Vallavanem kutsus kokku betoonitehase vastased (35)

Kaarma vallavanem Andres Tinno kutsus betoonitehase vastu võitlevad Kudjape aleviku elanikud kolmapäeva õhtul Tööstuse tänavale kokkusaamisele, et selgitada detailplaneeringu protsessi ja vallavalitsuse osa selles.

Vallavanema kutse peale tuli kohale kümme inimest, peamiselt Tööstuse 27 naabruses elavad inimesed ja elamukruntide omanikud.

“Vallavalitsusel ei olnud väga kaalukaid argumente detailplaneeringu algatamisest keeldumiseks,” ütles Tinno kokkutulnuile. “Kui siin asuks näiteks Kuressaare loss, oleks iseasi.”

Vallavanema sõnul on planeeringu menetlemine avalik aruteluprotsess ja planeering kehtestatakse, kui menetluse käigus on jõutud kõiki osapooli rahuldava kompromissini.

“Tootmismaa laiendamine on lubatud ning kui maavanema ja maavalitsusega nõu pidasime, kas asi on menetletav, leidsid nad, et oleme käitunud õigesti.”

Teed ühesuunaliseks ei muudeta

Muu hulgas küsisid elanikud vallavanemalt ka seda, miks pole vallavalitsus nõudnud arendajalt juba ostetud seadmete dokumente, et saada teada maksimumvõimsus ja muud näitajad. Tinno vastas, et planeeringu käigus tehakse seda kindlasti.

“Miks ei ole planeeringu kooskõlastajate hulka pandud keskkonnaametit?” küsis Tööstuse 29 ja 31 kinnistu omanik Vello Rosenfeld. “Keskkonnaametiga tuleb kooskõlastada siis, kui ehitatakse näiteks jõe äärde,” vastas Tinno.
“See tehas ei ole ju selline reostuse küsimus.”

“Vallaametnik lubas, et tehakse keskkonnamõjude hindamine. Kui käisin vallast küsimas andmeid, mille alusel see tehakse, neid mulle ei antud,” tõdes Rosenfeld. Ka tundis Rosenfeld huvi selle vastu, millal antakse vallast arendajale tingimused selle kohta, milline peab olema Tööstuse tänava tee.

“Seda tingimust võib anda avaliku väljapaneku lõpuni,” vastas vallavanem. Tinno kinnitas siiski, et tänava Pihtla maantee poolset otsa ühesuunaliseks muuta pole kavas.

Vallavanem lisas, et avaliku arutelu käigus võib veel esitada pretensioone, tingimusi ja vastuväiteid. “Volikogu otsustab, kas detailplaneering kehtestatakse või mitte,” ütles Tinno.

Inimesed soovitasid vallavanemal ringi vaadata ja öelda oma arvamus, kas tehas sobib sellesse ümbruskonda või mitte.

“Kui vaatan siiapoole, siis arvan, et sobib,” ütles Andres Tinno end näoga olemasoleva tööstusala poole pöörates. “Kui sinnapoole (majade ja eramukruntide poole – toim), siis ei sobi.”

Kohtumine kestis rohkem kui tunni ja muutus kohati üsna valjuhäälseks. Betoonitehase vastased arendaja plaanide suhtes leebemaks ei muutunud.

Volikogu pole veel arutanud

Kaarma vallavolikogu aseesimehe ning arengu- ja rahanduskomisjoni esimehe Pille Mägi sõnul on betoonitehasest info korras juttu olnud ka volikogus. “Täpselt samamoodi nagu ka Pähklimetsa teest – et milline on praegune olukord ja arengud, milline on kohalike elanike seisukoht,” tähendas Mägi.

Betoonitehase teemat arutanud ega selles osas seisukohta võtnud volikogu siiski ei ole. Küsimusele, kas seda on kavas teha, vastas Mägi: “Olukord on keeruline ja arvan, et kui kompromissi ei leita, tuleb see teema volikogul ühel hetkel tugevamalt arutusele võtta.”

“Inimesed unustavad tihtipeale, et vallas pole nii, nagu kodus,” kommenteeris kavandatava betoonitehasega seoses tekkinud olukorda vallavolikogu esimees Urmas Lehtsalu. “Et kui isa ütleb lapsele, et kommi ei võta, siis see ongi üheselt arusaadav. Kuna elame õigusriigis, siis iga jaa’d või ei’d tuleb põhjendada ja teha seda seadusest tulenevalt, ükskõik, kes on teine pool. Protseduurireeglitest tuleb kinni pidada.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 521 korda, sh täna 1)