Saaremaa vadakust tehtud pulber pürgib Hiina turule (1)

JALG UKSE VAHEL: Saaremaa Piimatööstuse juht loodab juba selle aasta jooksul vadakupulbriga Hiina turule jõuda. Foto: Sander Ilvest

JALG UKSE VAHEL: Saaremaa Piimatööstuse juht loodab juba selle aasta jooksul vadakupulbriga Hiina turule jõuda. Foto: Sander Ilvest

AS Saaremaa Piimatööstus on AS-i E-Piim koostööpartnerina juba enam kui aasta tegutsenud selle nimel, et pääseda beebitoidus kasutatava vadakupulbriga Hiina turule.

“Arvan, et protseduuriliselt on see isegi pikem ja raskem, kui pääsemine Vene turule ja praegu ongi pall Hiina poole väravas,” ütles AS-i Saaremaa Piimatööstus juhatuse esimees Andi Saagpakk, avaldades lootust, et esimene partii vadakupulbrit õnnestub Hiina saata siiski juba sel aastal.

“Põhimõtteliselt oleme kõik testid läbinud ja toode on Aasia turu ostjate poolt täiesti normaalseks tunnistatud, aga praegu seisab asi bürokraatia taga,” lisas Saagpakk.

Mullu oktoobris kirjutas Postimees, et Eesti üks suuremaid juustutootjaid E-Piim hakkas esimese ettevõttena Baltikumis tootma kõrgekvaliteedilist demineraliseeritud vadakupulbrit (Demin 90), mida kasutatakse beebidele mõeldud rinnapiima asendavas segus.

Saagpaku sõnul lähebki siinse piimatööstuse vadak E-Piima Järva-Jaani meiereisse, mis on ümber ehitatud vadakupulbri tootmiseks ja kuhu on soetatud Baltikumis unikaalsed seadmed.

“Oleme E-Piimaga kokku leppinud, et paneme seljad kokku, et kogust suuremaks saada,” rääkis Saagpakk. “Maksimaalse juustutootmise juures on meie ühine kogus juba mitu tuhat tonni pulbrit aastas ja sellega oleksime juba tegijad,” märkis Saagpakk, kelle sõnul kasutatakse vadakupulbri Hiina turule toimetamiseks rahvusvahelisi edasimüüjaid.

Saaremaa piimatööstuse juhi hinnangul teeb vadakupulbriga Hiina turule pääsemise keerukaks asjaolu, et 2008. aastal sattus Hiinas saastunud piimapulbri tõttu haiglasse kümneid tuhandeid lapsi, kellest enamik oli alla kaheaastased. Nimelt sisaldas laste piimapulber melamiini, mille abil tootja näitas piima proteiinisisaldust tegelikust suuremana.

Melamiin on rohkelt lämmastikku sisaldav odav tööstuskemikaal ja ühtlasi keemiatööstuse jääkprodukt, mis põhimõtteliselt kujutab endast polümeriseerunud sinihapet. “Selle tõttu on Hiina oluliselt tugevdanud kontrolli piimapulbri üle ja sellega on põhjendatav ka väga pikk ootamine ja keeruline ligipääs Hiina turule,” rääkis tööstuse juht.

E-Piim investeeris demineraliseeritud vadakupulbri tootmiseks koos eurotoetusega kokku 5,5 miljonit eurot. Hiina turule pääsemine annab võimaluse teenida suur investeering tagasi juba kolme aastaga. “Demineraliseeritud vadakupulber on selgelt parema hinnaga ja kasumlikum kui tavaline pulber ja see on ka põhjus, miks sellega turule tulla,” rääkis Andi Saagpakk. “Me saame oma toorainele selge lisandväärtuse ja saame ka piima eest maksta konkurentsivõimelist hinda,” lisas ta.

Demineraliseeritud vadakupulber on maailmas tõeline nišitoode, millega tekib mahtude poolest suurel Aasia turul võimalus ka Eesti-sugusel väikeriigil. Kogu toiduainetööstuses pole tõenäoliselt tundlikumat toodet kui beebitoit. Vastsündinute organism on nõrk ja väiksemgi eksimus toidus võib tuua tõsiseid tagajärgi. Seega peab beebitoidu iga koostisosa olema valmistatud parimast toorainest ja toodetud kõrgeimaid kvaliteedistandardeid arvestades.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 845 korda, sh täna 1)