Rahvastiku analüüs näitab, et elanike arv Kuressaares väheneb järgmise veerandsaja aastaga veerandi võrra.
Mu meelest on meie linnapea pullivend – supleb jääaugus ja räägib, et Kuressaare edu võti seisneb selles, et siin on hea elada. Mille poolest on Saaremaal parem elada kui näiteks Haapsalus? Kui Haapsalust pannakse käima uus mugav kiirrong, mis viib vähem kui tunniga Tallinna kesklinna, on Haapsalus parem elada.
Murphy seadused kinnitavad: kui miski untsu peab minema, siis läheb ta täiega untsu. Tänapäeva maailma trendid toimivad mõnikord ennustustest palju kiiremini ja me pole kaitstud selle eest, et 2037. aastaks on meid linnas järel vaid 3000.
Teame lugu kahest piimapütti kukkunud hiirest, kellest üks võttis olukorda kui lootusetut (ja ootas ehk imet) ja uppus, aga teine kukkus siplema, muutes sellega piima võiks ja pääses pütist välja. Kallid saarlased, me peame siplema hakkama.
Töökohtade loomiseks peavad olema eeldused
Piirkonna elujõulisus on eelkõige seotud töökohtadega. Ei piisa aga ainult deklareerimisest, et loome töökohti, põhiküsimus on, milliseid ja kuidas. Enamikul Saaremaa ettevõtete konkurentidel mandril on ilmne eelis: transpordiühendused paremad, tööjõu valik suurem jne.
Näiteks IT-poisid. Võiks ju arvata, et tõsised nohikud, istuvad arvuti taga, töötavad võrgu kaudu – justkui Saaremaa jaoks loodud. Aga võta näpust, Saaremaale tahavad need poisid kõige vähem. Neil on vaja suurt igaõhtust kogukonda, et saaks arvuti juurest ära, ideid leidma, kultuuri tarbima jne. Selle jaoks on parim koht Eestis Tallinn, ka Tartu veab kuidagi välja.
Või võtkem tootmine. Iga masstootmine vajab materjalide kohale- ja kauba äravedu – selleks on Saaremaa mõttetuim koht Eestimaal. Võib-olla ainult Hiiumaa ja Ruhnu paneksid meile ebaefektiivsuse edetabelis ära.
Saaremaa majandust ja seega elu saarel saab päästa vaid üks: asjaolu, et ta on puhta loodusega ja vaatamisväärsustega saar. Millised võiksid olla majandusharud, mida hoida ja arendada? Peamine on turism. Teiseks, inimeste suvekodudega seotud teenindus. Kolmandana on Saaremaal mõtet tegeleda metsanduse ja põllumajandusega, kuigi siin saar eelist ei anna – lihtsalt tooraine ja vahendid on kohapeal olemas.
See, et me, saarlased, oleme nii lahedad, rahuliku talupoja mõtlemisega ega oska õ-tähte hääldada, ei kutsu siia turiste. Tänapäeval on vaja lugu. Ja oma legend Suurest Tõllust on meil olemas, aga seni veel piisavalt pakendamata. Oleks mina linnapea, laseksin muu seas panna Kuressaare vanalinna tosina jagu skulptuure erinevatest Suure Tõllu motiividest – selliseid Brüsseli Pissiva Poisi suurusi. Juurde kirjutaksin Tõllu lood, mis selgitaksid, mis ja kus Saaremaal toimub. Turistid jalutaksid mööda linna ja muudkui avastaksid neid skulptuure ja selle kaudu Saaremaad. Legendid seoksid ka oma rahvast.
Suurim väärtus on puhas loodus
Suurim väärtus on Saaremaa puhas loodus. Hoidkem seda. Täna on suurim oht see, et ise tapame turismi, risustades kodusaare tuulegeneraatoritega. Peame vastu hakkama sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna suuri tuulikuid Saaremaal soosivale poliitikale.
Oleks ainult minu teha, laseksin panna riigieelarvesse raha juurde, et kompenseerida tehtud investeeringud ja kõik juba paigaldatud tuulegeneraatorid Saaremaal maha saagida – jala pealt nagu küpseks kasvanud metsa.
Saaremaa võiks olla Rohelise Energia Maa, aga seda vaid kogukondlikke loodusvaateid mitterisustavate väikelahenduste abiga.
Teiseks tuleks vaadata, kuidas turismi ergutada. Meil ei ole vaja luua vaatamisväärsusi, uusi atraktsioone. Loss, Kaali järv ja muu on meil olemas. Kõigepealt tuleb muuta hooaeg pikemaks. Mida rohkem on talviseid üritusi, selliseid nagu Albert Uustulndi laulupäevad, seda rohkem on ka hotelle ja muid ettevõtteid. Seda rohkem töökohti, seda rohkem elanikke Saaremaal.
Tähtis roll võiks olla Kuressaare konverentsikeskusel, kus kehva ilma korral suurüritusi korraldada. Väljaspool hooaega peaksid riik ja erakonnad tooma kõik oma üritused ja konverentsid Saaremaale. Presidendi institutsiooni tegelik panus regionaalpoliitikasse oleks see, kui vastuvõttu korraldataks traditsiooniliselt Kuressaares.
Tallinna lennujaamast ei tohiks saarlast lennukilegi lasta, kui tal ei ole välismaalasele kingituseks kaasas ilusat kvaliteetpildialbumit Saaremaast. Me peame koos siplema!
Kõik meie poliitikud peaksid võitlema selle eest, et lennuliiklus saarega oleks regulaarne – kaks reisi iga päev. Lennukit kasutavad küll vähesed, aga see annab kindluse. Nagu iga paat rannas ei pea uppujat päästma, annab see aga kindluse siinse elu elamisväärsusele.
Saaremaal on palju ettevõtlikke tublisid inimesi, kes on valmis üritustele õla alla panema, aga enamik üritusi ei ole tasuvad. Näiteks on ära jäämas Saaremaa velotuur, motovõistlus lennujaamas jne. Mis oleks, kui võtaks rohkem raha just turistidelt? Seaks sisse turismimaksu 1 euro turisti kohta. Seda on ju lihtne praamipiletiga koos korjata. Raha kasutaks just nende ürituste sponseerimiseks, Saaremaa heakorrale ja ka Saaremaa reklaamimiseks. Ma ei usu, et ükski turist 1 euro pärast tulemata jääks, eriti kui suurem osa sellest rahast läheb sisuliselt nende endi parema puhkuse korraldamiseks.
Olgugi et peame kastma lille, mis tahab ise kaunist õit kasvatada, peame ikkagi hoolega hoidma juba olemasolevaid tootjaid laevaehitajaist kumminubluvabrikantideni. Riiklike institutsioonide Saaremaale toomisel peame olema eriti ambitsioonikad. Näiteks merehariduse osas ei tohiks enne alla vanduda, kui Saaremaal hakatakse andma kõrgemat mereharidust. Haridusasutustel on turismisektoriga koostöös võimalik tööjõudu mõistlikult kasutada ja rakendada õpilasi suvel turismi alal teenindajatena.
Peaksime seadma oma eesmärgiks, et vähemalt Saaremaast saaks kasvav piirkond Eestis peale Tallinna ja Tartu. Meil on selleks potentsiaali. Me ei saa leppida olukorraga, kus elumaja põleb, aga linnapea värvib rõõmsalt saunaseina edasi.
Tõnis Palts
riigikogu liige, IRL
peame ikkagi hoolega hoidma juba olemasolevaid tootjaid laevaehitajaist kumminubluvabrikantideni……
……kõik juba paigaldatud tuulegeneraatorid Saaremaal maha saagida – jala pealt nagu küpseks kasvanud metsa.
Saaremaa võiks olla Rohelise Energia Maa,
Teiseks tuleks vaadata, kuidas turismi ergutada. Meil ei ole vaja luua vaatamisväärsusi, uusi atraktsioone. Loss, Kaali järv ja muu on meil olemas.
Hr.Palts Teie artikkel mühiseb vastuoludest ja tundub ,et idealistina ei taju Te siiski olukorda adekvaatselt.
Teie poolt ideaalis väljakäidud lahendused ei too saarlasele leiba lauale -rääkimata võist.
Annaksin ühe idee juurde .Teeks hoopis Saaremaast ja saarlastest reservaadi .Teie poolt väljapakutud 1 euro kogumise asendaks kopsakama summaga ja näitaks saarlasi kui Amazonase indiaanlasi turistidele raha eest.
Kaasaegsed 21 saj.tehnoloogiate kasutamise keelustaks sootuks .Selle aasta esimese kvartali SLK liininäitajad suurusjärgus 225000 reisjat, paisuksid huviliste arvelt laiast maailmast kordades.
Aga siis ummistavad nad külad ja allesjäänud linnad…
Oli kena narr idee olemasoleva jutu jätkuks?
Ah et reformierakond(Tule Taevas Appi), ei kannata IRLi ettepanekuid välja?
Kas just generaatorid maha saagida, aga põhimõtteliselt on Paltsil õigus.
Kirjutajaga nõustun kindlasti selles osas, mis ta kirjutab praeguse linnavõimu kohta. Aga mida siis olekski sellisest kooslusest oodata — enne valimis Hanso lubas muutusi ja Takkis soovitas Youtubest vaadata klippi ”Mine perse!”. Esimese ööga tekkiski ”Soovite muutusi? — Mine perse!” koalitsioon Kuressaare linnas.
See on aga jällegi selline kirjutis, mis saab hoopis teise tähenduse, kui kirjutisest eemaldada see, mis paberlehel on olguses ja veebikajastusel lõpus.
”Tõnis Palts, Riigikogu liige, IRL,” ise te ju sügisel kandideerisite koos Saaremaa esiIRLlase, maavanem Kaido Kaasikuga, IRLi peibutuspartidena Kuressaare linnavolikokku! Nüüd ongi ju Kuressaares ju võimul IRL!
”PEEGLISSEVAAT!!!” nagu ütleb Kaja Ajakaja Tampere.
Oh seda IRLli küll, koolitsioonis olles ollakse koalitsiionipartneri suhtes opositsioonis ja opositsioonis ollakse isegi opositsioonipartneriga opositsioonis.
Me ei saa leppida olukorraga, kus elumaja põleb, aga linnapea värvib rõõmsalt saunaseina edasi aga Teie idee on ju lihtsalt ka saunale tuli räästasse panna.
Kōneles reformierakonna demagoogiline hääletoru Volli.Paltsust ja Vollist saaks sisustada terve uue päevalehe “Demagoogia Hääl”.
Palts, muidu tundub olema ontlik härrasmees kuid energeetika kui tootmisharu lõpetaks ta Saaremaal päeva pealt. Missugust ressurssi on meil võrreldes ülejäänud Eestiga kõige enam? Tuult ja seda peab ära kasutama, mitte generaatoreid saagima. See on ettevõtlus, millest tekib tulu ja maailm on üha enam energia tootmise kriisis.
Pigem peaks Saaremaale näiteks koos ABB-ga rajama tuulegeneraatorite tootmise koos tootearenduse poolega.
Jätkem aborigeeni mängimine ja tegeleme konkurentsivõimeliste arengutega Saaremaal. Turism on siiski Saaremaal marginaalne tööhõive osa, kuid kui rahvastik on langenud 15 000 peale, siis loomulikult on see juba valdav majandusharu. Kuid see ei tohiks olla suundumuseks.
Kui nüüd tähelepanelikult artiklit lugeda, siis ei keela keegi tuult kasutada. Keelama peaks need übersuured tuulikud mis paistavad kaugele ja risustavad vaadet.
Ah et turism ei tohiks olla suundumuseks? Ja ehk pakute välja ka viisi kuidas juba toimunud suundumust muuta?
Aborigeeni mängimise võiks ju lõpetada, aga millega siis tegelema peaks?
Möliseda on ju tore, aga pakkuge midagi kasulikumat välja!
Soovitan lugeda kommi algust. Tegelema peab kõigega, milleks on võimalusi ja ressursse ning mis sisse toob ja rahvast seob. Kaotab see, kes paneb panuse ainult ühele kaardile.
Kuu aega tagasi sai allkirjad 20.03.2014 Valitsuse korraldus nr 107, mis jõustas regionaalministri (=IRL) juhtimisel koostatud “Eesti regionaalarengu strateegia 2014-2020”, mis sisdus kokku kõik teised arengustrateegiad.
Kuu aega hiljem ärkas Tõnis Palts ja kirjutas Saarte Häälde selle kirjutise.
(Ajalugu kordub. Eelmise aasta suvel hakkas kehtima Looduskaitseseaduse uus redaktsioon, mida Riigikogu oli arutanud pool aastat. Kuu aega hiljem ärkas Tõnis Palts ja andis menetlusse enda Looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu.)
Seni kuni toimub sisutu tõmblemine, ei saagi mingis suunas liikumist toimuda.
Eelnevalt kirjutasin ”Oh seda IRLli küll, koolitsioonis olles ollakse koalitsiionipartneri suhtes opositsioonis ja opositsioonis ollakse isegi opositsioonipartneriga opositsioonis.” Tõnis Palts on aga nii kõva IRLi tegija, et isegi IRLi suhtes on ta opositsioonis. Isegi Savisaar on Paltsu kõrval päris ”poisike”. :)
Vallikene, tee omale asjad selgeks. Turism on siiski suurim tööanja saarel. Tänu turismile õitsevad lisaks ka transport, kaubandus, muuseumid jne. Turism on ouline ja Tõnise jutus on väga suur iva sees.
Alguses vaatasin et jälle mõni tubli abiturient püüab sõna võtta, aga et täiskasvanud mees ja veel Riigikogu liige sellist juttu suudab välja ajada…
Lai mastaabiga mees! Nii laia, et ei saa aru, mis linnapea, mis maavanema mängumaal. Aga halvustamiseks ju sobib kõik.
paha lugeda seda iireaariat….
irl teod näitavad midagi muud kui see mis paberilt lugeda on!
Üks lihtne, aga samas tõhus asi on reklaam. Ja mitte reklaam kuskil netisügavustes või plakatina linnas, vaid paljudeni jõudev. Saare Maavalitsus peaks kiiresti käima lükkama (koos teistega üle Eesti) videod kõigest huvitavast kohalikus piirkonnas. Tallinna Lennujaam, sadamad, spaad, hotellid, restoranid jpm! Kõik need kohad, kus tihti on üleval suur ekraan, kuigi seal näidatakse vaid ilma hääleta mõttetuid telesaateid. Eesti Turismi poolt tehtud suurel hulgal reklaamklippe, aga need kaovad netisügavikesse. Õigem oleks need kokku koondada ja kokkuleppel igal pool näitama hakata. Seal kus liiguvad turistid ja meie oma inimesed. N.ö. silmanurgast nähtavad huvitavad kaadrid kõigest ilusast ja põnevast panevadki inimese mõtlema ja neil võib tekkida soov minna ja näha…