Teadlikkusest üksi võib väheks jääda

Puukentsefaliiti haigestumist on Saare maakonnas aasta-aastalt üha vähem ette tulnud. Kui 2011. aastal registreeriti 51 haigestumisjuhtu, siis 2012. aastal 21 ja mullu vaid üheksa.

Vaevalt et puuke vähem on, ütles Saarte Hääle 13. mai uudises perearst Eve Nurmekivi. Tohter põhjendas nakatumiste arvu vähenemist sellega, et inimeste teadlikkus puugihaigustest on tõusnud ja entsefaliidi vastu lastakse end vaktsineerida.

Paraku kipub – vähemalt praegust olukorda silmas pidades – olema nii, et teadlik võib ju olla, aga kui tahad end vaktsineerida lasta, pole see kahjuks võimalik. Puukentsefaliidivaktsiin on Eestist otsas ning isegi puugibussi reise korraldava Terviseagentuuri ega ka ravimiameti esindajad ei tea kindlalt, kas ja millal vaktsiini taas Eestisse tuuakse.

Tuleb tõdeda, et vaktsiini lõppemiseks sobimatumat aega on vist raske leida: suvi on kohe-kohe käes ja oht metsas või heinamaal käies mõni puuk “üles korjata” üsna suur. Ja alati ei pruugi verejanulised putukad ilmtingimata kõrges rohus peituda. Ka pügatud muruga koduaias võib selle pisikese, ent ohtliku putuka ohvriks langeda.

Seega – et raskesse haigusse nakatumise ohtu vähendada, tasub hoolega järgida igal aastal ikka ja jälle üle korratavaid soovitusi: kandke metsa minnes pikkade säärte ja varrukatega ning soovitatavalt heledaid rõivaid. Pärast looduses käiku vaadake oma keha hoolega üle.

Vahel ei pruugi aga sellestki abi olla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 108 korda, sh täna 1)