Noortalunik Piret Lember avas aiandi (4)

UNISTUS TÄITUS: Kuiste küla tüdruku Piret Lemberi unistus luua ise endale maale töökoht on kasvuhoone näol teoks saanud. Foto: Sander Ilvest

UNISTUS TÄITUS: Kuiste küla tüdruku Piret Lemberi unistus luua ise endale maale töökoht on kasvuhoone näol teoks saanud. Foto: Sander Ilvest

Noortaluniku toetuse eest väikse aiandi rajanud Valjala noorik Piret Lember ootab aiapidajaid oma uhiuude kasvuhoonesse taimi ostma.

Valjala vallas Kuiste külas asuva OÜ Taimemaailm 250 m2 suuruse põrandapinnaga kasvuhoone sai valmis eelmisel sügisel, teine sama suur triiphoone peaks valmima kuu aja pärast.

Uues Venemaal valmistatud kasvuhoones läks elu lahti 1. aprillil, kui saabusid esimesed amplitaimed ja need kohe mulda pisteti. Piret kinnitab, et kogu tema toodang kasvab mullas, mitte toitainetelahuses. Tänu taimelampidele ja diislikütusel töötavale küttekehale on taimed näidanud võimsat kasvu. Ahju hoiab taimekasvataja poole võimusega sees vaid öösiti, tagades niimoodi kasvuhoones 15–16-kraadise õhutemperatuuri.

Praegu on Taimemaailmal pakkuda 7000 taime, kokku 50 erinevat sorti. Amplite ja suvelillede kõrval on triiphoones igasuguseid noortaimi (kõrvitsad, kabatšokid, paprikad, kurgid, tomatid). Enamik taimedest on ise seemnest kasvatatud ja umbes neljandik kasvuhoone asukatest on tellitud beebitaimedena. Piret selgitab, et osa taimi on kasulikum tellida beebitaimedena, sest seeme tuleb vara maha panna ja see tähendab suuri küttekulusid.

“Muidu ma oleks pidanud juba veebruari lõpus kütma hakkama,” viitab ta.

Taimede valikul pole Piret Lember lähtunud soovmõtlemisest, vaid on jälginud, mida inimesed eelistavad. “Eks ma ole ise ka laatadel käinud ja vaadanud, mida müüakse ja mida tahetakse,” räägib Piret Lember. “Esimene aasta on proovimise aasta, et välja selgitada, mis rahvale meeldib ja mida järgmine aasta rohkem kasvatada, mida vähem.”

Uue kasvuhoone toodangut müüs Piret esimest korda möödunud nädalal Kuressaare laadal. Kaubaks läks tomatitaimi, ampleid, begooniaid. Järgmisel nädalal saab Kuiste kasvuhoone toodangut osta Leisi laadal.

Piret räägib, et tegelikult on esimene kasvuhoone mõeldud taimede ettekasvatamiseks ja praegu veel ehitusjärgus olevas kasvuhoone hakkab valmima lõpptoodang – tomatid, kurgid ja paprikad, mis sügisel müüki lähevad.

“Tahan oma kaubaga turule jõuda võimalikult varakult ja miks mitte püsida seal võimalikult hilise ajani,” lausub ta.

Piret Lember räägib, et algul mõtles ta hoopis loomakasvatusega tegelema hakata, aga maade nappus sundis sellest plaanist loobuma ja otsima muid võimalusi.

Nüüdseks on Piret õppinud Olustveres kaks aastat taimekasvatust ja tunneb end taimekasvataja rollis päris kindlalt. Kasvuhoone võtab kogu aja. Tööpäev hakkab pihta hommikul kell 9 ja venib sageli keskööni välja. “Seemnete mahapanek ja taimede pikeerimine, see kõik võtab aega ja mitte vähe,” sõnab ta.

Ümberkaudsed aiapidajad on Pireti kasvuhoonet juba uudistamas käinud ja tehtud on ka esimesed ostud. Üldiselt leiab noor taimekasvataja, et öökülmade tõttu oli seni riskantne taimi maha panna. “Siin on kuulda olnud, et kes on ka kasvuhoonesse pannud, sellelgi on külm taimed juba ära võtnud,” märgib ta.

Kevad võtab aga tahes-tahtmata võimust ning noor taimekasvataja on valmis huvilisi Kuiste külas oma kasvuhoones vastu võtma. “Soov oleks see, et inimesed tulevad mulle koju ja saavad siin ise valida endale selliseid taimi, milliseid nad tahavad ja kui palju nad tahavad,” räägib OÜ Taimemaailm juht, kes teab oma kogemusest, et otse kasvuhoonest ostetud taim on ikka hulga värskem kui laadakaup, mis koju jõudes kipub teinekord pisut närtsinud olema. Pealegi lubab Piret müüa kohapealt ostjatele soodsama hinnaga, kui mujal pakutakse. Piret Lemberiga saab ühendust telefonil 55 955 055.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 634 korda, sh täna 1)