Kinnisvarahinnad ei ole saarel erilist hüpet teinud

OTSITAKSE MAAMAJU: Maaklerite sõnutsi on kindlasti otsitumaid kinnisvarasid kerget remonti vajavad vanemad maamajad. Uut omanikku ootab Helean Tähe sõnutsi ka see Ürus asuv majake. Foto: Sander Ilvest

OTSITAKSE MAAMAJU: Maaklerite sõnutsi on kindlasti otsitumaid kinnisvarasid kerget remonti vajavad vanemad maamajad. Uut omanikku ootab Helean Tähe sõnutsi ka see Ürus asuv majake. Foto: Sander Ilvest

Statistikaameti teatel tõusid korterihinnad Eestis aastases võrdluses veidi üle 13 protsendi ja majahinnad üle nelja protsendi. Siinsed maaklerid kinnitavad, et hinnad on tõusnud pigem pealinnas.

Uus Maa Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja ja kutselise maakleri Riho Mõisaääre sõnutsi tehti Saare maakonnas 2012. aastal 1762 ostu-müügitehingut koguväärtuses 33 miljonit eurot ja 2013. aastal 1934 ostu-müügitehingut koguväärtuses ca 41 miljonit eurot. Võrreldes 2012. aastaga on tehingute arv tõusnud ca 10% ja koguväärtus ca 24%.

Turg on püsinud stabiilne

Veel arve välja tuues võib öelda, et ostu-müügitehingutest oli mullu tehinguid hoonestamata maaga 1465 (summas 22,5 miljonit eurot), hoonestatud maa tehinguid oli 260 (summas 22,3 miljonit eurot) ja korteri-
omandi tehinguid 209 (summas 5,7 miljonit eurot), millest Kuressaares oli kokku 134 tehingut hinnavahemikus 5000–105 000 eurot. Pinnaühiku maksumus oli seejuures 100–1479 eurot/m2, mis teeb mediaanhinnaks 650 eurot/m2.

Võrreldes 2012. aastaga tehti Kuressaares üks tehing rohkem, kuid pinnaühiku keskmine maksumus oli umbes üks protsent madalam. “Seega ei ole Saaremaal seda hinnatõusu seni märgata olnud, see on olnud pigem Tallinnas,” nentis Riho Mõisaäär, kelle sõnutsi ei ole kõnealusel perioodil olnud ka olulist elamute hinnatõusu.

Sama rõhutas ka Compakt Kinnisvara maakler Nele Teiv. “Tõus on pigem toimunud teistes linnades, eelkõige Tallinnas. Kuressaares on hind jäänud samale tasemele,” kinnitas temagi.

Domus Kinnisvara maakler Helean Täht märkis, et kuna Saare maakonnas tehakse enamik korteritehinguid Kuressaares, saab selle järgi suhteliselt hästi aru, mis tegelikult toimub. Ta lausus, et Kuressaare korteriturg on viimase paari-kolme aasta lõikes olnud väga stabiilne, nii tehingute arvu kui ka keskmise hinna muutused on olnud minimaalsed. Maapiirkondades on hinnad samas rohkem kõikunud ja mõnes piirkonnas ka langenud.

“Tõus on pigem toimunud teistes linnades, eelkõige Tallinnas. Kuressaares on hind jäänud samale tasemele.”

Majade osas on hindade muutumist Tähe sõnutsi raskem võrrelda, kuna elamud, millega viimastel aastatel tehinguid on tehtud, on väga erinevad. “Maa-ameti tehingustatistikale tuginedes võib väita, et viimasel kolmel aastal on Kuressaare linna elamute keskmine hind püsinud stabiilne, samas kui mediaanhind on ühtlases väikeses tõusus, mis viitab sellele, et rohkem tehinguid tehakse kõrgema hinnaga objektidega,” ütles ta.

Täht märkis, et Kuressaares jäid mullu uute ja renoveeritud elumajade hinnad valdavalt alla 150 000 euro, kallimalt müüdi vaid kolm luksuslikumat villat ja ka nende hinnad jäid alla 300 000 euro. Käärid soovitud hinna ja tegeliku hinna vahel on neil juhtudel aga pea kahekordsed. “See on ka põhjus, miks mõni objekt on juba aastaid müügis olnud, ent pole uut omanikku leidnud,” tõdes Helean Täht.

Uute korterite hindade kohta märkis ta, et need on küll kõrged ja keskmisele saarlasele liiga kallid, kuna pakkumine on praegu aga nii väike, siis leiavad ka need sageli ostja. “Ka nende puhul kujuneb lõpphind tavaliselt alghinnast madalamaks ja müügiperiood on tavapärasest pikem.”

Mõni kipubki “õngitsema”

Küsimusele, kas kinnisvara ongi Kuressaares võib-olla veidi üle hinnatud, vastas Helean Täht, et sellega on lood nii ja naa. “Mõni tahab jätta kauplemisruumi ja läheb pigem kliente “õngitsema”, teine on valmis kinnisvara kohe reaalse turuhinnaga müüki panema ja saab tänu sellele ka oma kinnisvara suhteliselt kiiresti müüdud,” selgitas ta.

Tähe sõnul võib ju kauplemisruumi jätta, kuid see ei tohiks kindlasti ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Liiga suur läbirääkimiste ruum võib viia selleni, et lõpuks ei pruugigi oma kinnisvarale ostjat leida. “Kui on väga pikalt “õngitsetud”, siis võib lõpuks müügiga juba nii kiireks minna, et hinda tuleb veel rohkemgi alla lasta, kui oleks olnud algne turuhind, et objekt kiiresti müüdud saaks.”

Nele Teiv lisas, et hind kujuneb tavaliselt siiski sõltuvalt turuväärtusest, kus olulisel kohal on kindlasti ka omaniku soov või ootus. “Saare maakonnas on hinnad veel mõistlikul tasemel, need ei ole pealinna hinnahüppele järele jõudnud,” kinnitas Teiv.


Mõis 850 000 euroga, korter 120 000 euroga

Kõige kallim müügis olev mõis on Saare maakonnas Oti mõis, mille eest tahetakse 850 000 eurot. Kopsakas hind on ka villal Kuressaares Pärna tänaval, selle eest küsitakse 585 000 eurot.

Korteritest on absoluutväärtuselt kalleim Kuressaares Merikotka tänava uues kortermajas asuv elamispind, mis maksab 120 000 eurot (1211 € /m2 kohta), ent pinnaühiku maksumuselt on kalleim GOSPA residents, Kaluri tee 4 – 2300 € /m2 kohta. “See hind on sarnane Tallinna kesklinna uusarenduste hindadega,” nentis Domus Kinnisvara maakler Helean Täht.

Kõige likviidsemad on Uus Maa Kinnisvarabüroo andmeil kindlasti Kuressaare korterid. Otsitakse ka hea hinnaga maja Kuressaare aedlinnas.

Domus Kinnisvara andmeil on kõige rohkem nõutud aga hoopis põllu- ja metsamaad. “Nende järele on nõudlus nii suur, et need enamasti kinnisvaraportaalidesse ei jõuagi,” tunnistas Täht. Elamispindadest otsitakse tema sõnul aga enim kahetoalisi alumistel korrustel asuvaid kortereid ja Kuressaarest kuni 20 km kaugusel asuvaid kergemat remonti vajavaid maamajasid. “Tegelikult on kõigil kinnisvarafirmadel järjekorras hulk inimesi, kes midagi ootavad, ning paljud objektid leiavad ostja juba enne avalikku pakkumisse jõudmist.”

Compakt Kinnisvara andmeil otsitakse praegu kõige enam vanemat sorti talumaju aiaga. Asukohal ei ole seejuures niivõrd määravat rolli. “Kõige minevamad on praegu korterid ja nagu juba mainitud, vanad talumajad,” märkis Nele Teiv.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 850 korda, sh täna 1)