“Risttuules” linastub homme õhtul Kuressaare linnateatris

Eesti kõige uuem mängufilm “Risttuules”, mille tegevustik toob vaatajate silme ette 1941. aasta küüditamise, jõuab Kuressaare TeatriKinos ekraanile homme õhtul kell kuus.

Filmi loomingulises kollektiivis on ka kaks saarlannat, peakunstnik Reet Brandt ja monteerija Liis Nimik. Detsembris oli televaatajail võimalus näha ETV-st Liis Nimiku režissöörikäe all valminud filmi Torgu eakatest laulumeestest “Veel üks laul”.

Martti Helde filmi “Risttuules” aluseks on küüditamist kajastavad kirjad, memuaarid, arhiivimaterjalid, joonistused, fotod ja intervjuud. Eelkõige aga noore Erna vihikusse kirja pandud mõtisklused. Erna jaoks peatus aeg sel momendil, kui ta oma kodust vägivaldselt ära viidi. Siberi-aeg oli tema jaoks määratlemata ootus.

Kommunistliku partei häälekandjas Pravda avaldati sel ajal artikkel, kus märgiti, et Peeter I tegi omal ajal suure vea, kui jättis Balti pärisrahvad nende asukohtadesse. 1941. aasta maikuus hakkasid Nõukogude julgeolekuorganid ette valmistama suuremastaabilist elanike ümberasustamist. See tehti teoks 14. juuni öösel 1941. Siberisse deporteeriti Eestist, Lätist ja Leedust üle 40 000 inimese.

Nädal tagasi, 25. märtsil, mil möödus 65 aastat märtsiküüditamisest, mälestati kõikjal Balti riikides, sealhulgas ka Saaremaal küüditamise ohvreid.

22. märtsi Postimehe artiklis “Hingemattev filmilugu” tõdeb ajakirjanik Verni Leivak, et “Risttuules” on igas mõttes eriline film, mida iga eestlane lausa peab vaatama. “Kõrgel kunstilisel tasemel tehtud mustvalge mängufilm omab praeguses plahvatusohtlikus poliitilises olukorras veelgi erilisemat tähendust,” kirjutab Leivak.

Ka Reet Brandt soovitab saarlastel filmi vaatama minna. “Tahaksime väga, et ka võimalikult palju saarlasi tee selle filmini leiaks,” kutsub filmi saarlasest peakunstnik homme õhtul linnateatrisse filmi vaatama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 167 korda, sh täna 1)