Käsitöö liidab inimesi (FOTOD)

RÄNDAV VAIP: Käsitööpäevad jäävad vaibal ajalukku. Järgmisena liigub rändav vaip Pärsamale, kus maakondlik käsitööpäev tuleval aastal toimub. Vaipa näitavad Ulvi Aer (vasakul) Orissaarest ja Hilja Koel Ratlast. Foto: Kalmer Saar

RÄNDAV VAIP: Käsitööpäevad jäävad vaibal ajalukku. Järgmisena liigub rändav vaip Pärsamale, kus maakondlik käsitööpäev tuleval aastal toimub. Vaipa näitavad Ulvi Aer (vasakul) Orissaarest ja Hilja Koel Ratlast. Foto: Kalmer Saar

Laupäeval Ida-Saaremaa käsitöökeskuses Pritsukas toimunud maakonna käsitööpäev tõi kokku inimesi üle maakonna. Käsitööhuvilisi oli tulnud Orissaarest, Muhust, Valjalast, Laimjalast, Kuressaarest, Laadjalast, Ratlast, Tagaverelt ja ka mujalt.

“See päev oli väga tore,” ütles peakorraldaja, Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste, lisades, et kõik sujus uskumatult hästi. “Inimesed suhtusid nii soojalt ja olid kannatlikud ka siis, kui kohe ei saanud osaleda selles töötoas, kus plaanitud,” lausus ta.

Rahvast jagus igasse töötuppa

“Ka Pritsuka pererahvas oli väga rahul ja tänulik. Usun, et meie kaunis Pritsukas hakatakse selliseid päevi korraldama tulevikus tihedamini, kui käsitööinimestel huvi on,” avaldas Viljaste lootust.

Kuressaare ametikooli käsitööõpetaja Kaie Kesküla, kes käsitööpäeval kristallvaigu töötoas kõrvarõngaid, meisterdas – tulemus meenutab muide metallraamis portselani, eriliste värvide kasutamisel ka vääriskive –, sõnas, et muljed on väga head. “Orissaares on tõeline käsitöökeskus ja selle võimaluste maksimaalseks kasutamiseks keskenduti sel päeval uute käsitööoskuste omandamisele,” tähendas Kesküla.

Tema sõnul toovad ühest vallast teise rändavad käsitööpäevad eri piirkondade huvilised kord aastas kokku ja nii saadakse rohkem teada, mida siin-seal maakonna servas tehakse. See ongi asja mõte.

Teises õpitoas vooliti ehteid polümeersavist. Kaasaegsete käsitöömaterjalide tutvustamise kõrval oli ka kaks õpituba põliste materjalide ja oskuste meenutamiseks, nagu näiteks keraamika ja sokikanna kudumine. “Tähelepanu väärib, et igas töötoas oli nii noori kui ka eakaid õppijaid. Käsitöö, olgu hobi või elukutse, on ja jääb,” kinnitas Kaie Kesküla. Orissaares elav Tornimäe põhikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Ada Tuulik ütles, et töötubadesse registreerimisega oli alguses raskusi, kuna soovijaid oli palju. “Eriti suur tung oli kristallvaigust ehete valmistamise töötuppa, populaarne oli ka Filo savist rinnaehete valmistamine, mida õpetas Ulvi Aer, ning rahvast jagus ka Mai [Meriste] tuppa sokikanna uutmoodi kudumist õppima,” rääkis Filo savi ja kristallvaigu töötoas osalenud Ada Tuulik, kelle sõnul osalesid paljud kahes töötoas. “Päev venis pikaks, kuid väsimust polnud –emotsioone ja teadmisi tuli juurde,” kinnitas Tuulik. Tema sõnul sobib Pritsukas oma õdusa õhkkonnaga väga hästi koolituskeskuseks.

Ka Aste klubi juhataja Kristi Hints hindas päeva vahvaks ja kasulikuks. “Käsitööpäev ei ole niivõrd uute teadmiste saamiseks, kuivõrd just nende uute teadmiste järele proovimiseks,” arvas Hints, kelle sõnul on hea, et seda saab teha meistrite pilgu ja abistava käe all.

Põnev kunsti- ja pärandivorm

“Samamoodi oluline on valdkonna teiste praktikutega kohtumine, nendega mõtete vahetamine ja vahvate käsitöökohtadega tutvumine, mida Orissaare Pritsukas kahtlemata on,” märkis Hints.

Tema osales kristallvaigust ehete valmistamise ja Muhu moodi sokikanna kudumise töötoas. “Minu jaoks on käsitöö põnev kunsti- ja pärandivorm, selle kestvuse eeldus on kokkusaamine ning oskuste ja teadmiste jagamine,” rääkis Kristi Hints, lisades, et sama hästi võib käsitöö olla ka lihtsalt ajaviide ja sotsialiseerumise viis ning kahtlemata ka oluline osa rahvakultuurist.


Tegijaid palju!

Kristallvaigu ehtekoda juhendas Signe Linkvist. Mai Meriste näitas, kuidas sokikanda kududa. Filo savist rinnanõelte tegemist õpetas Ulvi Aer ja Risto Ränk korraldas Maasis keraamikatöötoa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 679 korda, sh täna 1)