukaaluga 60 kilogrammi. Ja loomulikult sai päästeauto juures tuletõrjevoolikuid kokku kerida ja laiali vedada. Kõige rohkem lusti pakkus lastele seiklusraja läbimine. Enamik võistlejaid oli valmis seda läbima kas või mitu korda, aga kahjuks nappis neil selleks aega.

Iga valdkonna parim sai auhinna. Kui eelmisel aastal korraldati Lääne regiooni parematele ka eraldi võistlus, siis tänavu jääb see võistlus ära.

Pärastlõunal toimusid võistluspaigas ka demoesitlused. Oli etteaste politseilt, koolid tutvustasid ennast, demineerijad rääkisid lõhkekehadest, kohal oli ka kolm teenistuskoera – Kutt, Pätt ja Vahva.

Ürituse lõpuks kella nelja paiku pärastlõunal said kõik osalejad tuld kustutada. Näidati, kuidas kustutada põlevat rasva ning igaüks sai ka ise voolikust vett lasta ja vahtu ka.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 892 korda, sh täna 1)