Ruhnu laevareisidele osteti päevaga ligi 3000 piletit (1)

RAHVAST JAGUB: Kõige rohkem on ostetud Ruhnu liinile e-pileteid juulikuuks, aga neid osteti ka teisteks kuudeks. Foto: Raul Vinni

RAHVAST JAGUB: Kõige rohkem on ostetud Ruhnu liinile e-pileteid juulikuuks, aga neid osteti ka teisteks kuudeks. Foto: Raul Vinni

Teisipäeval alanud e-piletite müük Ruhnu kiirlaevale, millel eile ametlikult hooaeg algas, on kulgenud maruliselt. Rahvas soetas ainuüksi ühe päeva jooksul ligi 3000 piletit, kokku osteti pileteid 60 reisi jagu.

See 60 reisi jagu pileteid ei tähenda aga Väinamere Liinide teenindusjuhi Anu Hiiuväina kinnitusel, et 60 reisi oleks tänavusest hooajast otsast lõpuni välja müüdud. Valdavalt on e-pileteid ostetud juulikuuks, mis ongi kõige suurem suvepuhkuste kuu, kuid jagunenud on need juba ostetud piletid siiski mitme kuu peale. “On küll ka mõned reisid, mis on selles ulatuses välja müüdud, mis me e-müügist saame müüa, kuid see ei tähenda siiski, et need reisid oleksid sajaprotsendiliselt välja müüdud,” ütles Hiiuväin.

Ruhnlastele oma kohad

Nimelt on igal reisil kümme kohta Ruhnu elanikele, mis lähevad vabamüüki alles kolm päeva enne reisi juhul, kui ruhnlased ei ole neid broneerinud, ja kaks kohta on igal reisil erijuhtumiteks.

Eelmüügist müüakse 60-kohalisele laevale üheks reisiks 48 piletit. Seega ruhnlased tormilise piletimüügi tõttu siiski muretsema ei pea, et neile Runö pardale pileteid ei jaguks.

Hiiuväina sõnutsi on Ruhnu liinidele e-piletimüügi süsteemis ühekorraga müügis terve hooaeg ehk reisid 1. maist 31. oktoobrini. Reise on Pärnu suunal 162 ja Saaremaa suunal 128.

Alates sellest, kui piletimüük teisipäeva hommikul kell 10 algas, oli kolmapäeva hommikuks müüdud Ruhnu–Pärnu reisidele 1424 piletit ja Pärnu–Ruhnu reisidele 1468 piletit. Ruhnu–Roomassaare reisidele oli müüdud vaid viis piletit ja Roomassaare–Ruhnu reisidele 33 piletit. Kokku oli seega vaid 24 tunniga ostetud 2990 piletit.

Teenindusjuht tõi võrdluseks välja, et eelmisel hooajal müüdi Pärnu suunal 5200 piletit ja Roomassaare suunal 1600 piletit ning reise oli vastavalt 156 ja 119.

Anu Hiiuväin tõdes, et Pärnu suund on tegelikult suve tippajal alati väga nõutud olnud. “Eriti teravalt on kohtade vähesus andnud tunda kahel viimasel hooajal, mil teenindatakse kiirlaevaga Runö, kus on vaid 60 reisijakohta kunagise Aegna 92 koha asemel,” sõnas ta.

E-piletisüsteemi kasu on Hiiuväina sõnutsi eelkõige kindlustunne ja ülevaade. Nüüd saab igaüks veebipoes jälgida, millised reisid on välja müüdud ja kuhu on veel kohti. “Eelmistel hooaegadel see ülevaade veebis puudus, mis tähendab, et juulireisidele broneerimiseks toimusid väga pikad kirjavahetused ja telefonikõned,” rääkis Anu Hiiuväin.

Ta märkis, et kuna kohti on laevas piiratult ja sõita soovijaid palju rohkem, kui laevale mahub, siis on oluline, et iga koht saaks tippajal täidetud.

“Broneeringutega ei saanud seda tagada, sest broneeringu teinud reisijad ei ilmunud vahel lihtsalt sadamasse. Samal ajal oleks aga keegi teine saanud nende asemel sõita,” selgitas ta.

E-pilet paneb vastutuse

Pileti kohene väljaostmine paneb ka kliendile teatava vastutuse. “Esmalt peab ta oma plaanid põhjalikult läbi kaaluma ja samas tekib kellegi reisist loobumise korral pileti tagastamisel teistel soovijatel võimalus see koht endale saada.”

Kui sellise tormilise piletimüügi alguse juures võiks ju mõelda, et reise võiks ehk graafikusse juurdegi panna, siis vedaja kinnitusel see nii lihtne ei ole. “Reise ainult nõudlusest tulenevalt vedaja ise lisada ei saa, reiside arvu määrab riik oma tellimusega.”

Lisaks piirab reiside lisamist Anu Hiiuväina sõnul ka see, et vahemaad Ruhnu on pikad ning päevas üle kahe reisi lihtsalt ei jõua teha. “Laevale on lähtuvalt riigihanke tingimustest ette nähtud ainult üks meeskond oma tööajanormiga, see piirab omakorda laeva sõiduaja tööpäeva pikkusega.”


Tulemas on mobiilirakendus

Laeva e-piletite soetamisel on õige pea lisandumas veel üks mugavus – mobiilirakendus e-piletite ostmiseks ja sadamas registreerimiseks.

Tõsi küll, Ruhnu liinile sealtkaudu vähemalt esialgu piletit osta ei saa, kuid teistele Väinamere Liinide laevaliinidele küll.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 465 korda, sh täna 1)