Kuressaare võib saada endale rahvusvahelise teatrifestivali

TEEME ÄRA: Saaremaalt pärit Meelis Kubits ja Armeeniast saabunud Artur Ghukasyan linnateatris arutlemas järgmisel suvel Kuressaares teatrifestivali korraldamise võimalikkuse üle. Foto: Sander Ilvest

TEEME ÄRA: Saaremaalt pärit Meelis Kubits ja Armeeniast saabunud Artur Ghukasyan linnateatris arutlemas järgmisel suvel Kuressaares teatrifestivali korraldamise võimalikkuse üle. Foto: Sander Ilvest

Saarlasest suhtekorraldaja Meelis Kubits võõrustas Saaremaal Artur Ghukasyani ja Jevgenia Podpomogovat Armeeniast, kelle eesmärk on korraldada 2015. aasta augustis Kuressaares rahvusvaheline teatrifestival.

Artur Ghukasyan on üksteist aastat organiseerinud Jerevanis teatrifestivali “High fest”. Korraldaja kinnitusel osaleb oktoobri alguses toimuval festivalil teatreid kõigilt kontinentidelt, välja arvatud Antartika. “Aga töö käib selle nimel, et ka sealt oleks esinejaid,” muigas ta.

Nädalast ajast kuni üheksa päevani kestev festival on 11 aastaga kokku toonud üle 400 teatri 70 riigist. Edu saladuseks pidas ta seda, et tegemist on pidustuste, mitte lihtsalt üksteisele järgnevate teatrietendustega.

Eelmisel aastal rahvadiplomaatia missiooni “Kõik sõidavad Jerevani” korraldanud Meelis Kubits tutvus Arturiga pea poolteist aastat tagasi.

“Oma meeskonna rahvusvahelise teatritöö kogemusega esindab Artur seda osa Armeeniast, millest meil on palju õppida, ja seda kogemust tahaks edaspidi siia tuua,” ütles Kubits.

Artur Ghukasyan kinnitas, et Eestis ja Saaremaal on ta esimest korda, aga esmamulje on hea ja ta tunneb end siin hästi. Eile sadanud lumi teda ei heidutanud. Tema kodukohas oli eelmisel nädalal 20 kraadi sooja, aga kolm päeva tagasi sadas maha paks lumi, umbes 40 sentimeetrit. “Tundsin ennast nagu Armstrong Kuul esimesi samme tegemas,” kirjeldas ta ilmaolusid kodukohas.

Kuid tema visiit on seotud ikkagi teatriga ja ideega korraldada siin uut tüüpi ja sootuks teiste mõõtmetega festival, mis viiks Saaremaa teatrifestivalide maailmakaardile.

Idee peab levima

Artur Ghukasyan leiab, et maailmatasemel festivali korraldamiseks on ennekõike vaja ideed, mõistmist ja loomulikult kogemustega meeskonda. Teadvustada tuleb seda, et festivali on vaja saarele, linnale, riigile ja lõpuks kogu maailmale. “Idee peab levima tõk-tõk-tõk nagu vette visatud kividest tekivad ringid,” tõi ta näite.

Meelis Kubits on festivali idee suhtes optimistlik. Arturil on olemas kogemus ja sajad kontaktid erinevatel tasanditel, arvas Kubits. Lihtsam oleks festivali korraldada Tallinnas, kuid Saaremaa inimesed on tema meelest turismivoole ja uutele ideedele avatud.

Kuigi Kuressaares on palju vähem inimesi kui Tallinnas, Tartus või Pärnus, on valmisolek midagi teha seda suurem, mis peaks kompenseerima väiksema publikuhulga.

Kuressaare festivali plaan on esialgu mõeldud kolme aasta peale, kuid kohe alguses seatakse latt võimalikult kõrgele. “Me ei taha, et tegemist oleks mingi ajaveetmise kohaga neile inimestele, kes nagunii Saaremaal on. Eesmärk on see, et inimesed üle Euroopa ja miks mitte mujalt kontinentidelt, tuleksid just sellel nädalal kohale seda festivali vaatama,” ütles Kubits.

Ooperiga ei konkureeri

Saaremaa ooperipäevadega ühel ajal festival ei toimuks. Samuti on erinevad mastaabid. Kui ooperipäevad keskenduvad ühele rahvusooperile, siis teatrifestival tooks kohale võimalikult palju erinevaid esinejaid.

Festivali nimeks pakkus ta “High street Saaremaa” ehk “Peatänava teater”, sest igas linnas on tänav, mis viib raekojani või keskväljakule. Teater toimubki tänaval. Sama kogemust rakendati Venemaal Permi festivalil, mida külastas viie päeva jooksul umbes 200 000 inimest.

Teatrihuviliste masse Kubits ei karda: “Kui Saaremaa infrastruktuur peab vastu jaanipäevale, elab ta üle ka teatrifestivali.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 553 korda, sh täna 1)