“Kodutunne” tuli Leisi valla Pammana küla perele appi (31)

SALVESTUSEL: Omavahelises vestluses on saatejuht Anneli Lahe ja pereema Marju Ermann (paremal). Sündmuse võtavad filmi- ja helilindile operaator Ain Lepp ja helioperaator Indrek Ibrus. Foto: Sander Ilvest

SALVESTUSEL: Omavahelises vestluses on saatejuht Anneli Lahe ja pereema Marju Ermann (paremal). Sündmuse võtavad filmi- ja helilindile operaator Ain Lepp ja helioperaator Indrek Ibrus. Foto: Sander Ilvest

Kanal2 saate “Kodutunne” meeskond ulatas abikäe Leisi vallas Pammana külas Liiva talus elavale Marju ja Elmo Ermannile, kelle peres kasvab neli alla 10-aastast last. Eile algasid nende kodus ehitustööd.

“Kui see kõne tuli, hakkasin nutma,” meenutas pere ainus toitja, pereema Marju Ermann, kes töötab Pärsama hooldekodus hooldusõena. See, et Kodutunne neile appi tuleb, tekitas tema sõnul vastakaid tundeid. “Veidi hirmutab see, kuidas kõik sujuma hakkab, aga samas on ka rõõmus tunne,” ütles pereema.

Pereisa üks käsi sai aastaid tagasi liiklusõnnetuses raskelt viga ning sisuliselt ühe käega on ta püüdnud siiski alustatud kodu rajamist perele jätkata. Marju ohkas, et elu maal ei ole sugugi lihtne ning kogu aeg tuleb vaadata, kuidas toime tulla. Abiks on olnud sõbrad ja tuttavad. Ent mõtet maalt linna kolida ei ole perel siiski mõttessegi tulnud. “Lastel on maal turvalisem ja neile siin meeldib,” tähendas pereema.

1928. aastal ehitatud majas, mille ostis kunagi Marju isa ema, on naine elanud sünnist saadik. Jõudumööda on paar aastat tagasi vahetatud majal katus ning KredExi rahaga renoveeriti pool maja, kuid ka see töö on alles pooleli.

Saate meeskond planeerib rajada septiku ja imbväljakuga kanalisatsiooni, veesüsteemi, ehitada välja köögi ja söögi-elutoa. Lisaks sisustatakse köök ka kodutehnikaga, tehakse sisustustöid ja väiksemaid remonditöid ning vahetatakse välja elektrisüsteem.

Peremees Elmo, keda kimbutab ka krooniline liigeselihaste põletik, rõõmustas eile, et Kodutunne neile appi tuli. “Eks ma olen teinud nii palju, kui olen jõudnud ja seda suuresti tänu sõprade abile,” rääkis ta, lisades, et ega ta neid töid, mis nüüd majas ette võetakse, poleks osanudki teha ja samas nõuab ehitus ju ka raha.

“Minusugune ju tööd ei leia, et raha teenida,” ohkas Pärnus sündinud, kuid viimased 13 aastat Saaremaal elanud mees. Liiatigi, kui naine on tööl – aga hooldekodus tuleb tööl olla ka öösiti –, peab Elmo kodus lapsi hoidma. Pere vanimad 9-aastane Saamuel ja 8-aastane Sirelin õpivad Leisi keskkoolis, 6-aastane Siimon, kes on vaimse puudega, ja 4-aastane Sergo käivad aga Pärsama lasteaias.

Saatejuht Anneli Lahe ütles, et Ermannide pere valiti välja seetõttu, et tegemist on tubli perega, kes on ka ise püüdnud oma elujärge parandada. Kui nad aasta tagasi pere olukorraga tutvumas käisid, magasid lapsed näiteks kõik ühes toas madratsitel, kuid praeguseks on igaüks saanud oma voodi.

“Kui me esimest korda aasta tagasi siin käisime, ütles peremees, et mis tööd sa siin ühe käega otsid, kui kahe käega meestelgi pole tööd,” jäi Anneli Lahele tookord meelde just see lause, mis tema sõnul iseloomustab väga hästi meie ühiskonda. “Meie otsus siia tulla oli igati õige, sest muidu sureb maaelu lihtsalt välja,” kinnitas Lahe, lisades, et selleks, et nii ei juhtuks, tahavadki nad oma panuse anda.

Saade läheb eetrisse 13. mail ja see on kevadhooaja saatesarjas ainus saade, milles osalevad saarlased.

Abi saamiseks kirjutas “Kodutundele” Marju vend Raivo Metsamaa. Ehitusjuht Janek Ratase sõnul tehakse kodu uueks kolme päevaga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 879 korda, sh täna 1)