Laurentiuse kirik uueneb

ARUTAVAD: Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ja OÜ Rändmeister juht Juhan Kilumets eile Kuressaare Laurentiuse kirikus. Foto: Irina Mägi

ARUTAVAD: Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ja OÜ Rändmeister juht Juhan Kilumets eile Kuressaare Laurentiuse kirikus. Foto: Irina Mägi

Täna kinnitati Tallinnas Kuressaare Laurentiuse kiriku taastamistöid kokku võttev projekt.

“Välistööd püüame järgmisel aastal ära teha, sel aastal oleme keskendunud sisetöödele,” ütles Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan. Kiriku lagi ja põrand on juba restaureeritud. “Kui kogudus tuleb nelipühiks kirikusse, siis ilmselt ka jääb,” kinnitas Toplaan, lisades, et loodetavasti on see koguduse viimane kolimine. Tuleval aastal on plaanis teha välis- ja hoovitööd ning kirik peaks olema täielikult korras järgmise aasta kevadeks.

Siseprojekti järgi tuleb kiriku seinad ja lagi värvida, mille jaoks on kiriku põhiruumi juba tellingud püsti pandud. Võidukaarel taastatakse vanad kirjad, samuti restaureeritakse härrasterõdu ja rõduääred ning puhastatakse varem õlivärviga kaetud kividetailid.

Paralleelselt tehakse pingistikku. Põrandapingid on juba töös firmas Esuteks, rõdupingid on ootel. Lisaks uuendatakse altarilaud ja lisanduvad veel mõned mööblidetailid. Koori- ehk altariruumi astmete külgedele tulevad käsipuud. Lõpule viiakse ka kogu elektrisüsteemi uuendamine ja paigaldatakse uued valgustid.

Restaureeritakse veel üks kroonlühter. Uuendatakse ka lauluraamatute numbritahvlid ja vana Anseküla ristimisvaagen. Väga suur töö on plaanis vanas ja uues käärkambris. Nimelt taastatakse vana käärkambri uksekoht, millest saab otse siseneda kiriku põhiruumi. Uues käärkambris võetakse ette hooldusremont. Küttesüsteem ehitatakse ümber ja paigaldatakse uued radiaatorid. Ühe tualeti asemel tuleb kaks väikest tualettruumi. Esikus renoveeritakse välisuks ja vahetatakse välja põrand.

Kõige põnevamaks töötsooniks pidas koguduse õpetaja Anti Toplaan aga just kiriku vanema käärkambri korrastamist, mis on algselt olnud kahekorruseline. Põrandapinnad tõstetakse nüüd võrdseks ja alumisele korrusele on plaanis viia küttetorustik. Kirikuga samas tasapinnas olev ruum jääks kooride ja kollektiivide ettevalmistusruumiks.

Kunstiajaloolane, kirikus töötava ettevõtte OÜ Rändmeister juht Juhan Kilumets märkis, et seni on tehtud vaid ettevalmistustöid. Ta lisas, et nii kui luba on saadud, hakkavad tööd pihta. Kuna kirikutorni kiivri puidust kandekonstruktsioon on auväärses vanuses ja seda on kahjustanud ka puiduputukad, siis on plaanis koostada ka selle restaureerimise projekt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 443 korda, sh täna 1)