Saarlased tegid puhta töö uurimistööde konkursil

VÕIDUKAD SÜG-i ÕPILASED: (Vasakult) Lisanna Lee Leiman, Helena Ellermaa, Merlin Mänd, Gerda Nelis, Rebeca Lember, Diana Ley, Diana Alt, Elo Nõmm, Kirsti Kask, ees Karl Hendrik Tamkivi. Foto: Inge Vahter

VÕIDUKAD ÕPILASED: (Vasakult) Lisanna Lee Leiman, Helena Ellermaa, Merlin Mänd, Gerda Nelis, Rebeca Lember, Diana Ley, Diana Alt, Elo Nõmm, Kirsti Kask, ees Karl Hendrik Tamkivi. Foto: Inge Vahter

Saaremaa ühisgümnaasiumi, Kuressaare gümnaasiumi ja Aste põhikooli õpilased tõid üle-eestiliselt keskkonnaalaste uurimistööde konkursilt koju suurepärased tulemused.

Tartu keskkonnahariduse keskuse ning haridus- ja teadusministeeriumi korraldatud konkursi teises voorus ehk uurimistööde esitlusel Tartu loodusmajas saavutas 5.–7. klassi arvestuses esikoha SÜG-i 7. klassis õppiv Karl Hendrik Tamkivi tööga “Ohud lindude sügisrändel: akendesse lendamisest”.

II koha pälvis sama kooli 5. klassi tüdruk Mariliis Albert, kelle uurimus kandis pealkirja “Pärandkultuuriaasta 2013: pärandkultuuriväärtused Saaremaal Pihtla vallas Sutu külas ja selle lähistel”. Mariliisile, keda juhendas lisaks õpetaja Inge Vahterile isa Meelis Albert, kuulub ka Eestimaa looduse fondi eripreemia. “Kuna see oli minu esimene uurimistöö põhikoolis, oli nii kõrge koht ikka suur üllatus,” tunnistas tüdruk.

Oma uurimistöö teema leidis ta tänu ettekandele, mis tuli koolitööna teha jõe kohta. “Sain teada, et Sutu külas Ristioja lähedal on vana Pälla mõisa varemed, ja ka õpetajat hakkas see huvitama,” rääkis Mariliis. “Kuna ma elan siin, oli mul kerge neid asju koos isaga otsida ja nende kohta kirjutada.”

Mariliisi sõnul sai ta uurimistööd tehes oma kodukoha kohta palju uut teada. “Kõige põnevamad olid mõisad ja inimesed, kes on siin kunagi elanud,” tõdes Mariliis.

III koht läks samuti Saaremaa ühisgümnaasiumisse – Lisanna Lee Leimanile 6. klassist töö eest “Nurmkana (Perdix perdix) bioloogiast ja levikust”.

IV kohtki kuulus SÜG-i õpilastele. Selle said uurimuse “Ilves (Lynx lynx): bioloogiline ülevaade ja levikust Saaremaal” autorid, seitsmendikud Diana Alt ja Elo Nõmm.

V koha vääriliseks tunnistati Kuressaare gümnaasiumi 6. klassi tüdrukute Rebeca Lembri ja Diana Ley töö “Peterselli kasvatamise võimalused tubastes tingimustes” (juhendaja Sirje Kereme). Selle uurimuse eest said tüdrukud retsensentidelt aianduse eripreemia.

8.–9. klassi arvestuses oli saarlaste parim tulemus teine koht, mis kuulus Aste põhikooli lõpuklassis õppivale Merilin Männile ja Helena Ellermaale töö eest “Kaarma valla kaevude veekvaliteet” (juhendaja Ülle Soom). Lisaks pälvisid Merilin ja Helena keskkonnaameti veeuuringute eripreemia.

10.–12. klassi arvestuses sai SÜG-i abiturient Gerda Nelis 6. koha tööga “Mudaravi Saaremaal ja dr Helvi Koppeli roll selle edendamisel”. 7. koht läks Kirsti Kasele KG 10. klassist, kelle uurimus kannab pealkirja “Moe mõju tervisele ja inimeste teadlikkus sellest” (juhendaja Sirje Kereme).

Kõigi konkursi lõppvoorus osalenud SÜG-i õppurite juhendajal Inge Vahteril on põhjust laste heade tulemuste üle rõõmustada. Õpetaja tunnistas, et uurimistööde tegijate juhendamine pole alati just kerge, aga “tegemist on tublide õpilastega, kes saavad oma tööga hästi hakkama”.

Kokku saadeti konkursile viiskümmend uurimistööd. Esitlusvooru kutsuti põhikooliastme kümne parema ja gümnaasiumiastme kümne parema uurimistöö autorid. 20 paremast tööst koguni kaheksa autorid olid saarlased.

Konkursi koordinaatori Erle Tüüri sõnul väärivad saarlased oma tubliduse eest tunnustust. “Kahjuks ei taha teised koolid 5.–7. klasside uurimistöid konkursile saata,” tõdes ta. “Ma ei tea, miks õpetajad arvavad, et nende õpilased ei suuda nii noores eas uurimistöid teha, sest nagu Saaremaa õpilaste pealt suurepäraselt näha on – nad suudavad.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 791 korda, sh täna 1)