Kuressaares võisteldi esmaabi andmises (1)

Eile toimus Kuressaare gümnaasiumis koolinoorte esmaabirühmade õppetreening ja viktoriin. Päeva organisaator Sirje Mehik ütles, et seekord osales 23 neljaliikmelist võistkonda maakonna kaheksast koolist.

Mõni kool oli välja pannud ka mitu võistkonda. “Soovijaid oli veel rohkem, aga piir tuli ette,” sõnas korraldaja, keda üllatas koolide nii suur huvi. Osalejaid oli neljandast kaheteistkümnenda klassini. Selline võistlus on toimunud juba üle kümne aasta. Sel aastal oli noortel võimalus oma teoreetilisi teadmisi töötubades ka praktikas proovile panna.

Päeva esimene pool mööduski töötubades – 30 minutit oli aega ühes töötoas teooriat kuulata ja esmaabivõtteid praktikas harjutada. Kõigil tuli läbi käia kolm töötuba viiest. Teemad olid elustamine, sidumine, abistaja ohutus, koolikiusamine jne.

Päeva teises pooles toimus esmaabi-alane valikvastustega viktoriin. Nagu ikka võistlustel sai kolme vanuseastme kolm paremat auhinna.

Lisaks Kuressaare gümnaasiumile aitasid päeva läbi viia naiskodukaitse akadeemiline jaoskond ja Punase Risti Saaremaa selts.

Kuressaare gümnaasiumi direktor Toomas Takkis meenutas oma kooliaega, kui sai Punase Risti võistkonnaga, kuhu kuulus kaks poissi ja kaks tüdrukut, võistlemas käidud. Siis toimusid võistlused metsas ja nende üks osa oli orienteerumine. “Ninasidet, mis on väga keeruline, oskan ma siiamaani teha,” kinnitas Takkis.

Ühe töötoa juht, Kuressaare kiirabi juhataja Mare Kirr tunnistas, et nii noortele inimestele ta varem esmaabi andmist veel õpetanud polegi. Tema rääkis sellest, kuidas teist aidates ise mitte ohtu sattuda.

Laine Kunnberg-Bortnikov Punase Risti seltsist juhtis noorte tähelepanu sellele, et Kuressaares jõuab kiirabi abivajajani umbes kuue minutiga. Maal kulub selleks tunduvalt rohkem aega. “Sel ajal tulebki kannatanule esmast abi anda. Kui tegemist pole eluohtliku olukorraga, siis saab kannatusi leevendada – näiteks põletuse korral,” rääkis ta.

Viktoriini võitis 4.–6. klasside arvestuses Salme põhikooli 4. klassi võistkond. Teiseks jäi Salme kooli 5. klass ja kolmanda koha sai Saaremaa ühisgümnaasiumi 6.a.

7.–8. klasside arvestuses võitsid Lümanda kodutütred. Teise koha said Lümanda põhikooli 7. klassi poisid ja kolmanda Leisi keskkooli 7.–8. klassi kodutütred. 9.–12. klasside arvestuses osales vaid kaks võistkonda. Esikoht läks SÜG-i 11. klassile ja teine koht KG 10.b-le.

Viktoriin näitas, et noorte teoreetilised teadmised on head. Vaja on vaid rohkem praktikat.