Kuresaare linnavolikogu eilsel istungil otsustati 19 poolthäälega kutsuda ühinemisläbirääkimistele kõik Saare maakonna omavalitsused.
Linnapea Hannes Hanso ütles enne hääletamist peetud selgituskõnes volikogule, et ühinemisteemaga on tegeletud juba paarkümmend aastat, kuid nüüd tuleb siiski edasi liikuda, sest vanad haldusmeetodid tänapäeva enam ei sobi. Palju on ka dubleerimist. Kõik see kokku muudab ühe omavalitsuse pidamise palju kallimaks, kui oleks otstarbekas.
Kuid ühinemisele on tema meelest ka palju vastuseisu. Hanso sõnul annab ta endale aru, et ühinemisläbirääkimiste teema väljapakkumine ei too talle kaasa odavat populaarsust. Olenevalt jah-vastuste arvust peaks sellest kujunema pikk ja väga põhjalik protsess.
Linnapea oli siiski lootusrikas, sest aprillis toimunud kärajatel ei olnud tema sõnul ühtegi omavalitsusjuhti või volikogu esimeest, kes oleks ütelnud, et ei soovi sel teemal kaasa rääkida. Hanso pidas reaalseks et 2017.–2018. aastaks on ühinemine teoks saanud. Vabatahtlik ühinemine võiks anda ka eeliseid läbirääkimisteks riigi ehk keskvõimuga.
Läbirääkimiskutsele vastuse peaksid omavalitsused andma kahe kuu jooksul. Siis hakkavad mööda nõustunud omavalitsusi liikuma selgitustiimid ja moodustatakse vastavad töögrupid. Riik tagab ühinejatele nõustamise 20 tööpäeva ulatuses. Ilmselt kaasatakse eksperte, miks mitte ka välismaalt.
Hannes Hanso juhtis volinike tähelepanu sellele, et vabatahtlikult ühinev omavalitsus saab riigilt 150 000–400 000 eurot toetust. “Kui jagada see linna elanike arvuga, on summa väike. Ruhnus või Torgus saaks aga tükk asja ära teha,” märkis linnapea.
Ennekõike oleks ühendomavalitsuses paremini korraldatud transpordi-, tervishoiu-, haridus-, hoolekande- ja hooldekodude küsimused.
Ettepaneku poolt oli enamus linnavolikogu komisjonidest. Anti Toplaan ütles, et linnakodaniku komisjonis tekitas muret linna staatuse kadumine. “Kas me siis Kuressaare 460. sünnipäeva enam ei tähistagi?” küsis ta oma komisjoni nimel. “Võib-olla peaksid Muhu ja Kuressaare siiski eraldi jääma,” arvas ta.
Volinik Argo Kirss avaldas aga arvamust, et maapiirkondades pakutavate teenuste järeleaitamiseks võib kuluda mitu aastat ja sel ajal linna areng peatuks, sest kogu ressurss läheks maale.
See et kogu Saaremaa saaks üheks vallaks ei tähendaks, et Kuressaare enam linn ei ole. On linn valla koosseisus, aga ikkagi linn. Lihtsalt ei ole enam eraldi kohaliku omavalitsuse struktuuriüksusena.
Tulge jah ühinema, saate solidaarselt kõrged prügihinnad, et Kuressaare linna eramuomanikel hästi hea oleks, mis sellest, et suuremosa rahvast suurelamutes elab.
Kas poleks õigem ikka kaks omavalitsust? Reformi käigus tuleb lihtsalt suurendada linna pindala näiteks Nasva ja seni Kaarma valla alla kuulunud Marienthali osas. Miks ei võiks linna alla kuuluda ka Muratsi ja Upa kant? Enne valimisi jääks ära see suur sisse- ja väljakirjutamine, et näidata end linnakodanikuna.Sellele ühele omavalitsusele oleks pidanud mõtlema juba aastaid tagasi. Linn müüs aastaid tagasi maha osa linnavalitsuse hoonest (saali).Selle baasil oleks ühel omavalitsusel olnud ruumid olemas.Praegu oleks suurvalla keskuseks tänane maavalitsuse hoone.
Linn asustusüksusena jääb ikka alles, saab tähistada sünnipäeva, kasutada sümboolikat jne. Ühinemise korral aga poleks tegemist eraldi haldusüksusega, tekiks nö vallasisene linn.
kannatage veel – paarkümmend aastat reformikate võimu Eestis ja siin saartel pole enam ei valdu, linna ega külasid – on ainult metsik loodus
Huvitav, milliseid konkreetseid teenuseid oleks volinik Kirsi arvates maapiirkondades valjalik järeleaidata?
näiteks, arstiabi, päästeteenistus, transport, lasiteaiad, koolid, poed. Kui sellest veel vähe, siis pane pea tööle.
Tegelikult peaks linn hoopis sellest alustama, kui tahab valdadega ühte heita, et kutsub kõik vallad ühele vallatule UHHUDUURILE!!!! Alles peale seda saab terad sõkaldest eraldada ja on näha, kellede kodarad peavad sellise ühinemismaratoni vastu.
Ma ei mõista, miks Hanso paralamendivalimiste kampaaniaga peab veel enne suve alustama.
Kahe kuu vastamise tähtaeg langeb paljudel omavalitsustel puhkuste ajale.
toetan Hanso plaani.Siis kaovad need valdades toimuvad võimuvõitlused ka ära.ÜHINE SAAREMAA TULGU!!!!!!!!!!!!!
Loodan, et seekord see ühinemise idee jälle igavikku ei sumbuks. Suvi tuleb ja valdadel jälle kollektiivpuhkused, nt Salme ja võimalik asjaga jätkuvalt venitada. Vallad venitaks lõpmatuseni. Tuleb jõuliselt asi käsile võtta ja kiiresti!
Varsti on siin ainult pensionärid ja inv.pensionärid. Nii tulevikku ei kindlusta.
Hanso, vii ühinemine lõpuni!
Eks sotsid peavad end upitama, sest jää on sulanud, kuid tehtud pole muud kui sooja öhku suust välja aetud