Ehkki Kuressaare linnavalitsus pole otseselt kesklinna rajatava lipuplatsi vastu ja siseministeerium on idee teostamiseks suusõnaliselt ka raha lubanud, eelistab linnavõim keskväljaku terviklikku uuendamist osalisele.
Kuressaare linnapea Hannes Hanso rääkis Kadi raadio uudistes, et on ettepanekuteks ja debatiks sel teemal avatud. Ent praegu, kus puuduvad nii lipuplatsi joonised kui reaalne raha selle rajamiseks, jääb ta oma seisukoha juurde, et kui keskväljak korda teha, siis juba tervikuna.
“Kas on mõistlik panna kesklinna püsti lipuplats ja kõik muu jätta samaks?” tõstatas Hanso küsimuse. “Mingil hetkel tuleb ikkagi kogu keskväljak ümber teha, sest praegu meil linna keskust nagu kunagi, enne Ferrumi kaubamaja ehitamist oli, põhimõtteliselt pole. Samas, selline jalakäijate piirkond ja kohvikutega kohtumispaik peab igal linnal olema.”
Reformierakonna liikmed Jaanus Tamkivi ja Kalle Laanet pöördusid eelmisel nädalal Kuressaare linnavalitsuse poole ettepanekuga teostada siseministeeriumi idee – igasse maakonda oma lipuväljak. Tamkivi ja Laaneti ettepanekul võiks Saare maakonna lipuväljak asuda Kuressaare südalinnas. Laaneti sõnul on siseminister Hanno Pevkur andnud talle ka suusõnalise nõusoleku lipuplatsi rajamise rahaliseks toetamiseks. Toetussumma on Laaneti väitel suur ja sõltub eelkõige lipuplatsi rajamise kiirusest.
Keskväljaku uuendatud kujul väljaehitamine on Hannes Hanso sõnul ulatuslik töö ning maksab mitu miljonit eurot. Linnal seda raha oma aasta eelarvest – 15,5 miljonit eurot – välja käia pole.
Kultuurimaja ette ei oleks tohtinud Ferrumit ehitada, kadus linna keskväljak, mille loogiline koht on kultuurimaja ees. Peale Upameeste mahavõtmist olnuks seal ruumi küll väljakuks ja purskkaevuks pinkidega ning lilledega.
müüme ikka kõik ärimeestele maha, peaasi et tänavad oleksid tolmuseid kohvikuid täis! Ja lippu hakkme Loodetammikus heiskamas käima, ettekäändega looduskaunis koht, mida oleks vaja populariseerida ;-))))
Tamkivi oleks selle lipuplatsi võinud teha omal ajal Ferrumi kohale. Pole mõtet viimast pinda üheselt kinni panna. KÜLL TULEKS AGA SEALT AUTOD ÄRA KAOTADA. Las see plats jääda mitmeotstarbeliseks kasutamiseks – erinevate linnale vajalike ürituste läbiviimise kohaks.
Mida teeb Tammkivi taoline inimene, temal pole ju visiooni ega aadet. Mida tegi ta, kui oli keskkonnaminister-mida??? Mida tegi ta, kui oli siin linnapea-mida?? Ainult jutuga tegusid ei tee, sama kehtib ka Laaneti kohta.
Kaks asja oleks võinud tegemata jääda: Ferrum ja Rae pood. Praegust kesklinna ringi sulgeda või kogu keskväljak liiklusele sulgeda ei ole mõistlik. Liikluskorraldus käib läbi kesklinna ja muud väiksed tänavad ei sobi selle koormuse jaoks. Kui Aia tänava pikendus/läbimurre ükskord ära tehakse, siis Sõrve poole liikujad hakkavad paljud seda kasutama, aga kesklinnast läbi minekuks peale Uue tänava eriti midagi ei olegi. On räägitud ka kesklinnas liikluse maa alla viimisest, aga sellist raha ilma suurte toetusteta kusagilt ei leita. Linnaisad võiks mõelda hea projekti, kuidas selle jaoks raha leida.
mis liikluskoormus? Kuressaare on nii väike linn, et siin pole mingit liikluskoormust, on vaid inimesed kes ei viitsi jala käia. Kui liiklus kinni küll siis inimesed hakkavad nuputama kas ikka tasub autoga pargi äärest kesklinna sõita jne Pikemad otsad saab rahulikult ümber linna sõita ja ei pea täpselt kesklinna külje alt läbi sõitma. Juuni-juuli-august võiks rahulikult arensburg kuni torni tn jalakäijate ja jalgratturite päralt olla (+teenindav transport). Õppige jala käima kuressaarlased!! Tehke ära uus linnavõim!!
Lp. linnavalitsus!
Kui tahate hubast ja turvalist Kuressaare linna, siis tehke kesklinn autovabaks, vähemalt suvekuudel – juuni/august!
Reformaritel Tamkivil ja Laanetil on huvitavad ideed.
Reformierakonna 2013 aasta valimisprogrammis on selgesõnaline jutt linna kinnitatud arengukava elluviimisest, seal hulgas ka keskväljaku terviklahenduse tegemisest, mitte mingi totaka lipuplatsi rajamist.
Reformi valitutel ja IRLi valijatel on üks ja sama probleem — lühike mälu.
No mida teha, kui meestel need vanad pioneerikombed alles mälus, rivistused, fanfaarid ja auvalved.
Volli, minu meelest on totakas hoopis see, kui on võimalik midagi linna heaks teha, rahagi olemas ja see lihtsalt kõrvale lükatakse. 15,5 miljonit ei näe me niipea, kuid väiksema sammu võiks ikka teha. Ja Eesti lipp ei ole kindlasti totakas.
Eesti lipp ei ole totakas.
Seetõttu ongi linnavalitsuse maja ees nelja mastiga lipuplats, kus lehvivad nii Eesti Lipp, kui ka Kuressaare linna lipp.
Totakas on idee teha Kuressaare kesklinna mingi iseseisev lipuplats, mis ei haaku mitte millegagi.
Selline asendustegevus labastab kõik lipud, mis sinna olematusse lipuplatsile lipumasti tõmmatakse.
PS. Kas Pevkur andis Laanetile suusõnalise nõusoleku maakonna lipuplatsi rajamise rahaliseks toetamiseks või Pevkur andis suusõnalise nõusoleku maakonna lipuplatsi Kuressaare kesklinna rajamise rahaliseks toetamiseks?!
Mina olen maakondadesse rajatavate lipuplatside pooldaja aga idee rajada see Kuressaare kesklinna ilma terviklahenduseta on TOTAKAS.
Tammkivi ja Laanet, no nüüd tulid küll arvamusliidrid välja. Ennem ulugu meie kesklinnas tühi tuul, kui nende tegelaste juttu kuulda võtta.
Ferrumi ja Rae poe lammutamist meie silmad vast ei näe aga kui autod suvehooajal kesklinnast mööda juhtida, jääb ruumi küll ja veel.
Ja veel, kus on öeldud, et turg ja lipuväljak ei või ühel ja samal pinnal asuda? “töötavad”
lihtsalt erineval ajal. Saaks kahe, poolpiduse asja asemele ühe korraliku.
Lisaks ruumi planeerimisele saab ka aega planeerida, kui tahtmist on ;)
Aga selleks tuleb enne vastav spetsialist linnavalitsusse tööle leida.
Kus kohast üldse see lipuväljakute jutt?
Või küsime teistpidi — mis see Laaneti ja Tamkivi asi on?
Siseminister Hanno Pevkur andis aprilli alguses selle maakonnakeskustesse lipuväljakute rajamise korralduse MAAVANEMATELE. Omavalitsuselt oodatakse ainult nõusolekut, kuna riik ei saa ilma omavalitsuse nõusolekuta omavalitsuse maale selliste asja rajada.
Laaneti sõnul on siseminister Hanno Pevkur andnud talle ka suusõnalise nõusoleku lipuplatsi rajamise rahaliseks toetamiseks.
Selle lubaduse ta andis ju kõigile maavanematele!
Saare Maavanem on nädal aega Rhodosel. Kas Kaasik leiab tagasi tulles talle Saaremaal vastu naeratamas maavanem Laaneti või maavanem Tamkivi?! Nojah, Laanet ei saa maavanemaks ega ministriks hakata — siis pääseks järgmine kesik Laaneti asemel Riigikokku. ;)
Edu kõigile!
ferrum on äge, raepood jama, tegelema peab praeguse keskväljakuga, lugupeetud lammutajad
Lipuväljaku koos kohvikute ja põllumeestesaaduste müügiplatsiga võiks viia turule ja praeguse nn turu (leedu kauba) sealt eemaldada.
Kulla inimene, mis teie närvidega lahti on? Äkki te väljendaks oma isiklikku vaenu otse adressaatidele selmet siinses arutelus demagoogitsedes?
Kulla inimene, kelle suhtes ma siin mingit vaenu väljendanud olen?
Too välja konkreetne isik, kelle suhtes olen mingit vaenu väljendanud ja ma võtan selle isikuga ühendust ja selgitan talle, et Murelikul pole lihtsalt silmad korras.
Mis lipuväljak,kuhu.Meil pole väljakutki,ma ei tea kuhu te selle lipu torgata vöiksite.Ehk löhute enne midagi maha,et ruumi ja öhku saada.Köik see Kuressaare kesklinn on p…e aetud.
Need, kes midagi teevad ja korraldavad, on lurjused ja topakad. Need, kes anonüümselt isikute pinnal räuskavad,on tõeline rikkus meie riigile. Ärme arutame teema üle, ärme otsime lahendusi – sõimame, halvustame. Ja elu lähebki, tänu teile, paremaks? Olete selles ikka veendunud?
Kahjuks ei saa ju Tammkivit ja Laanetit küll kuidagi tegijaiks pidada, kui te just jutupuhumist töötegemiseks peate, siis küll.
Et ei oleks segadust, millest üldse jutt, siis siin on see dokument:
Omavalitsusjuhid
29.04.2014 nr 2-1/159-1
Riigilipp linnades ja valdades
Austatud omavalitsusjuhid
Tänavu 4. juunil möödub 130 aastat ajast, mil õpetaja Rudolf Kallas pühitses Otepää kirikus Eesti sinimustvalge rahvuslipu.
Usun, et nõustute minuga, et riigilippe võiks igaühe kodukandis oluliselt rohkem näha olla. Siinkohal saavad just riigiasutused, maavalitsused ja omavalitsused inimestele eeskujuks olla. Olen arutanud Eesti rahvuslipuga seonduvat nii maavanemate kui omavalitsusliitude esindajatega. Ma ei kohanud vastuseisu lipu senisest enamaks kasutamiseks.
Minu ettepanek teile kõigile on lihtne – kui teie valla- või linnakeskuses ei ole veel lipuväljakut, võiksite tõsiselt kaaluda selle rajamist. Tean, et üheks takistuseks on olnud lipuseadusest tulenevate nõuete täitmine. Minule teadaolevalt tegeleb Riigikogu hetkel lipuseaduse ülevaatamisega sooviga suurendada lipu väljapanemist meie kodukohtades.
Loodan, et omavalitsusjuhtide ja maavanemate koostöös saab võimalikus see, et kui mitte enne 4. juunit, siis vähemalt selle aasta jooksul saavad kõik Eestimaa omavalitsused endale lipuväljaku, kus lisaks riigilipule saaks lehvida ka vallalipp, et kogukonna identiteeti veelgi väärtustada.
Lugupidamisega
Hanno Pevkur
siseminister, regionaalminister
Asi seisabki Laaneti ja Tamkivi tegemata töö taga — Riigikogu liikmete asendustegevus lipuseaduse muutmise asemel.
Edu kõigile!