Muuseum ihkab oma kogusse lesta ja ümarmudilat (1)

Foto: vikipeedia

Saaremaa muuseum loodab keskkonnainvesteeringute keskuse toetusel täiendada oma püsinäitust kaheksa Läänemeres elava kala mulaažiga.

Kilu, räim, lest, särg, haug, ahven, hõbekoger, ümarmudil (fotol) on kalad, mille näidised muuseumi loodusosakonna väljapanekust seni puuduvad.

“Ümarmudil ja hõbekoger on küll võõrliigid, aga kuna need on meie vetesse tulnud, siis tahame lisaks oma liikidele ka neid näidata,” ütles muuseumi vanemteadur Sirje Azarov. “Nüüd võib hõbekokre ka merest leida, mis varasemal ajal ei olnud väga tavaline.”

Praegu on muuseumil kolm kalamulaaži – vinträim, angerjas ja mõõkkala. Viimase valmistamisel on lisaks erinevatele tehismaterjalidele osaliselt kasutatud leitud mõõkkala osi.

Olemasolevad kuivanud ja koledaks muutunud kalatopised pärinevad Azarovi andmeil eelmise sajandi viiekümnendatest ja on teaduri hinnangul muutunud ajaga üsna koledaks.

Selleks, et lasta Studio Viridisel mulaažid valmistada, taotleb Saaremaa muuseum KIK-ilt 3408 eurot toetust.

“Millal Viridis tööga pihta hakkab, sõltub sellest, kas KIK otsustab ettevõtmist rahastada,” ütles Azarov, lisades, et rahastamisotsuse korral on mulaažid valmis ehk aasta pärast. “Kui raha ei anta, siis peame vaatama, kuidas ise mulaaže muretseda suudame – on ju need küllaltki kallid,” tõdes Azarov.

Loodusosakonna vanadest aknaklaasidest vitriinklaasid on juba asendatud karastatud klaasidega. Muuseumi omavahenditest kulus selleks veidi üle 6000 euro.

Muuseumi direktori Endel Püüa sõnul loodab muuseum tuleval aastal KIK-i abiga soetada ka puutetundlikud ekraanid, kust külastajad saaksid teavet Saaremaa looduse kohta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 411 korda, sh täna 1)