Kuressaare saab KIK-i toel säästliku tänavavalgustuse (2)

SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasabil saab Kuressaare uudse tänavavalgustusesüsteemi, mis KIKi kinnitusel säästab nii keskkonda kui ka kohaliku omavalitsuse raha.

Kuressaares vahetatakse KIKi toel välja 2250 iganenud valgustit ja ehitustööd hakkavad pihta juba suvel.

Lisaks Kuressaarele vahetatakse iganenud tänavavalgustid välja ka Võrus, Valgas, Jõhvis, Keilas, Paides ja Haapsalus.

Energiasääst saavutatakse ökonoomsete leedvalgustite kasutuselevõtu ja valgustuse paindliku juhtimisega. Kui seitsme linna tänavavalgustuse programm teoks saab, hoitakse aastas kokku ligi 5 GWh elektrienergiat. “Tänaseid elektrienergia hindu arvestades on see pool miljonit eurot aastas,” ütles projektijuht Tõnis Kurrik, kelle sõnul vähendab projekt ka kasvuhoonegaaside emissiooni –169 000 tonni 30 aasta arvestuses.

Projekt algas 2012. aasta sügisel, kui Austria vabariigiga sõlmiti CO2 kvoodimüügi leping. Saadud tulu eest otsustati rajada seitsmesse Eesti linna keskkonnasõbralik tänavavalgustusesüsteem.

“Austriaga sõlmitud müügilepingu tingimuste järgi pidi valitud linnas elanike arv olema vahemikus 8000–15 000,” ütles Tõnis Kurrik. “Eelduseks oli ka kohaliku omavalitsuse nõusolek vahetada välja peaaegu kogu senine valgustus. Kuressaare puhul olid need nõuded täidetud.”

Tõnis Kurriku sõnul toimuvad ehitustööd seitsmes linnas samaaegselt ning kokku vahetatakse välja 11 000 tänavavalgustit.

“Sellises mastaabis projekt on erakordne ka Euroopas, sest varem pole kvoodiraha eest tänavavalgusteid nii ulatuslikult renoveeritud,” tõdes Kurrik.

Praeguseks on jõutud ehitushangeteni, mille läbiviimine on KIKi ülesanne.

“Põhikoormus ja vastutus töö õnnestumise eest lasub lisaks töövõtjale just tänavavalgustuse munitsipaalettevõttel, kes peab lepingupoolena tagama töövõtjale õigeaegselt piisava lähteinfo ning hoidma silma peal nii töö kvaliteedil kui ka ajagraafikus püsimisel,” rääkis Kurrik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 283 korda, sh täna 1)