Saaremaal selgus Keeletegu 2013

VILISTLASE TERVITUS: Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Janar Holm tunnistas oma heameelt, et keeleteo auhind just tema kodukoolis välja kuulutati. Foto: Raul Vinni

VILISTLASE TERVITUS: Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Janar Holm tunnistas oma heameelt, et keeleteo auhind just tema kodukoolis välja kuulutati. Foto: Raul Vinni

Eile kuulutati Saaremaa ühisgümnaasiumis vabariiklikuks keeleteoks “Lapse keelelist arengut toetavad mängud”.

Peaauhinnaga eesti keelele suurimat kasu ja üldist avalikku toetust toonud ning rohket tähelepanu pälvinud teo eest tunnustati Reili Argust ja Cattre Heina.

Peaauhinna väärilise teo valisid 21 kandidaadi seast välja Eesti taasiseseisvumise järgsed haridus- ja teadusministrid, kes tõstsid esile ka Mulgi sõnastiku koostamist ja väljaandmist ning märkisid ära MTÜ VeniVidiVici korraldatud õpilasvahetuse Eestis.

Rahvaauhinna vääriliseks tunnistas žürii Võrumaa noorte keeltelaagri. Rahvahääletusel kogusid enam toetust ka “Eesti õigekeelsussõnaraamatu” koostamine ja Rakvere tasuta raamatute laadad.

Üritusel osalenuid tervitas teiste seas ka Janar Holm, haridus- ja teadusministeeriumi kantsler ja SÜG-i vilistlane. “Mul hakkas kohe jalg värisema, kui nägin, et esimeses reas istub minu emakeeleõpetaja Sirje Kreisman,” tunnistas Holm. “Kui rääkides takerdun, siis mõtlen, kas kirjalikus tekstis käib kuskil koma või mitte.”

Janar Holm tunnistas oma heameelt, et aasta keeletegu just emakeelepäeval ja just Saaremaa ühisgümnaasiumis välja kuulutati. “See saar, see linn ja see kool on minu jaoks emakeelt täis – on ju Saaremaa keel pisut teistmoodi, kui mandril räägitav eesti keel.”

Eilse ürituse publikule pakkusid meelelahutust SÜG-i oma lauljad, tantsijad ja etlejad. Keelemõtisklusega astus üles kirjanik Ülo Tuulik “Me särame uhkusest, et nii tähtis sündmus oli meie korraldada,” ütles eile SÜG-i aulas toimunud ürituse peaorganisaator, SÜG-i emakeeleõpetaja Merle Prii. “Meie koolile on see suur au ja nii mõnedki mandriinimesed, kes varem siia sattunud pole, said nüüd selle võimaluse.”

Prii andmeil tõi tseremoonia kohale ligi kaheksakümmend emakeeleõpetajat.

Konkursile sai esitada keeletegusid, mis tehtud või viidud lõpule mullu. Auhinna saamiseks võis esitada üksikisikuid, töörühmi, ühendusi ja asutusi. Ka esitajad võisid olla üksikisikud, ühendused ja asutused.

Auhinnagalast tegi internetis ülekande ka Tartu ülikooli televisioon UTTV.


Saaremaa ühisgümnaasiumi esindus on emakeeleolümpiaadil suurim

Saaremaa ühisgümnaasiumi esindab üleriigilise emakeeleolümpiaadi lõppvoorus Tartus koguni seitse õpilast. “See on rohkem kui mistahes muust Eesti koolist,” rõõmustas SÜG-i direktor Viljar Aro SÜG-i esindajate arvukuse üle.

Nii emakeeleõpetajad Merle Prii kui ka Rita Ilves tunnistasid oma heameelt, et SÜG-i õpilasi eilsest tänaseni kestvas lõppvoorus nii palju osaleb. “Ma ei tea, kas varem meie esindus nii suur olnud ongi,” lausus Prii. “Ka üks minu õpilane on Tartus – hoian talle pöialt.” “See, et meie õpilasi seal nii palju on, näitab, et on tublisid lapsi, kes viitsivad keelega tegeleda,” leidis Ilves.

Nii pääsesid kolmes vanuserühmas peetavasse lõppvooru 9. klassist Mari Kolk (juhendaja Merle Prii) ja Karin Viilup (juh Reet Igav), 11. klassist Hanna Tuus ja Eva Maria Veitmaa (juh Sirje Kreisman) ning 12. klassist Robi-Jürgen Algo (juh Reet Igav), Ann Katariina Meri ja Hedi Remm (juh Rita Ilves).

Peale SÜG-i õpilaste pääses Saare maakonnast lõppvooru Jane Treima Valjala põhikooli 9. klassist (juhendaja Tiina Kuusk).

29. emakeeleolümpiaadi “Sõnavara õpilase pilguga” lõppvooru kutsuti üleriigilise üldpingerea alusel 80 õpilast: 7.−8. klassi 20 paremat õpilast piirkonnavoorude põhjal, 9.−10. klassi 15 paremat õpilast piirkonnavoorude põhjal ja 15 paremat uurimistöövooru põhjal ning 11.−12. klassi 15 paremat õpilast piirkonnavoorude põhjal ja 15 paremat uurimistöövooru põhjal.


KG valis kaunimad emakeelsed laused

Õpilased algklassidest gümnaasiumiosani esitasid Kuressaare gümnaasiumi kaunimate emakeelsete lausete konkursile ligi 120 lauset.

Eilseks emakeelepäeva aktuseks olid kaunikõlalise ja südamliku lause konkursi võidulaused välja valitud. Need olid järgmised: “Isa annab emale lilled.” (Sander Sepp, 2.b klass); “Tuuleiili vali sahin laulab kevadele hümni.” (Markko Oskar Õunpuu, 4.c klass); “Helesinine liblikas lendleb kodutalu valendavatel õunapuudel.” (Karoliina Tammel, 8.c klass) ja “Teenin kodumaad.” (Fred Paist, 12.c klass).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 558 korda, sh täna 1)