Salme valges saalis esietendub must komöödia (2)

VEERA: Üks osatäitjatest, Marika Paas, kes mullu Monomaanialt parima naisnäitleja tiitli noppis, leiab, et tund aega järjest laval olla pole teps mitte keeruline. Foto: Ivar Kiil

VEERA: Üks osatäitjatest, Marika Paas, kes mullu Monomaanialt parima naisnäitleja tiitli noppis, leiab, et tund aega järjest laval olla pole teps mitte keeruline. Foto: Ivar Kiil

Homme esietendub Salme kultuurimaja valges saalis ühevaatuseline must komöödia, ukraina kirjaniku Neda Neždana “See, kes avab ukse”, milles mängivad Marika Paas ja Elika Sepp. Lavastaja on Maire Sillavee.

“Marika on Salme vallateatris staažikas tegija,” põhjendas näitlejate valikut lavastaja, Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee. Ta lisas, et esmalt meenub Marikaga seoses muidugi tema edu monoetenduses “Kalimera”, millega ta pälvis Monomaania 2013 parima naisnäitleja ja publiku lemmiku tiitli.

“Elika on seni kaasa teinud kahes muusikalavastuses ja oli täitsa paras aeg talle suurem tekstiline roll leida,” rääkis Sillavee, kes valis ukraina kirjaniku loo seepärast, et kui ta seda esimest korda luges, köitsid teda selle intrigeeriv sisu ja kummalised situatsioonid. “Hiljem autoriga suheldes märkasin ka meie endi igapäevaeluga paralleelide tõmbamise võimalusi,” selgitas Sillavee. Ta märkis, et inimene peab ju igas olukorras valikuid tegema ja alati tuleb oma valikute eest vastutada. “Pahatihti ei osata kergelt sülle kukkunud vabadust hoida, ikka on mugavam, kui keegi sinu eest kõik ära otsustab.”

Lugu räägib sellest, kuidas kaks naist on lukustatud uste taga surnukuuris, keegi helistab neile pidevalt ja terroriseerib paljutähenduslike kõnedega. Seetõttu mõtlevad naised endale pidevalt välja uusi ohuolukordi, millest nad siiski kergelt ja huumoriga välja tulevad. Siis ütleb hääl telefonis, et keegi neile järele ei tule ja nad peavad ise tegema valiku, kas minna või jääda – uksed on avatud. Sellest olukorrast pole aga enam nii lihtne välja tulla…

Veerat mängiv Marika Paas nentis, et tema jaoks pole seekordne roll mitte niivõrd keeruline, kui just omapärane. “Veera on ebakindel naine, kes ei saa aru, mida ta peaks tegema ja mida mitte,” kirjeldas Marika Paas, kelle sõnul räägib näidend inimestele valiku andmise võimalustest. “Inimesed ei oska elus ise valida,” tähendas Paas.

Näidendi teine tegelane Vika on rohkem elu näinud ja enesekindlam. “Aga selles olukorras oleme me mõlemad hämmingus, kuna ei saa aru, mis tegelikult toimub, kes me oleme ja miks me oleme. Etenduse jooksul püüame selgust saada,” rääkis Marika Paas.

Ta märkis, et kuna tegemist on ukraina autoriga, siis on näidendis ka veidi poliitikat ja paralleele saab tõmmata praeguse olukorraga Ukrainas. Teisalt on see lavalugu komöödiaga, kus on ka naljakaid situatsioone. Küsimuse peale, kui keeruline on tund aega järjest laval olla, vastas Marika Paas muiates, et ausalt öelda on see ju ainult tund aega ja nad on laval kahekesi. “Kalimeras” oli ta laval kaks tundi ja täiesti üksinda.

Proovidega alustati sügisel. Maire Sillavee tähendas, et kui isegi professionaalidel jääb enne esietendust nädal prooviaega vajaka, mis siis harrastajatest rääkida.

Lavastuse heli ja valguse eest hoolitseb Margus Lepik. Muusikalises kujunduses on kasutatud üht ansambli Svjata Vatra lugu ja ansambli Küi “Kukulindu”.

Kuna lugu mängitakse väikeses saalis, on esietendus juba välja müüdud, aga 11. aprillil kell 19 tuleb juba järgmine etendus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 329 korda, sh täna 1)