Kaali kraatri külastamine muutub mugavamaks (5)

 TALVERÕÕMUD KRAATRI ÄÄRES: Eile kasutasid Kaali kraatri nõlva kelgutamiseks Kõljala lapsed Lisandra Olop ja Ragnar Mägi. Foto: Irina Mägi

TALVERÕÕMUD KRAATRI ÄÄRES: Eile kasutasid Kaali kraatri nõlva kelgutamiseks Kõljala lapsed Lisandra Olop ja Ragnar Mägi. Foto: Irina Mägi

Riigimetsa majandamise keskus plaanib Kaali kraatri paremaks säilitamiseks ja tutvustamiseks rajada sinna käiguteed ja piirded ning paigaldada täiendavad istepingid ja infotulbad.

Sel aastal tööga alustada sooviv RMK tellis OÜ-lt Klotoid Kaali peakraatri külastuskorraldusliku taristu ehitusprojekti, mis on praegu kooskõlastusringil.

Kuna suure külastatavuse – umbes 70 000 inimest aastas – tagajärjel on käiguraja pinnaskatte kulumise ja puujuurte paljandumise tõttu tekkinud keskkonnakahjuoht, on nõlvale kavas rajada osaliste piiretega mugav liikumisrada. See on oluline, et vähendada nõlvade lagunemist ja kaitsta seal kasvavaid kaitsealuseid samblaliike. Tee kaetakse graniitsõelmete ja kuusekooremultši seguga.

Ratastooliga üles

“Praegu on ümber kraatrivalli, kus inimesed käivad, osaliselt puisterada, osaliselt mitte, kohati on kivid, kohati puujuured maa seest väljas,” tõdes RMK Saarte piirkonna juhataja Aili Küttim. “Meie eesmärk on muuta see koht turvaliseks – nii inimese kui ka objekti enda jaoks.”

Käiguteele on kohati projekteeritud astmed, nagu ka raja lõpus paiknevale platvormile.

Küttimi sõnul arvestatakse teede rajamisel sellega, et kraatrinõlvale pääseks ka liikumispuudega ja ratastoolis külastaja.

Raja äärde paigaldatakse juurde istepinke. Meteoriidikraatrit tutvustava teabe jaoks on aga kavas paigaldada kaks kolmekülgset infotulpa. Külastajate loendamiseks on plaanis paigaldada pinnasesse loendurmatt.

Aili Küttimi sõnul loodab RMK töödega alustada selle aasta teises pooles. “Et järgmise aasta turismihooajaks oleks kõik valmis,” tähendas ta.

Omast taskust

“Peame Kaali kraatrit Saaremaa mõistes nii prioriteetseks objektiks, et me ei oota sellele Euroopa regionaalarengu fondi ega keskkonnainvesteeringute keskuse rahastust, vaid RMK finantseerib selle objekti kordategemist ise.”
Küttimi sõnul on tööde maksumusest veel vara rääkida, kuna ühtki hinnapakkumist seni võetud ei ole. “Arvan siiski, et selle summa suurusjärk jääb 20 000 euro kanti,” märkis ta.

“Kui kavandatu kord teoks saab, näeb kraatri ümbrus kindlasti parem välja kui praegu,” kommenteeris projekti Pihtla vallavanem Jüri Saar. Tema hinnangul on projekt väga hea, ent vallavalitsusel on selle kohta siiski ka mõned märkused. “Meie peamine soov on see, et turistid liiguksid parklast järve äärde organiseeritumalt, koolimaja eest – praegu käivad paljud läbi koolimaja tagant,” ütles Saar.

“Kuigi paljud inimesed ei taha põhisissekäiguteed kasutada, püüame inimesed ikka seda mööda liikuma suunata, mitte läbi koolimaja tagahoovi,” kinnitas Aili Küttim Saarte Häälele.

Saare sõnul loodab vallavalitsus leida raha ka kraatri lähedusse jääva pargi korrastamiseks. “Turisti jaoks moodustavad kraatri ümbrus ja park ju ühe terviku,” tähendas Saar.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 780 korda, sh täna 1)