Näitus jutustab lugusid kuulsuste lapsepõlvest

LOOGA TASSID LAPSEPÕLVEST: Raegalerii juhataja Lii Pihl ja harrastuskunstnik Reet Grevel näitusesaalis vestlemas. Käes hoiavad nad tasse, mille ise näitusele tõid. Foto: Sander Ilvest

LOOGA TASSID LAPSEPÕLVEST: Raegalerii juhataja Lii Pihl ja harrastuskunstnik Reet Grevel näitusesaalis vestlemas. Käes hoiavad nad tasse, mille ise näitusele tõid. Foto: Sander Ilvest

Läinud neljapäevast on Kuressaare Raegaleriis väljas Eesti teatri- ja muusikamuuseumi koostatud näitus “Lapsepõlvelood”. Huvilistele vaatamiseks on oma lapsepõlvelugusid ja -fotosid toonud ka Saaremaa kunstiinimesed.

Kahekümne kolmelt suuremõõduliselt fotoplanšetilt saab ülevaate tuntud eesti näitlejate ja muusikute lapsepõlvemälestustest koos nende lapsepõlvefotodega muuseumi arhiivist.

Klaverikolistaja Rein ja kahemees Alo

Tekstid on lisaks eesti keelele ka inglise keeles – et avastamist jaguks ka saare külalistele. Näituse kujundas Virge Loo. Tekstid tõlkis inglise keelde Madis Järv.

Tahvlitelt selgub, et saarlasest laulja Heli Lääts viis pärast keskkooli dokumendid hoopis Tartu riikliku ülikooli kehakultuuriteaduskonda. “1950. aasta laulupidu, kuhu Joosep Aavik meid koolikooriga viis, lükkas saatuseveskid käima ja lennutas mind konservatooriumisse,” tunnistab lauljatar.

Georg Otsa kohta ilmneb näitusel, et tema esitas juba seitsmeaastaselt, esimeses klassis õppides aariat Puccini ooperist “Tosca” ning seda sulaselges itaalia keeles. Pianist Rein Rannapi vanemad kutsusid oma poja klaverimängu hellitavalt “klaverikolistamiseks”. Helilooja Alo Mattiisen õppis aga lastemuusikakoolis sootuks poolvägisi ja tõi sealt koju koguni kahtesid.

Lisaks teatri- ja muusikamuuseumi koostatud näitusele saab Raegaleriis näha ka Saaremaa kunsti- ja kultuuriinimeste toodud esemeid, mis seotud lapsepõlvemälestustega.

Kaarma vallas elav harrastuskunstnik Reet Grevel tõi näiteks vastavatud näitusele oma vanaaegse kohvitassi. Tassi saamist kirjeldas kunstnik väga elavalt, justkui oleks see toimunud alles hiljuti. Grevel rääkis, et käis oma vanaemaga tihti tema sõbranna juures külas. Ta elas tookord Tallinnas ja selle külastatava tädiga võrdlemisi lähestikku.

Palju igasuguseid nipsasjakesi

“Mäletan, et mu lemmikpaik oli tädi käsivarrel. Sealt ulatus vaatama hiiglasuurele peeglilauale, kus oli palju igasuguseid nipsasjakesi, mida meil kodus ei olnud,” meenutas Reet Grevel. Tema sõnutsi oli peegli kõrval puhvetkapp kõiksugu imeilusate serviisidega. “Sealt tädi selle tassi mulle kinkiski.”

Raegalerii on avatud teisipäevast reedeni kell 10–17 ja laupäeval kell 10–15. Lapsepõlvelugude näitus on tasuta ja jääb avatuks 3. maini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 201 korda, sh täna 1)