Elagu plekitu maailm!

Punkti kogu sellele tööle paneb vahva kiletamismasin. Kui ese – olgu siis mantel või pulmakleit – on puhtaks saanud, kliendi poolt üle vaadatud ja heaks kiidetud, pannakse see hermeetiliselt kilesse ning ei tolm ega koid pääse ligi. Ja nii võibki neid kodus kapis hoida. Näiteks järgmiste pulmadeni. Foto: Tõnis Kipper

Punkti kogu sellele tööle paneb vahva kiletamismasin. Kui ese – olgu siis mantel või pulmakleit – on puhtaks saanud, kliendi poolt üle vaadatud ja heaks kiidetud, pannakse see hermeetiliselt kilesse ning ei tolm ega koid pääse ligi. Ja nii võibki neid kodus kapis hoida. Näiteks järgmiste pulmadeni.
Foto: Tõnis Kipper

1995. aastal sai Merle Tamjärvest tollal Saaremaa ainsa, Sõmera külas asunud pesumaja juhataja. Tänaseks on ta juba 18 aastat juhtinud maakonna erinevaid pesumajasid ja keemilisi puhastusi ning viimased 10 aastat tegutsenud edukalt pesupesemise ja keemilise puhastuse konsultant-koolitajana. 2012. aasta alguses otsustas ta, et nüüd on viimane aeg rajada ka Saaremaale korralik, parima kaasaegse tehnikaga pesumaja ning keemiline puhastus.

1. oktoobril 2012 avas Merle koos oma kolme poja ja ühe palgatud töötajaga päris oma pesumaja ning keemilise puhastuse, mis sai nimeks Merle Pesukoda. Praegu tegutseb Merle Pesukoda Kuressaares Tolli tänav 7, majas, mida eakamad mäletavad veel arvutusjaama hoonena.

Kas keemiline puhastus ei saagi läbi keemiata?

Keemia ongi keemia. Peamine kemikaal, mida siin kasutatakse, on perklooretüleen, veest raskem aine, mis ringleb masina mitmekümnemeetriste torude sees. Lekkimise vastu aitavad spetsiaalsed süsteemid, mis blokeerivad protsessi. Töö on iseenesest lihtne: paneme eelnevalt plekieemaldiga töödeldud kuiva riide masinasse ja umbes kolmveerand tunni pärast võtame välja samamoodi kuiva riide, mis vajab vaid aurutamist ja tuulutamist. Masinal on 20 programmi, millest tuleb valida õige.

Kas selline aine saab kõikidest plekkidest jagu?

Põhimõtteliselt küll. Kui inimene ise ei ole seda plekki kuuma veega riide peale kinni tõmmanud, tuleb see maha ka. On teatud materjale, mida keemilisse puhastusse panna ei tohi, selles tuleb kindlasti enne veenduda. Mõnel pool ei võetagi eset puhastusse, kui sellelt on kasutusjuhenditega lipik ära lõigatud. Siit ka soovitus: kui te ilmtingimata tahate seda lipikut ära lõigata, hoidke see endal kuskil alles. Tõsi, minu 19-aastane kogemus näitab, et kui seda märgist riideeseme küljes enam ei ole, julgen ma mõnda asja teha ka oma n-ö näputunde järgi.

Edasi loe Oma Kodu kevadnumbrist. 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 860 korda, sh täna 1)