Gümnasistid hakkavad tasuta koolilõunat saama

Koalitsioonikõnelustel kokku lepitud riigipoolne koolilõunatoetus tagab Saare maakonnas tasuta lõunasöögi ligi seitsmesajale gümnasistile.

Kui sel õppeaastal on tasuta lõunasöök riigi poolt ette nähtud 2638-le Saare maakonna põhikooliõpilasele, siis 721 gümnasisti peab toidu eest maksma. Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna prognoosi järgi on gümnasiste järgmisel õppeaastal, mil neile kindlustatakse tasuta lõunasöök, praegusest pisut vähem, seitsmesaja ringis.

Saaremaa koolijuhte rõõmustab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Reformierakonna koalitsioonikõnelustel saavutatud kokkulepe hakata ka gümnasistidele tasuta koolilõunat pakkuma.

“See on ju õiglane,” sõnas Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro. “Mille poolest need gümnasistid siis halvemad on kui põhikooli- või ametikooliõpilased, kelle lõunasöögi riik kinni maksab?”

Aro kinnitusel sellist statistikat, kui paljud kooli 222 gümnasistist praegu, mil toidu eest maksma peab, söömas käivad, ei peeta. “Ilmselt siiski enamus, sest koolipäev on pikk,” arvas direktor. “Näen neid iseteenindusleti ääres, kust saab võtta päevasuppi, -praadi ja -magustoitu ehk odavamat toitu, mida põhikooliõpilased saavad riigi raha eest. Samas ostetakse süüa ka kõrval asuvast nn baariletist, kus on iga päev seitse-kaheksa erinevat praadi ja kust ostavad toitu nii oma kooli õpetajad kui ka väljastpoolt lõunale tulijad.”

Aro arvates on kindlasti ka neid gümnasiste, kes käivad sööklas koguni kaks-kolm korda päevas. “Hommikul sööb üksjagu lapsi hommikuputru ja tullakse ka koolipäeva lõpus.”

Samas märkis ta, et ka SÜG-i gümnasistide seas võib leiduda neid, kel lõunasöögi eest maksmiseks raha pole või kes koolitoidule kulutada ei raatsi. “Kui õpilased riigi raha eest süüa saama hakkavad, pole koolisööklas kõhu täis saamiseks ju enam mingit takistust,” lausus Aro.

Aro sõnul käisid õpilased aastaid tagasi, kui Rehe tänaval veel kauplus oli, üsna sageli poe vahet. Kui paljud õpilased nüüd, mil lähimad toidupoed on Kaubaait ja Tooma Konsum, poest söögipoolist ostavad, direktor ei tea.

“Kindlasti on tasuta koolilõuna mingile osale meie gümnasistidest vajalik ja kasulik – parem ju ikka, kui mitte midagi,” arvas Orissaare gümnaasiumi direktor Marjana Prii, lisades, et ei tea ka praegu poolesaja gümnasisti hulgas kedagi, kes koolipäeva jooksul päris söömata oleks. Samas kahtles direktor, kas kõik gümnaasiumiõpilased võimalust tasuta koolilõunat süüa kasutavad – käib ju osa õpilasi toitu ostmas koolimaja lähedal asuvast poest.

“Gümnaasiumiastme õpilased on juba väljakujunenud maitsega,” leidis Prii. “Kui kauplust kõrval ei oleks, käiksid ehk kõik sööklas lõunal. Praegu on aga igaühel vabadus süüa seda, mida tahab.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 368 korda, sh täna 1)