Orissaare gümnaasiumis tehti Ott Aardami pilgu all teatrit

MÄLESTUSEKS: Autogrammi ootel on Hedina Madisson. Foto: Elina Kalm

Järjenumbrilt juba 18. Orissaare gümnaasiumi näitemängupäev pakkus emakeelepäeval lõbusaid etendusi ja uuendusena innukaid improvisatsioone. Rändauhinna, Väikese Peetri, sai oma kätte hoiule 2. klass.

Noorema kooliastme neli etendust olid hoolega selgeks õpitud. Esimese klassi kenade kostüümidega näitemäng kandis nime “Majake tormivarjuks” (autor H. Rand, juhendaja Lia Alas), 2. kl oli teinud vahva valiku Piret Raua “Teistmoodi printsessilugudest” (juh Kai Paasoja), kolmandike tantsuline lugu oli rootsi muinasjutu ainetel nõid Pomperipossast (juh Ene Laak) ja 4. klass tutvustas toredalt olusid Mustmurilaste maal (E. Esop, juh Siiri Vaht).

Valivad ehk Oti raja?

Etteasteid hindasid omakandimehest näitleja, lavastaja ja näitekirjanik Ott Aardam ning kooli kümnendikud, püsiva esinemispisikuga Toomas Erikso, Taavi Paju ja Taavi Teevet. Näitemängupäeva läbiviija, kooli huvijuht Mare Noot avaldas lootust, et ehk valivad need noormehedki Oti raja: “Nad on näitlemisega tegelenud 10 aastat, sest meie koolis alustavad näitemänguga kõik juba esimeses klassis.” Huvijuht tänas kevadise lillekimbuga ka väga tublisid klassijuhatajaid, kes on 18 aastat järjest suutnud leida põneva teksti ja selle koos õpilastega selgeks saada.

“Te olite väga tublid ja mul oli hea meel näha, et kõik tegid kaasa. Kõik olid vaeva näinud kostüümide ja lavakujundusega, olite hoolikad ja põhjalikud. Ja laulud ja tantsud annavad alati vunki juurde,” kiitis Ott Aardam väikesi esinejaid ning meenutas põgusalt oma esimesi näitemängukatsetusi õpetaja Siiri Vahu juures.

Žürii jagas meeldejäävate rollide eest välja kuus näitlejapreemiat, mille said Brita Ligi, Hedina Madisson, Eliisabet Vaba, Marek Kummits (kõik 2. kl), Sandra Stahhiv (3. kl) ja Raahel Ränk (4. kl). Oma vaimukate lahendustega tervikliku etenduse eest pälvis 2. klass võimaluse minna kooli esindama maakondlikule algklasside näitemängupäevale.

Loomulikult kasutati juhust Otilt autogrammi saamiseks ja talle ohtrate küsimuste esitamiseks. “See on elus väga väärt asi, kui sa saad teha tööd, mis sulle meeldib ja mis on huvitav,” kinnitas näitleja oma eluvaliku õigsust.
Enim küsimusi oli eelmisel õhtul nähtud “Kättemaksukontori” kohta, kus tegi kaasa ka Ott Aardam, ja ka “Õnne 13” kohta, mille Jaanust samuti hästi teati. “Kui sa seal “Õnne 13-s” esined, kas sul on siis ka veidi nagu arg tunne?” tahtis Kaur Kurg teada.

Hetkelooming õnnestus

Vanemad, 5.–12. klassid olid samal ajal esmakordselt ametis improvisatsiooniga, kus veerandtunnise ettevalmistusajaga tuli lavale tuua loosiga valitud pilt (nt “Elutants”, “Ikarose kõne enne lendu”, “Püha õhtusöömaaeg” jm). Vaatamata väikesele kartusele oli lõpptulemus lahe ja lustlik.

Ott Aardami sõnul arendab improvisatsioon kiiret mõtlemist ja koostööoskusi. “Osa oli läinud ka lihtsamat teed ja ennast pealtvaatajaks lavastanud, aga üldiselt olid kõik võrdselt osalejad,” tunnustas ta. Soovijad said Oti juhendamisel proovida välketüüdi, kus öeldud sõna (mh elevant, Läti, broiler, Puškin) tuli sõnu kasutamata ja grupis toimuvat jälgides kohe koos ette mängida. “Kui koos teha ja silmad ja kõrvad lahti hoida, siis lähevadki asjad korda,” ütles Ott Aardam lõpetuseks.

“Eks me kõik kartsime, kuidas improvisatsioon välja tuleb. Lapsed ka kartsid. Aga kõik võtsid asja tõsiselt ega tulnud niisama pulli tegema,” rõõmustas Mare Noot kordaläinud ettevõtmise üle.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 409 korda, sh täna 1)