Opositsioon arvab: Koostöö toimib ka SOL-ita (10)

Tänasest alustame üle nädala ilmuvat rubriiki “Opositsioon arvab”, kus saavad sõna meie maakonna need omavalitsustegelased, kes parasjagu võimul ei ole. Tänases lehes avaldab arvamust Kuressaare linnavolikogu liige Jüri Kuusk (fotol) Reformierakonnast.

Kuressaare linnavolikogu neljapäevasel istungil oli üks teema ühinemine Saaremaa omavalitsuste liiduga. Tõsi, ise ma sel istungil osaleda ei saanud, ent Kuressaare ühinemisel SOL-iga mina küll mõtet ei näe.

Esiteks, kui seda uut, vastuvõetud põhikirjamuudatust lugeda, siis mina loen sealt küll välja nii, et ei toimu koefitsiendiga hääletust, vaid hääletamisel peab kohal olema kümme inimest. Kui see tõesti nii on, on ikka väga veider.

Teiseks, Saaremaa elus SOL-il tähtsus puudub, SOL ei otsusta midagi olulist. Lihtsalt tahetakse saada Kuressaare linna raha – praegu jääb küll selline mulje. Koostöö omavalitsuste vahel toimib SOL-itagi. Lihtsalt kooskäimiseks ja anekdootide rääkimiseks pole sinna küll vaja astuda.

See, et linnavalitsuse IT-riistvara uuendama hakatakse, on väga positiivne, sest alles saavutatakse seda low- (ingl k “madalamat”) taset. Aga seda ringi tuleks laiendada. Koolides on olukord veel enam-vähem, aga lasteaedades on olukord ikka väga nutune – neile ei tule anda mitte vanasid arvuteid, vaid iga lasteaed peaks saama neli-viis korralikku arvutit ja data-projektorid. Kust selleks raha leida, on linnavalitsusele nuputamise koht.

Millest mul on kahju – et peatati määrus kortermajade hoovialade heakorrastamise ja kodanikualgatuse toetuse, samuti restaureerimis- ja remonditoetuse ning jäätmemajade rajamise toetuse maksmise kohta. Selle jaoks ei olevat raha. Kõigeks on raha, aga vajalike asjade jaoks, mis elu meie linnas paremaks teeksid, ei jätku? Ehk andnuks kusagilt mujalt kokku hoida? Näiteks linnavalitsuse administreerimise pealt?

Arusaadav, et masuajal toetuste maksmine peatati, aga praegu on ajad ju kindlasti paremad. Samas ma väga ei noriks – inimesi, maksumaksjaid, on ju Kuressaarest palju ära läinud. Ent hea tahtmise korral oleks kindlasti võimalik raha leida. Kui räägime näiteks kaasavast eelarvest, kus inimesed saavad otsustada – tegelikult läheb selle 30 000 euro laialijagamise peale rohkem aega ja inimeste töötunde, kui see raha väärt on. See 30 000 eurot oleks võinud olla hoopis eelpool nimetatud toredate toetuste jaoks. Pole ju veel sugugi kõik meie linna kortermajade hoovialad korras. Päris kindlasti mitte.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 534 korda, sh täna 1)