Saaremaa väiketootja on Eesti suurim piimakvoodi ületaja

Laimjala valla väiketootja Herard Anto ei kuulu küll kõige tuntumate piimatootjate hulka, kuid just tema tarnekvoot läks lõppenud kvoodiaastal kõige enam lõhki.

Mustla külas kaheksat lüpsilehma pidav Orissaare gümnaasiumi majandusjuhataja Herard Anto müüs kvoodiga määratud 10 204 kilogrammi asemel piimatööstusele 45 652 kilo piima (korrigeeritud kogus 42 366 kg), täites kvoodi 415 protsendi ulatuses. Selle näitajaga ületas Anto talle määratud piimakvooti protsentuaalselt rohkem kui ükski teine Eesti piimatootja.

Herard Anto ütles, et tema piimakvoot pärineb ajast, kui kvooti alles määrama hakati ja tal oli vaid paar lüpsilehma. Anto sõnul esitas ta PRIA-le millalgi ka avalduse kvoodi suurendamiseks, kuid see jäi mingil põhjusel kusagile toppama. “Ma sain sellega ise ka tillika, sest piimakvoot on aluseks ka piimalehma toetuse määramisel, aga mul oli ju kvoot neli korda väiksem kui toodang,” rääkis Herard Anto, kelle tarnekvoot oli lõppenud kvoodiaastal maakonna tootjatest väikseim.

Anto sõnul pole tal praegusest kvoodist kinni pidades üldse võimalik piima toota, sest nii väikesele kogusele ei tule piimatööstus järele. Saaremaa piimatööstus varub piima ainult neilt tootjatelt, kes suudavad üle päeva müüa vähemalt 150 liitrit toorpiima.

Eestile kinnitatud piima tarnekvoot sai lõppenud kvoodiaastal täis 102,61 protsendi ulatuses, 732 tarnekvoodiomaniku piimakarjadelt saadud piima kogus oli ligi 704 800 tonni. Tulemus on rekordiline nii piima koguse kui ka kvoodi täitumuse poolest.

Sel aastal Eesti kvoodi ületamise eest veel trahvi maksma ei pea – kvoodiületustasu arvutatakse piima rasvasuse põhjal korrigeeritud koguse alusel.

Seevastu kvoodiaastal 2014/2015 peavad tootjad oma piimakvoodi täitmist väga tähelepanelikult jälgima, sest on reaalne oht kvooti ületada. Kvooti ületanud liikmesriikidele määratakse trahv, mis tuleb tasuda neil tootjatel, kes on oma isiklikku piimakvooti ületanud. Trahv on 100 kilogrammi piima kohta on 27,83 eurot. Praeguse kvoodi ja tootmismahu juures peaks Herard Anto maksma järgmisel aastal kvoodi ületamise eest trahvi 8950 eurot.

Trahvist pääsemiseks lubas Anto kvooti juurde taotleda.

Koguseliselt (200 000 kg) ületas lõppenud kvoodiaastal Saare maakonnas piimakvooti kõige enam Kõljala POÜ, kes saaks järgmisel aastal samasuguse ületamise eest trahvi ligemale 56 000 eurot.

Lõppenud kvoodiaastal ületas tarnekvooti 20 Saaremaa piimatootjat, kokku on tarnekvoot Saaremaal 53 tootjal. Kõige väiksem oli kvoodi täitmise protsent Tuiu talul (38%), kvoodiomanikest ei viinud tööstusesse ühtegi kilo piima muhulane Aada Vahter (kvoot 16 466 kg) ja Salmel asuv Kiilut OÜ (kvoot 59 484 kg).

Saare maakonna suurim tarnekvoot on Kärla PÜ-l, kel jäi 6 244 392 kilogrammise kvoodi täitmisest puudi ligemale kuus protsenti.

Alanud kvoodiaasta on viimane, mil Euroopa Liidus piima tootmist piiravaid kvoote rakendatakse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 496 korda, sh täna 1)