Jakob Laulu meenutatakse 115. sünniaastapäeval

Jakob Laul (1899–1942) töötas Pidula kooli juhatajana aastatel 1923–1940. Kõik 17 aastat koolijuhina olid tegusad: ta oli koorijuht, piltnik, vanavara- ja rahvaluulekoguja, näidendite kirjutaja ja lavastaja, ajalehtedele-ajakirjadele kaastöö tegija, Pidula kooli kroonika kirjutaja, ekskursioonijuht, koduloomuuseumi rajaja, kursuste korraldaja.

Laul korraldas näidistunde õigete töövõtete omandamiseks kodusisustamisel, nõudepesemisel, õunapuude istutamisel, pookimisel ja muu taolise osas. Kursusi korraldati ka lapsevanematele, lapsed õpetati teretama ja enne sisenemist uksele koputama. Kooliõpilastele algatas ta puutuha kui väärtusliku põlluväetise kogumise, korraldas kartulikoorimise, nööpaugu tegemise, hobuserakendamise jm võistlusi.

Kohaliku elu elavdamiseks korraldas Jakob Laul kirjandus- ja kõneõhtuid, maskeraade ja loteriiga pidusid, et saadud tulu eest osta koolile ja kohaliku elu arendamiseks olulisi asju nagu raadio, tiibklaver või tuletõrjeprits. Seda kõike tegi ta vabal tahtel, tasu nõudmata.

Pidula sisutihedat elu toodi eeskujuks kogu Saaremaa koolidele, valdadele, ringidele. Jakob Laulu legendaarsust hariduselus on võrreldud Hugo Treffneriga Tartus ja Jakob Westholmiga Tallinnas.

Tehtud rahvahariduslikku tööd tunnustas vabariigi president Konstantin Päts 1939. aastal vabariigi aastapäeval, annetades Laulule Eesti Punase Risti V klassi teenetemärgi.

Jakob ja Elviine Laulu peres oli neli last: Juta, Velda, Edda ja Venno. Soovides jäädvustada kolmeaastaselt isa kaotanud väikevenna Venno jaoks isa mälestust, säilitas Velda isaga seotud materjale ja peretraditsioone ning koostas Jakob Laulust põhjaliku kroonika.

Pühapäeviti olid perel tavaks ühised jalutuskäigud, ühised lauamängude mängimised õhtuti ja ühised ettelugemised, kui oli käsil mõni suurem üksluisem töö – sukanõelumine või marjade puhastamine. Kõik sünnipäevad, emadepäev, lihavõttepühad või jõulud pidid Laulude Pidula kodus olema isesugused ja ainulaadsed.

Koostatavad kroonikad peavad olema faktitäpsed ja fotode tagaküljele peab alati kirjutama kuupäeva ja pildilolijate nimed, pani Jakob Laul südamele.

Jakob Laulu meenutatakse tema 115. sünniaastapäeval Pidula mõisas 3. mail kell 13.

Karin Sibul

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 182 korda, sh täna 1)