Saare juurtega kaksikud Brüsselist harjutasid Aste koolis eesti keelt

VAHETUND: Hanna Ellermaa, Kalju ja Juhan mängivad koos Kris Noogiga iPadis. Foto: Alver Kivi

VAHETUND: Hanna Ellermaa, Kalju ja Juhan mängivad koos Kris Noogiga iPadis. Foto: Alver Kivi

Sel nädalal õppisid Aste kooli esimeses klassis Brüsselis elavad kaksikud Juhan ja Kalju Wansing.

Kaksikud tulid pühadeks Saaremaale vanaisa juurde ja poiste aja otstarbekamaks kasutamiseks otsustas ema Ann, et lastele sobiks eesti keele täiendamiseks veidi kohalikus koolis käia.

“Minu klassiõde, kelle laps käib koolis Pariisis, oli seda varem juba teinud ja ma mõtlesin ka proovida, kuidas nad saavad teises keskkonnas hakkama,” rääkis Ann Wansing (neiuna Kriis), kes on lõpetanud Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Eesti Humanitaarinstituudi. Kümme aastat tagasi asus ta tööle Brüsselis ja on praegu Euroopa Liidu Regioonide Komitees tõlkija.

Juhan ja Kalju käivad Brüsselis euroametnike ja diplomaatide lastele mõeldud Euroopa koolis, kus õpivad saksa sektsioonis, mille tunniplaanis on iga päev pool tundi eraldatud ka eesti keelele. Kodus räägivad kaksikud ema ja kahe noorema vennaga eesti keeles, aga kuna isa on sakslane, siis omavahel suhtlevad poisid saksa keeles.

“Brüsselis on tavaline, et lapsed oskavad mitut keelt,” lausus Ann Wansing. “Nad küsisid siin ühe poisi käest, mis keelt sa veel räägid ja neile oli mõistmatu, et saab läbi ka vaid ühe keelega.”

Aste kooli esimese klassi õpetaja Merle Kivi ütles, et kaksikud said uues keskkonnas väga hästi hakkama. “Nende keeleoskus on suurepärane, poisid said ise aru ja teised said neist aru,” rääkis Kivi. “Nad on jutukad, abivalmid, sõbralikud ja teavad hästi palju. Poisid oskasid Google’is näidata oma koolimaja ja rääkisid Brüsseli elust. Meie lastega said nad kohe sõbraks ja kohanemisraskusi polnud. Teeme nende vanaisa juures ka klassiõhtu.”

Ann Wansingi sõnul tahavad Juhan ja Kalju järgmisel aastal kindlasti tagasi tulla. “Nad tahtsid ise jalgsi ja üksinda kooli tulla, mis Brüsselis on mõeldamatu,” lausus kaksikute ema.

“Oleks hea, kui neil tekiks siin ka mõni tuttav, kellega suvel vanaisa juures mängida. Kaljule meeldis kõige enam jalgpallitrenn ja ta tahaks seda siin veel mängida.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 988 korda, sh täna 1)