Stebeli patarei ümbrus saab lageraiega uue ilme (8)

Torgu vallas Sääre külas Stebeli patareid ümbritsevalt 30 hektari suuruselt maalahmakalt, Laasma kinnistult võetakse maha kokku üle 2000 tihumeetri puitu, mis muudab ajaloolise piirkonna tundmatuseni. 

Samale kinnistule jääb 315. rannakaitsepatarei kaksiksoomustornide positsioon, mille rajamist alustati 1940. aastal ja mis 1941. aasta sügislahingutes omandas legendaarse kuulsuse tänu oma komandörile kapten Aleksandr Stebelile.

Praegu kujutab patarei endast vett täis auku soises pinnases. Samuti on hoolimata teeäärsest mälestisele viitavast suunaviidast ligipääs sinna halbade teeolude tõttu raskendatud.

Sõrve linnublogis kirjutas loodus- ja ajaloohuviline Mati Martinson, et nn Stebeli patarei ehk õige nimetusega 315. rannakaitsepatarei ei ole ainult auk maa sees. Seal on lisaks veel kaevikuliinid ja sideliinid ja muud huvitavat.

Muinsuskaitseameti vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul ei ole patarei mälestisena veel kaitse alla võetud, kuigi kaitsetsoon on sellele määratud. Ta lubas otsida võimalusi, et kohustada metsafirmat tegema patarei ümbruses raiet mitte rasketehnikaga, vaid et seda teeksid saemehed käsitsi. Vaneminspektor oleks rahul, kui mälestise ümbert raiutaks maha võsa ja sinna vahepeal kasvanud puud, et avada mälestisele avaram vaade. “Oluline on, et pärast raie teostamist oleks objekti ümbrus korrastatud,” ütles ta.

Martinson arvas aga linnublogis, et kui praegune tee on selline, mida turistid ei jõua ära kiruda, siis pärast raiet vist enam probleeme ei ole, sest teed ka ei ole, kirjutab ta blogis, viidates rasketehnika hävitavale mõjule pinnasteedele.

Stebeli patarei ümbruses plaanitav raie jaguneb lage-, sanitaar-, harvendus- ja aegjärkseks raieks, selgub metsaressursi arvestuse riiklikust registrist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 326 korda, sh täna 1)