Kultuuritöötajad küsisid Tiiduselt rohkem raha (2)

Reedel kohtusid maakonna kultuuritöötajad Saare maavalitsuse saalis kultuuriminister Urve Tiidusega. Veidi üle viie kuu ministriametit pidanud Tiiduse sõnul on ta Saaremaa asjadega kursis, aga oma töös ta Saaremaad eelistada ei saa, kuigi vahel tahaks.

Rahast rääkides ütles Tiidus, et valminud on dokument Eesti kultuuripoliitika alustest aastani 2020 ning kultuuri rahastamine käib selle järgi. “Ootused raha saamisele on alati palju suuremad, kui on võimalik seda anda,” oli Tiidus realistlik.

Tähtsaimaks pidas ta, et arengukava järgi peaks kultuuritöötajate palk ametikohtadel, kus nõutakse kõrgharidust, kasvama Eesti keskmise palga tasemeni. “Kahjuks ei teostu see kava kohe esimestel aastatel, vaid perioodi jooksul,” jahutas ta saalis istujate rõõmu. Keeruliseks teeb asja, et valdav osa kultuuritöötajate palgarahast tuleb omavalitsuste eelarvest.

Tiidus rõhutas, et näiteks Saaremaa muuseum saab riigilt 2014. aastal 30 000 eurot kindluse rekonstrueerimisprojekti omaosaluseks. Laurentiuse kirik saab 250 000 ja Pöide kirik 280 000 eurot. Maasilinna varemete välisvalgustuseks eraldatakse 6000 ja Kuressaare Nikolai kiriku akende remondiks 3000 eurot.

Kõik saalis olijad avaldasid soovi, et nende valdkonna rahastust suurendataks. Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa tõi näiteks, et muuseumi majanduskuludeks annab riik 29 000 eurot aastas. Seega saavad nad kuus kulutada vaid kuni 3000 eurot. Aasta algusest on kompleksi remondile kulunud aga juba 30 000 eurot, mis võeti omavahenditest.

Kuressaare linnateatri loominguline juht Aarne Mägi soovitas ministril kaaluda teatrite rahastamisel omavalitsuste osatähtsuse tõstmist. “Estonia võiks jääda riigi esindusteatriks, teisi rahastatagu kolmandiku põhimõttel võrdselt riigi, omavalitsuse ja omatulu kaudu.”

Saare maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember leidis, et maakonnale eraldatav rahvakultuuri raha 3751 eurot aastas, mida naljatamisi “lillerahaks” kutsutakse, on liialt väike.

Laimjala rahvamaja juhataja Mikk Rand tõi välja, et kultuur kolib maalt suurematesse keskustesse. Ministri meelest on tegemist ülemaailmse linnastumisprotsessiga. “Paraku on nii, et maal või metsas saavad elada vaid vähesed,” tõdes ta.

Saare maavalitsuse kultuurinõunik Valve Heiberg arvas aga, et selle vastu aitaks vahest kultuuribusside käimapanek. “Kui praegu on olemas kinobuss, siis miks mitte sõitma panna raamatukogubussi,” märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 335 korda, sh täna 1)