Kõnnu küla tulekahju puhul kahtlustatakse süütamist (FOTOD) (1)

ANDREI GUSTAVSON: “Tegemist võis olla nii suitsukoni kui ka tikuga,” hindas juurdleja tulekahju võimalikku põhjust. Foto: Irina Mägi

ANDREI GUSTAVSON: “Tegemist võis olla nii suitsukoni kui ka tikuga,” hindas juurdleja tulekahju võimalikku põhjust. Foto: Irina Mägi

Teisipäeva õhtul põles Valjala vallas Kõnnu külas tühjana seisnud maja. Kuna majas oli elekter välja lülitatud ja hoonet köeti viimati poolteist aastat tagasi, on üks versioone, et maja pandi põlema.

“Tuletõrjuja küsis mu käest, et ega ma süütamist kahtlusta,” rääkis maja omanik Tiina Vilsaar, kes ise elab Kõnnu külast paar kilomeetrit eemal Valjala alevikus. Ta lisas, et kuna maja läks põlema nii imeliku koha pealt – keset pööningut –, võib süütamist kahtlustada küll. “Äkki keegi käis seal lihtsalt koterdamas, maja tagant trepist pääseb ju üles toa peale, siis võis ta sinna ju midagi visata.”

Vilsaarele helistas tema Kõnnu küla naaber Ermelia Koit enne poolt kaheksat õhtul, et Aaviku põleb. “Ma veel ütlesin talle, et mis lolli juttu sa ajad, Erme ise nuttis ja ütles, et mis lolli juttu, helista kohe päästeteenistusse,” meenutas juhtunut ka eile veel šokis omanik. “See oli ikka jube, kui näed, kuidas maja põleb ja mitte midagi teha ei saa.” Maja ei olnud ka kindlustatud.

Naabrinaine, 300 meetrit eemal elav Ermelia Koit ütles, et oli toas ja läks õueust lukku keerama. Äkki märkas ta köögiaknast suurt kuma. “Kui ma siis ukse lahti tegin, nägin, et suured leegid olid juba katusest väljas,” rääkis vanaproua.

Eterniitkatuse all oli rookatus, mis paukus ja põles üleni. “Kui oleks olnud selline torm, nagu oli laupäeval, siis oleks võinud neid maju ka rohkem minna,” tähendas Ermelia, lisades, et kui poleks sadanud laia lund ja poleks olnud vaikne, siis mine tea, mis oleks võinud veel juhtuda.

Kõnnu külas elav Raimo Kald rääkis, et tema vaatas kodus parajasti “Seitsmeseid uudiseid”, kui minia helistas ja ütles, et Kõnnu külast paistab mingi tuli, et kas keegi teeb seal tuld.

“Läksin õue ja nägin, et ei ole tavaline tuli, vaid hoopis maja põleb,” ütles Raimo Kald, lisades, et esimese hooga ei saanud ta arugi, kas põleb naabrimaja või sellest järgmine. “Eterniit praksus, paugud käisid ja katus põles täielikult,” kirjeldas Raimo, pidades samuti üheks võimalikuks versiooniks süütamist.

Kald oli läinud kella poole kuue ajal õhtul sellest majast mööda ja siis talle küll midagi kahtlast silma ei hakanud. Tema minia olevat aga tundnud juba kella kuue ajal kuurist puid tuues kärsahaisu, kuid näha ei olnud siis veel midagi.

Raimo Kald oli ka esimene, kes helistas päästeteenistusse ja esmalt selgitas, et tegemist ei ole mitte Pihtla valla Kõnnu külaga, vaid Valjala omaga. Leegid olid selleks ajaks juba maanteelt suurelt näha. Maja seinad jäid püsti, leek tubadesse ei jõudnud.

Eile pärastlõunal põlengukohta uurinud Lääne päästekeskuse juhtivinspektor Andrei Gustavson ütles pärast hoonega tutvumist ja perenaisega vestlemist, et tuli sai alguse pööningult ning esialgsetel andmetel oli põhjuseks lahtise tule allikas. Milline, on tema sõnul täpsustamisel.

Hoone uksed-aknad olid suletud. Pööningule, kust tulekahju alguse sai, ei olnud elektrijuhtmeid viidud. Hoonesse tuli maakaabel.

Ivika Laanet, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 589 korda, sh täna 1)