Sel aastal on hundid murdnud kolm lammast (5)

Kui möödunud aastal alustasid hundid lammaste murdmist vahetult enne suvist pööripäeva, siis sel aastal võeti esimesed lambad rajalt maha aprilli lõpus.

Vaatamata murdmiste varasemale algusele usub keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi, et Leedri küla taga aprilli lõpus murtud kolm jäära olid pigem üksiku hundi töö ning paanikaks pole põhjust.

Jäärad murti AS-i Saaremaa Ökoküla karjaaias, kus hoiti 250-pealist jäärakarja. Lammaste korjuste kohta akti koostamas käinud Tõnu Talvi sõnul on jäärade mitmehektarilise karjamaa ümber iseenesest väga korralik aed, mis kulgeb rohumaa looduslikku piiri mööda, kuid ilmselt puges võsavillem läbi aia kusagilt kraaviäärsest või madalamast kohast.

Murdmisejälgede põhjal julges Talvi pakkuda, et murdja oli üks hunt, kes murdis korraga ühe lamba ja jättis ülejäänud karja rahule. “Mitu hunti oleks suure tõenäosusega rohkem murdnud,” sõnas ta.

Võimalik edasine kahju lambakarjale hoiti Tõnu Talvi sõnul ära valvamisega ja lammaste suunamise-harjutamisega ööbima karjamaa külapoolses turvalisemas osas, mis on kindlasti kaitstum piirkond.

“Omaniku hoolsus toimis väga hästi,” tunnustas Talvi. “Ökoküla lambakasvatajad on minu meelest alati olnud väga asjalikud, loodust mõistvad ja vastutustundega loomakasvatajad, kellele on esmalt oluline lammaste heaolu ja alles siis toetused,” lisas ta.

Looduskaitse peaspetsialisti sõnul soovitas ta murdmiste ärahoidmiseks ehitada karjamaale ööaediku, kuid seda pole Saaremaa Ökoküla jõudnud veel teha, ka lõppesid jäärade murdmised enne, kui probleem jõudis pakilisemaks minna.

Tõnu Talvi sõnul on ööaedik suure aia sisse rajatud väiksemate mõõtudega, kuid tõhusam aed, mis peaks välistama huntide ligipääsu karjale. Ööaedik on kaitsevahend, mida kasutatakse paljude Euroopa riikide lambakasvatuses, kus päeval on lambad väljas karjuse ja koeraga ning ööseks paneb karjus nad ööaedikusse, ööbides ise kas samas kõrval laagris või külas.

Tõnu Talvi hinnangul on huntide arvukus Saaremaal praegu kõigi märkide järgi madal, pärast jahihooaega kuuks ajaks antud hundiküttimisluba jäi koguni realiseerimata. Ka võib loota, et huntide isu lammaste järele on vähenemas, sest tänu viimaste aastate pehmetele talvedele on metskitsede arvukus kasvanud.

Möödunud aastal sai keskkonnaamet Saare maakonnast kuus taotlust 61 huntide murtud lamba hüvitamiseks. Keskkonnaametile teadaolevalt murdsid hundid 2011. aastal Saare maakonnas 160 lammast ja 2012. aastal 145 lammast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 429 korda, sh täna 1)