Puugivaktsiin sai Eestis otsa (3)

Kuna puukentsefaliidi vaktsiin on Eestis otsas, tühistas Terviseagentuur oma vaktsiinibussi selleks nädalalõpuks planeeritud reisi Saaremaale.

Graafiku järgi pidi puugibuss saabuma täna ja homme peetavatele Kuressaare aiandus- ja lillepäevadele, ent need inimesed, kes oleksid end vaktsineerida soovinud, peavad nüüd jääma määramata ajaks ootama.

“Nüüd ei teagi, millal vaktsiini jälle tuleb,” tõdes Terviseagentuur OÜ juht Madis Tiik.

Tiigi sõnul tarnib puugivaktsiini Eestisse vaid üks firma. “Kuna Eesti hinnad on nii madalad võrreldes sellega, et ta müüb oma vaktsiini teistes riikides kallimalt, siis lihtsalt ongi olukord selline, nagu on,” selgitas Tiik.

Madis Tiik rääkis, et eelmiseks aastaks oli varutud suur kogus vaktsiini, aga kuna huvi vaktsineerimise vastu oli oodatust väiksem, jäi mullu palju vaktsiini järele. “Sel aastal me ei julgenud enam varuda – ei teadnud, kas on tahtjaid,” märkis Tiik. “Nüüd ei suuda aga tarnija Eestisse enam vaktsiini tuua ja see on otsas.”

Tiigi sõnul pole tarnija edasise osas seni midagi kindlat öelnud, on lubanud vaid, et mingi kogus vaktsiini saabub järgmisel-ülejärgmisel nädalal. “Aga ma ei saa ju tööd niimoodi planeerida, et lepin [vaktsiinibussi peatumise] kohad kokku ja siis selgub, et saan kümme või sada portsu vaktsiini. Tõstame käed üles – meil ei ole midagi teha.”

Vaktsiinibussi sõitusid planeeritakse kuu aega ette. “Tegelikult olid juunikuuni kõik päevad planeeritud ja kokkulepped olemas, aga kuna vaktsiini ei ole, tuleb need kõik tühistada,” ütles Tiik.

“Meil on puugivaktsiin otsas,” tõdes ka Auriga kaubanduskeskuses asuva Niidu apteegi juhataja Albina Tuuling. “Muidugi seda küsitakse, aga kahjuks me ei tea, millal seda tuleb.”

Terviseameti andmeil ei ole tänavu jaanuarist aprillini kogu Eestis diagnoositud ühtki puukentsefaliidi juhtu.

Ravimiameti müügilubade osakonna juhataja Margit Plakso andmeil on Eestis müügiluba kahel puukentsefaliidivaktsiinil. “Encepuri müügiloa hoidja Novartis on teatanud oma vaktsiini tarneraskusest juba mõnda aega varem, aga ka Ticovaci maaletoojal Baxteril on kuuldavasti vaktsiinitarnetega probleeme,” ütles Plakso.

Baxter Estonia OÜ esindajaga toimetusel eile telefonitsi ega meili teel ühendust saada siiski ei õnnestunud.

Mullu diagnoositi Eestis esimesed entsefaliidijuhud juunis – kokku 16, neist kolm Saare maakonnas. Aasta peale läks Saare maakonna kohta kirja üheksa juhtu.

Kogu Eestis registreeriti entsefaliiti mullu 114 korral.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 498 korda, sh täna 1)