Linn kutsub omavalitsused ühinemiskõnelustele (12)

Kuresaare linnavolikogu eilsel istungil otsustati 19 poolthäälega kutsuda ühinemisläbirääkimistele kõik Saare maakonna omavalitsused.

Linnapea Hannes Hanso ütles enne hääletamist peetud selgituskõnes volikogule, et ühinemisteemaga on tegeletud juba paarkümmend aastat, kuid nüüd tuleb siiski edasi liikuda, sest vanad haldusmeetodid tänapäeva enam ei sobi. Palju on ka dubleerimist. Kõik see kokku muudab ühe omavalitsuse pidamise palju kallimaks, kui oleks otstarbekas.

Kuid ühinemisele on tema meelest ka palju vastuseisu. Hanso sõnul annab ta endale aru, et ühinemisläbirääkimiste teema väljapakkumine ei too talle kaasa odavat populaarsust. Olenevalt jah-vastuste arvust peaks sellest kujunema pikk ja väga põhjalik protsess.

Linnapea oli siiski lootusrikas, sest aprillis toimunud kärajatel ei olnud tema sõnul ühtegi omavalitsusjuhti või volikogu esimeest, kes oleks ütelnud, et ei soovi sel teemal kaasa rääkida. Hanso pidas reaalseks et 2017.–2018. aastaks on ühinemine teoks saanud. Vabatahtlik ühinemine võiks anda ka eeliseid läbirääkimisteks riigi ehk keskvõimuga.

Läbirääkimiskutsele vastuse peaksid omavalitsused andma kahe kuu jooksul. Siis hakkavad mööda nõustunud omavalitsusi liikuma selgitustiimid ja moodustatakse vastavad töögrupid. Riik tagab ühinejatele nõustamise 20 tööpäeva ulatuses. Ilmselt kaasatakse eksperte, miks mitte ka välismaalt.

Hannes Hanso juhtis volinike tähelepanu sellele, et vabatahtlikult ühinev omavalitsus saab riigilt 150 000–400 000 eurot toetust. “Kui jagada see linna elanike arvuga, on summa väike. Ruhnus või Torgus saaks aga tükk asja ära teha,” märkis linnapea.

Ennekõike oleks ühendomavalitsuses paremini korraldatud transpordi-, tervishoiu-, haridus-, hoolekande- ja hooldekodude küsimused.

Ettepaneku poolt oli enamus linnavolikogu komisjonidest. Anti Toplaan ütles, et linnakodaniku komisjonis tekitas muret linna staatuse kadumine. “Kas me siis Kuressaare 460. sünnipäeva enam ei tähistagi?” küsis ta oma komisjoni nimel. “Võib-olla peaksid Muhu ja Kuressaare siiski eraldi jääma,” arvas ta.

Volinik Argo Kirss avaldas aga arvamust, et maapiirkondades pakutavate teenuste järeleaitamiseks võib kuluda mitu aastat ja sel ajal linna areng peatuks, sest kogu ressurss läheks maale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 579 korda, sh täna 1)