In principo erat verbum*

Kõlblus ilma seaduseta on võimatu nagu mõte ilma peata. Kõlblus on kultuuri aluspõhi. Igipõline kõigis uskudes, mida tuleb pidada pühaks, samuti riiklikes seadustes olnud igal pool ja ajal. Muidu poleks rahvad püsinud.

Globaalse liberaalse turumajanduse ideoloogia õigustab praegu kõike, mida vaja. Elu materialistliku külje ületähtsustamine ja tuleviku arvel elamine üle ilma. Selline turumajandus ei ole orienteeritud tsivilisatsiooni kestmisele, vaid inimeste ahnusele siin ja praegu. Hoolimata sotsiaalsetest, moraalsetest ja rahvuskultuurilistest tagajärgedest.

Sellele tuleb vastu hakata. Vastutusega isiklikul ja riiklikul tasandil.

Eelkõige ajakirjanduse prioriteet peaks olema seista täisväärtusliku kultuuri ja elamise laadi eest, et poleks kahtlusevarjugi väärmoraalist. Muidu saab tõeks Žirinovski arvamus, et habemega naine on Euroopa tulevik.

Kirjanik Vahur Afanasjevi poolt on süüdimatu avaldada ajalehes kanepi kasutamist ja legaliseerimist pooldav artikkel. Vastutus langeb ka ajalehele.

Jõudeelu loob koletisi. Kui see oli kunagi vaid aristokraatide probleem, siis praegu tuleb seda ette ka Eestis, kus väga rikkad ja kõiki naudinguid proovinud inimesed pöörduvad perverssustesse. Siin on oma osa internetil, ajakirjandusel.

Tähtsaim on luua Eestis normaalsed elamis- ja töötingimused, et inimestel poleks vaja mujale minna. Kõige lihtsam on lasta inimestel minna ja riik ei sekku kuidagimoodi. President ja peaminister on öelnud, et lahkumine on inimeste vaba valik. Kui sul pole perele süüa anda, siis pole see vaba, vaid sundvalik.

*Alguses oli sõna (ld k)

Urve Kirss

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)