Eilses Saarte Hääles ilmunud loo peale, mis räägib Sõrve sääre tippu autodega sõitvatest “loodusesõpradest”, alustas keskkonnainspektsioon järelevalvemenetlust.
“Meie inspektorid käisid täna (üleeile – toim) juba kohapeal ja on alustatud esialgu järelevalvemenetlusega,” ütles Saarte Häälele esmaspäeva õhtul KKI pressiesindaja Leili Tuul.
Saarte Hääl avaldas foto Sõrve sääre tipus liiva kinni jäänud autost ja foto autori Mati Martinsoni kommentaari, et sellist asja juhtub seal tihti.
Leili Tuul märkis, et KKI saab alati paremini reageerida, kui juhtumitest antakse kohe teada otse neile. Inspektsiooni infotelefon on 1313. “Hiljem on neid sõitjaid mööda maailma taga ajada palju keerulisem,” tõdes Tuul.
Lihtsalt küsimus – kui inimesel on paat järelhaagisel, siis kuskohast ja kuidas ta selle vette saab lasta?
Sadamast?
“Looduskaitseseadusest tulenevalt on veekogu ranna või kalda piiranguvööndis mootorsõidukiga sõitmine väljaspool selleks ettenähtud teid keelatud. Teeks loetakse ametlikult teeregistrisse kantud teed, mitte iga sissesõidetud rada või jäljepaari, nagu mõnikord ekslikult arvatakse.
Erandina võib mootorsõidukiga piiranguvööndis sõita juhul, kui see on vajalik tiheasustusalal haljasala hooldustööde tegemiseks, kutselise või harrastusliku kalapüügiõigusega isikul kalapüügiks vajaliku veesõiduki veekogusse viimiseks, metsa- või põllumajandustöödeks.”
Kuigi iga lugupidav kalamees ei roni looduskaitse sildi alla maasturi ja haagisega.
Mõntus.
Sain teada, et kui ma kala lähen püüdma, siis võin auto ja paadiga randa sõita. Kui tahan näiteks puhkemajanduseks paate randa viia, siis pean seljas tassima. Võtsin ka siis Looduskaitseseaduse lahti ja sain teada, et kaitse eesmärk on puhketingimuste säilitamine.
Tule taevas appi, jõudu loodusekaitsjad!
Olen nüüd veerand tundi otsinud, mis kaitsealas Sõrve linnuvaatleja Mati Martinson kirjuats.
Leidsin selle aasta jaanuari valitsuse määruse ”Hoiualade kaitse alla võtmine Saare maakonnas”, kus kirjas:
”65) Vesitükimaa hoiuala, mille kaitse-eesmärk on nõukogu direktiivi 92/43/EMÜ I lisas nimetatud elupaigatüüpide – rannaniitude (1630*), sinihelmikakoosluste (6410), soostuvate ja soo-lehtmetsade (9080*) kaitse ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/147/EÜ I lisas nimetatud linnuliikide ja I lisas nimetamata rändlinnuliikide elupaikade kaitse. Linnuliigid, kelle elupaiku kaitstakse, on: hahk (Somateria mollissima), niidurüdi (Calidris alpina schinzii), tõmmukajakas (Larus fuscus), randtiir (Sterna paradisaea), väiketiir (Sterna albifrons) ja vööt-põõsalind (Sylvia nisoria);”
ja kaart, mis näitab, et see auto ei olnud üldsegi Vesitüki kaitsealal (Sääre tuletorn on kaitsealast ca poole km kaugusel)
Samuti neli aastat vana ”Hallhülge ja viigerhülge püsielupaikade kaitse alla võtmine ja kaitse-eeskiri”:
”§ 2. Püsielupaikade kaitse alla võtmine
(1) Kaitse alla võetakse Harju maakonnas Keila vallas asuv Krassi saare hallhülge püsielupaik.
(2) Kaitse alla võetakse järgmised Saare maakonnas asuvad hallhülge püsielupaigad:
1) Vesitükimaa, Torgu vallas;
2) Kerju, Kaarma val…
…
§ 4. Kaitsekord
(1) Püsielupaiga maa- ja veeala jaguneb sihtkaitsevööndiks ja piiranguvööndiks.
(2) Püsielupaigas kehtib ”Looduskaitseseaduses” sätestatud kaitsekord selle määruse erisustega.
(3) Inimestel on lubatud viibida ja ujuvvahendiga sõita kogu püsielupaigas, välja arvatud selle määrusega sätestatud juhtudel.
(4) Kadakalaiu püsielupaigas on lubatud pool-looduslike koosluste ilme ja liigikoosseisu tagamiseks vajalik tegevus.
(5) Püsielupaigas on kaitseala valitseja nõusolekuta keelatud mootoriga veesõidukitega sõitmine kiiremini kui 8 sõlme.
(6) Püsielupaiga valitseja nõusolekul on püsielupaigas lubatud jahipidamine.
(7) Inimeste viibimine on keelatud:
1) Selgrahu ja Hari kurgu püsielupaiga sihtkaitsevööndis 15. veebruarist 15. novembrini;
2) Krassi ja Pujuderahu püsielupaiga sihtkaitsevööndis 1. aprillist 1. juulini;
3) Raudrahu ja Klaasirahu püsielupaiga sihtkaitsevööndis 1. aprillist 15. novembrini;
4) Vesitükimaa ja Kerju püsielupaiga sihtkaitsevööndis 15. jaanuarist 15. aprillini;
5) Kadakalaiu püsielupaiga sihtkaitsevööndis 1. aprillist…”
Eraldi on kaitse all veel Vesitükimaa laiud aga mina ei suuda leida, et majakast poole kilomeetri raadiuses oleks mingi eraldi looduskaitseline piirangu- või sihtkaitsevöönd või mingi maastikukaitseala nagu kirjutises 2014/04/15/merevaate-nautlejad-soidavad-end-liiva-kinni/ väidab Sõrve linnuvaatleja Mati Martinson — mina kahjuks ei suuda 2014 aastal enam ühestki registrist leida 1971 aastal loodud Vesitüki maastikaitseala.
Sõrve linnuvaatleja Mati Martinson, mis maastikukaitsealast jutt on, mis on selle kaitseala KLO number?
Edu kõigile!
Vesitükimaa laiud (keskkonnaregistri kood KLO1000441) on mitu laidu Saare maakonna Torgu valla lõunaosas Sõrve säärest lõuna pool. Vesitükimaa laidude hulka kuuluvad Siiasaar, Lombimaa, Vesitükimaa ja Kuivasääre-maa (Pitkasääremaa). Koos Sõrve sääre lõunaosaga moodustavad maastikukaitseala. Ala geograafilised koordinaadid on 57° 53′ N, 22° 3′ E. Ala maismaa pindala on 10,8 ha, veeosa pindala on 149,7 ha, kokku 160,5 ha.
Ala võeti kaitse alla aastal 1971 (Vesitükimaa laidude kaitseala, ka: Vesitükimaa kaitseala)[1].
Vesitükimaa laiud koosnevad jääsulamisvete kruusakast veeriselisest settest. Seetõttu toimuvad geoloogilised protsessid väga kiiresti ning laidude suurus, kuju ja asukoht muutuvad pidevalt. Ala on tähtis ornitoloogiliselt (veelindude ränne ja pesitsemine), samuti hallhüljeste lesilana.
Mul läks otsingu peale minut ja vastamiseks teine.
Kuluta minutike veel.
Nüüd vaata kaartilt, kus on see kaitseala KLO1000441 ja kus on tuletorn – rohkem, kui pool kilomeetrit vahet!
Vesitükimaa laiud on väga liikuvad.
Nii et see kaardipilt ei loe midagi.
Vesitükimaa laiud on väga liikuvad, Järve luited on ka väga liikuvad, hüljes kord on ja siis ujub minema ja siis ujub tagasi jne ega sellest kaitseala piir ei muutu!
Nagu jott kirjeldas üht teist (KLO1000441) kaitseala: ”Ala maismaa pindala on 10,8 ha, veeosa pindala on 149,7 ha, kokku 160,5 ha.” — vahet pole, palju lained neid laidusid rullivad, kaitseala piir jääb ikka samaks ja KLO1000441 asub tuletornist ikka vähemalt poole kilomeetri kaugusel.
kala jutt ei loe midagi!
Volli, vana oinas, tee tööd ka! Ära ärple ja näri tähte igas rubriigis!
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.php?pvm=2014-04-13&asema=sorve