
HULLUMEELNE IDEE? Meelelahutusärimees Gert Nepper tahaks Kitzbergi–Uue tänava ristmiku haljasalale püsti panna 25 meetri kõrguse vaateratta. Foto: Sander Ilvest
Kuressaare linna kaasava eelarve raames laekus linnakodanikelt ja organisatsioonidelt 39 ettepanekut, mismoodi kuni 30 000 eurot linna eelarveraha Kuressaare hüvanguks kasutada.
30. aprillist kuni 18. maini veebis ja Kuressaare linnavalitsuse fuajees vastu võetud ettepanekute rahaline maksumus ulatub kokku ligemale 950 000 euroni, kusjuures kõige kallim projekt on 400 000 eurot maksev jalgpalli sisehall, mille pakkus välja jalgpallitreener Margus Kuusk.
39 laekunud ettepaneku hulgas on kõige enam spordirajatiste, laste mänguväljakute, teede-tänavate, üldise heakorra ja Kuressaare turu kordategemisega seotud ideid.
Analüüs seisab veel ees
Kuressaare linnavalitsuse arendusosakonna juhataja Simmo Kikkase sõnul on ettepanekute hulgas palju selliseid ideid, mida on siin-seal juba mõlgutatud, kuid mis on mingil põhjusel jäänud ellu viimata. Ühtegi ettepanekut Kikkas eraldi esile tuua ei soovinud, öeldes, et ettepanekute analüüs ja neile hinnangu andmine seisab veel ees.
Osa projektide eluviimist takistavad olemasolevad planeeringud või lepingud. Näiteks purskkaevu ehitamine raekoja platsile on seotud südalinna planeeringuga, Kuressaare turu arendamist pidurdab aga praegu kehtiv leping rentnikuga, mistõttu ei saa linnavalitsus teha turul enne järgmist aastat ühtegi muudatust.
Atraktiivsuse poolest paistab silma meelelahutusärimees Gert Nepperi idee paigaldada Kitzbergi–Uue tänava ristmiku haljasalale või siis supelranda London Eye ehk eesti keeli Londoni Silma sarnane vaateratas, mis inglaste 135 meetri asemel oleks küll 25 meetrit kõrge, kuid võimaldaks siiski näha linnulennult nii kogu Kuressaare panoraami kui ka Abruka ja Vahase saart jne. Ettepaneku kohaselt peaks 130 000 eurot maksva vaateratta paigaldamise eelarvest katma poole Kuressaare linn ja teise poole eraettevõtted.
Gert Nepperi sõnul vajab Kuressaare suuri ja heas mõttes hullumeelseid ideid, et pildil püsida ja paljudele meeldida.
Ei taha prügikasti heita
“Kaua me ainult neid pinke ikka värvime, teeks vahel midagi ägedat ka,” lausus Nepper, kelle sõnul võiks vaateratas raha olemasolu korral valmida järgmisel aastal.
Simmo Kikkas ütles, et kalliste projektide rahastamine kaasava eelarve vahenditest pole küll võimatu, kuid on siiski vähetõenäoline.
Projekti suur eelarve võib rahvahääletusel poolthäälte saamist pärssida, sest kaasav eelarve moodustab näiteks jalgpalli sisehalli või vaateratta maksumusest vaid väikese osa, osutas Kikkas. “Samas ei tahaks me ühtegi ideed kohe prügikasti visata sellepärast, et see on liiga kallis,” rääkis arendusosakonna juhataja. “Hea idee võib ju leida oma tuleviku ka näiteks linna põhieelarves või mõnes suuremas EL-i projektis,” lisas ta.
Samuti võib nii mõnigi esitatud ettepanekutest leida tee KIK-i taotlusvooru.
Kaasava eelarve kasutamiseks laekus 39 ettepanekut
Ühtekokku laekus pühapäevaga kukkunud tähtajaks 39 ettepanekut, mida Kuressaare kaasava eelarvega pihta hakata. Avaldame ettepanekud ühes summaga – millel summa olemas –, palju nende esitajate arvates konkreetsete ettepanekute teoks tegemiseks raha kuluks. Ettepanekute kirjeldustega saab tutvuda veebiaadressil kaasaveelarve.kuressaare.ee.
Vaateratas – 130 000 eurot
Pakendikonteinerite aedikud – 3000–4000 eurot
Kuressaare omanäolised linnaliinibussid ja taksod – 9500 eurot
Saaremaa kultuuri- ja meelelahutusürituste mobiilirakendus – 2000 eurot
Kuressaare disc-golfi park – 5988 eurot
Veespordipark – 26 800 eurot
Kuressaare turuplats korda – kuni 30 000 eurot
Bussijaama–Maapanga ülekäik – 10 000 eurot
Infosildid Kuressaare vanadele väärikatele majadele – sõltub majade, siltide arvust
Kuressaare turg kodulähedasemaks – 10 000–30 000 eurot
Saaremaa kirjaniku Albert Uustulndi monument lossiparki – 75 000 eurot
Väli-lauatenniselauad haridusasutuste juurde – ca 7000 eurot
Toidupank Kuressaarde – 5708 eurot
Induktsioonsilmus ja kõrvaklapid Kuressaare linnateatrisse – 7000 eurot
Kuressaare lossipargi teede ja väljaku kate korda – 10 000–30 000 eurot
Puu- ja juurviljapaviljon linna turule – …
Tuulte Roosi ja Merikotka elamurajooni laste mänguväljaku renoveerimine – 8737,93 eurot
Koerte väljaheidete prügikastid Kuressaarde – 5100 eurot
Välitreeningpunkt/WorkOutStation – 2200 eurot + km (koos paigaldusega)
Linn algab koduõuest – 12 000 eurot
Jalgpalli sisehall – ca 400 000 eurot
Rannajalgpalli väljak Kuressaare titeranda – umbes 1500–2000 eurot
Ühendatud kergliiklusteed Pihtla teel – 20 000 eurot
Lossi ja Kitzbergi tänava kõnnitee – ei oska arvata
Restaureerimistoetuste taastamine – 15 000 eurot
Restaureerimis- ja remonditoetuste maksmine Kuressaare linna muinsuskaitsealal asuvate hoonete korrastamiseks – …
Smuuli–Pika tn ristmik – ei oska hinnata
Mänguväljakud korda ja mõni juurdegi – 6000 eurot
Linna ajaloo kirjastamine – 7500 eurot
Rohkem mänguväljakuid – …
Linna bussipeatuste kaardid korda – 2000 eurot
Paviljon kesklinna mänguväljakule – 20 000 eurot
Lapsehoiu toetus – …
Purskkaev keskväljakule ja Torni–Vallimaa nurgale – 20 000 eurot
Pargi WC – 30 000 eurot
Rulluisutee – …
Lemmikloomade kiipimise ja steriliseerimise/kastreerimise kampaania – 500 eurot?
Kuressaare linnastaadioni ümbrusse mets tagasi – 500–1000 eurot
Korvpalliväljak Vanalinna kooli staadionile – 5000–7000 eurot
Huvilisi oodatakse kaasa rääkima!
21. mail kell 18 koguneb Kultuurivara suures saalis Kuressaare kaasava eelarve nõukoda. Sinna on oodatud oma ettepanekutele vabas õhkkonnas ja arutlevas vormis tagasisidet ja nõu saama kõik, kes kaasavasse eelarvesse ettepaneku tegid.
Samuti on oodatud Kuressaare linna elu ja arengu üle arutlema kõik huvilised.
Meil on ju Albert Uustulndist vägevam Saaremaalt võrsunud kirjanik-Aadu Hint. Tema on täitsa maha vaikitud. Kas oli liiga punane? Tema Tuuline rand on igati võrreldav Tammsaare Tõe ja õigusega.
Nii, et kui Saaremaale kuulsust toonud inimesest skulptuur teha, siis peaks see olema nimelt Aadu Hint!
See Uustulndi Albert polnud küll mingi kirjanik, milleks temast üldse räägitakse.
Mõni idee kusjuures tundub päris mõistlik. Saav näha, mille rahvas siis välja valib!
Gert Nepperi idee vaaterattast ei ole majanduslikult jätkusuutlik projekt. Samuti lõhuks sellise monstrumi püstitamine Kuressaare väljakujunenud hoonestusala. Argument, et “teeks midagi ägedat”, kõlab antud juhul mittesihipäraselt ja liigselt ülevõimendatuna.
Pigem vaateratas kui järjekordne sõdurite raudtorn kesklinnas.
Tõepoolest, kuidas saab üldse ühele inimesele selline idiootlikult lambaada mõte tulla?
See “hoonestusala” on tõesti kõva argument. Ma usun, et London on kordades ajaloolisem “hoonestusala” ja seal saab küll toimetada. Meie probleem Kuressaares ongi üks krdi ala ja hala. Ega need turistid siin lõpmatuseni neid kadakaid vaatamas ei käi.
Head inimesed, idee vaateratta püstitamiseks Kitzbergi–Uue tänava ristmiku haljasalale on jabur, et mitte õelda idiootlik. Kuidas saab üldse inimese ajusse selline solkmõte tekkida?? Esiteks ei sobi eelpoolnimetatud koht vaateratta jaoks ja teiseks on vaataratte kasutusaeg meie linnas niivõrd väike, et see ei oleks jätkusuutlik. Kui üldse linna vaateratas püstitada, siis pigem kusagile Titeranna või Veiseheinamaa kanti, mitte mingil juhul aga sinna, kuhu uusrikkurist “tegijamees” seda plaanib.
Kuule kibestunud kuradiratas. Ei tea millised need meie riigi vanarikkad on- vanad kommunistid eesotsas vallavanematega või pead silmas Pätsu ja Laidoneri?
Kas ei ole häbematus maksumaksja raha eest püstitada vaateratas oma abikaasale kuuluva Arensburgi SPA kõrvale? Demokraatlikus maailmas lõhnaks selline plaan rootsikardinate järele. On ju siililegi selge, et SPA kõrval asuv vaateratas aitaks tublisti täita ka hotelli kassat ning tooks kundesid sellele ettevõttele. Kui kodanik, kes nimetab ennast uusrikkaks, seda ka on, siis las püstitab selle vaateratta oma raha eest. Kibestumisega ei ole siin mingit tegemist, või ei luba teie AQ midagi originaalsemat välja mõelda. Afa fakt on see, et maksumaksja raha eest SPA’le atraktsiooni ehitamine on kurjast ja lõhnab vägagi halvaendeliselt.
Kui sa korralikult artiklit loed, siis seal pakutaksegi ühe kohana supelranda välja. Ikka peab enne irisema hakkama. Proovi ikka laiemalt mõelda.
Sellest rahast võiks ju osa anda koolidele nt üha suureneva erivajadustega laste hulgaga toimetulekuks (kuigi see vist ei ole nii “äge” idee, kui näiteks vaateratas või ausammas, sest kes ikka seda seesmist ilu näha tahab, peaasi, kui saab väljastpoolt kaeda).
Aga miks sa pole seda ideed välja pakkunud? Tagantjärgi oleme koik hirmus targutajad
kuidas pööblile anti näiline võimalus sebida ja “juhtida. Nii kui mõni tõesti huvitav idee (nagu vaateratas) siis kohe suu pruntis peas.
Mida huvitavat on selles vaaterattas, neid on juba tuhandeid püsti pandud ning midagi erilist neis ei ole. Kui kommenteerija Naljakas vaadata arvab, et see idee on huvitav ning originaalne, siis eksib ta väga. Siin pole ideed ollagi, pigem on see mahaviksitud mõte, millisele on tuldud juba aastakümneid enne Gerti. Võta rahulikult ja lase ennast vabaks kommija “Naljakas vaadata”
et suu kohe pruntis peas. Ja muidugi, teeme ikka ruttu, ruttu kellegi teise idee maha. Pealegi, ega kõigile polegi antud esmapilgul kõigist ilusast aru saada!
Kohe näha, et rahanutsust ilmajäämise võimalus ajab kellegi harja ikka vägagi punaseks. Kuid mingit vaateratast ei ole meie linna küll niipea vaja, selles linnas on niipalju tunduvalt tähtsamaid probleeme lahendada nini vaateratta püstipanemine on nende hulgass kindlasti viimasel kohal.
Kõigepealt peaks korda tegema bussijaama parkla, mis on vihmadega eriti võigas, oma suurte aukudega, tegemist on ikka linna visiitkaardiga ja esmamuljega. Kui siis raha üle jääb, äkki saaks ka kesklinna kõnniteed ja Rae kaupluse ümbrus korda, kõnnitee kivid logisevad ja see mustus mis on sinna kinni kittinud, rääkimata pinkidest. Kuressaare turg- jälle linna häbipost, täiesti puudub kohalik talukaup ja korralik kalaturg, aga mis on olemas- see on see mõtetu Poola träni, õõvastav kooslus kuurortlinna konta.
+1
Vaateratas on hea idee, kuid sobib pigem staadioni juurde laada- jaanitule- tivoliplatsile. Kesklinnas on selleks ruumi liiga vähe.Teeb meie linna kahtlemata atraktiivsemaks.
kõnniteed, kõnniteed!!!
Teeme esmalt ukseesised korda ja siis hakkame kõrgemalt vaatama!
Kui oled linna kodanik, peaksid teadma et bussijaama tühermaa, mida sina parklaks nimetad, on hoopis era valdus ja hea et üldsegi ta seal viibida lubab..
Kui bussijaama tühermaa on eraomandis, siis peaks linn tegema oma ettekirjutised, ka omanikele peaksid mingid seadused kehtima, või ostku linn see maatükk ära ja tehku tasuline parkla, et mingit raha tagasi teenida. aga see praegune olukord on inetu. Kui asjale teistpidi läheneda, siis kõrgelt vaaterattalt vaadata neid läku aukusid, kah omamoodi atraktiivne.
Huvitav tegelane see Nepper tõepoolest, või temal plaan linnarahva raha eest hotellile sissetulekut teemina hakata. Meie linnas on tuhat tähtsamat kohta ning teist samapalju räämas kohti, kuhu seda raha paigutada ja linnaruum korda teha ning linnarahvale head teha.
ullike ja teised, kes seda vaateratast maha teevad, siis igatahes idee üldises plaanis ei ole halb. ja see ei ole mingi argument, et see idee kellegi järgi tehtud on. vähemalt on mõeldud raamidest välja ja kõik ei piirdu ainult dolomiidist munade ja kadakast võinugadega. aga kahjuks niikauaks see sellele tasemele jääbki, kui nii kitsarinnaliselt suhtuda. las see ettevõtja teenib siis tulu. tema loodud hüvesid kasutavad praegu ju enamus linlastest, nii spaade, kontserdite või millegi muu näol.
Ei saa linnarahvas neist atraktsioonidest kuigi suurt naudingut, pigem peavad paljud linnalapsed kurbade silmadega pealt vaatama kuidas rikkamatest riikidest ja meie oma rikkurite võsukesed seal hullavad. Nii nagu läks golfiga, nii läheks ka selle vaaterattaga. Linnarahva raha tuleb kasutada ikka sedamoodi, et ka vaesemad inimesed sellest kasu saaksid.
Eriliselt peaks seda silmas pidama meie sotsist linnapea!!
Ära virise, tee midagi, et oma olukorda parandada. Enamus maksudest laekuvadki ja sinu poolt nimetatud rikastelt. Nende raha eest sa oma toetusi saad ja elad. Ja ära kirjuta nagu kõik oleksid sinusugused.
Kuulge me räägime kaasavast eelarvest, mis jagab erinevate projektide vahel ainult 30000. Nepper räägib vaaterattast maksumusega 130 000. Kui talle natuke ka eraldatakse nii 5000, siis ülejäänud raha tuleb ise leida ja selle summa eest võib ratta paigutada ta just sinna kuhu ise soovib. Olgu see ta naise spaa või koduhoov. Jõudu Gerdile ja vähem kadedust kodanikud!
Kõigepealt seda, et sinna kohta ei tule see vaateratta kolakas kohe mitte mingil juhul, sest seal on vanalinna kaitsetsoon ja jutul lõpp. Teiseks selline ülbe jutt, et Nepper võib oma raha eest ehitada vaateratte kuhu iganes näitab vaid seda, kui matslik ja hsarimatu tegelane te olete seltsimees “eelarve”.
Kust küll sinusugused hoolimatud ja teiste kaaskodanikega mittearvestavad JÕMMPEAD tuleva? No kust??
Kuidas saab see inimene küll hoolimatu olla, kes teeb ise kõvasti tööd, annab teistelegi tööd, maksab makse ja koos sellega peabki üleval seda kampa, kes tööl ei viitsi käia. Ma küsin pigem teist pidi – kust küll tulevad sellised muidusööjad, kes kogu aeg virisemad, et miks neile ikka nii vähe antakse mittemidagi tegemise eest.
Kaasav eelarve on väga hea vahend kaasamaks kogukonda kohaliku elu probleemide, mis ei mahu ”suure kella külge”, lahendamiseks.
Esindusdemokraatiaga kahjuks on nii, et kõigi huvigruppide esindajad lihtsalt ei mahu võimu juurde ja kaasav eelarve annab võimaluse võimu juurde mittepääsejatel ka mõjutada eluolu osalusdemokraatia vahenditega.
E-riigi Akadeemia seda asja Eestis tutvustas ja esimesena juurutas kaasavat eelarvet Tartu. Esimene vasikas läks natuke aia taha ja järgmine aasta Tartu analüüsis oma tehtud vigu ja muutis kaasava eelarve süsteemi.
Kuressaare mitte ainult ei ole osanud korrata kõiki Tartus tehtud vigu vaid on osanud asja täiesti pea peale keerata — Kuressaare ”kaasav eelarve” erineb tegelikust ”kaasavast eelarvest” nagu öö ja päev, ning vahend ja eesmärk on läinud täiesti vahetusse.
”Kaasav eelarve” ongi kogukonda kaasav ja eelarve. Tartu esimene suurim viga oligi selles, et kaasamist oli vähe. Mitte, et ideid oleks vähe olnud, ei just vastupidi — ideedest ei olnud puudust. Ideid oli palju ja siis oli internetihääletus, mis oli ka popuraarne aga probleem oligi selles, et ideede virvarris ei kaasatud inimesi — lihtsalt ”like” jagamisega ei ole võimalik asjaga tegutseda süviti. Vaja olnuks konkreetsete ideede arutelusid, põhjendusi, edasiarendusi, analüüse, vastuväiteid jne aga asi piirdus sisutu ideede genereerimisega ja siis nende ”likemisega”.
Kuressaare oskas korrata täpselt Tartu viga — genereerige võimalikult palju ideid, kui endal ideid ei ole, siis reklaamige asja, et sõbrad, tuttavad, pohh kes genereeriks — võimalikult palju ideid!
Unikaalne on aga Kuressaare lähenemine selle ”eelarve” poole pealt. Kaasava eelarve mõte ei ole kindlasti see, et eelarves olevaid ja juba plaanis olevaid asju teha!
Kui see Kuressaare ”kaasav eelarve” ei jää viimaseks, siis päris ”kaasavat eelarvet” saab olema raske juurutada, kui esmamulje asjast on negatiivne.
Kuidas on võimalik, et Kuressaare kaasava eelarve puhul on vahendist saanud eesmärk omaette?
See ongi koalitsioonileppe punkt, millel on vastutaja nii linnavolikogu, kui ka linnavalitsuse poole pealt ning nüüd saab raporteerida nagu kesikud Tallinnas: ”TEHTUD!”
Edu kõigile!
PS. Kui kellegi tekib küsimus, miks Volli ei esitanud ühtegi ideed, siis võiks Volli kommentaari uuesti läbi lugeda.
PPS. Kirjutises kajastatud turu probleemi tegelikust konksust kirjutas teine ajaleht juba pool aastat tagasi pealkirjaga ”IRL: burgerikuningas sai aru küll, millele alla kirjutas”
Väga õige, mõelda tulebki suurelt. Ideede puudus ongi see, miks selliseid kaasavaid eelarve ajurünnakuid tehakse. Iga linna linnavalitsus teab täpselt, milliseid teid tuleb asfalteerida või milliseid toimetulekutoetusi suurendada. Vaja läheb just lennukaid ideid, mis linna atraktiivsemaks teeks. Vaaterattale kahekordne allkiri minu poolt.
Vaateratta ehitamine on suurepärane mõte! Asukoht on ka hea-Kuressaarde on lihtne minna.
on see raha reaalselt ka olemas või on kellelgil igav
Kõik nees nõndanimetatud uusrikas,Naljakas vaadata, jaan ja eelarve ajavad ikka sellist lambajuttu, et süda läheb pahaks. Ilmselt pole need inimesed põhikooligi läbi saanud.