Kevadõppused seavad ohtu põllutööd

Eestimaa talupidajate keskliit pöördus ka tänavu kaitseministri poole, paludes säästa talupidajaid igakevadistest Kevadtormi õppustest.

“Taluperemehe või talupereliikme kevadisel ajal õppustele kutsumine tähendab taluperele olulist sissetulekute kaotust ja probleeme talu majandamisel kogu järgnevaks aastaks,” nentis Eestimaa talupidajate keskliidu peadirektor Kaul Nurm.

Tema sõnul pannakse kevadtöödega alus kogu aasta saakidele ja sissetulekutele ning on oluline mõista, et kevadkülv tuleb teha optimaalsel ajal, mida pole aga võimalik kunagi täpselt ette prognoosida. “Kevaded on erinevad ning optimaalne aeg mullaharimiseks ja külviks sõltub mulla niiskusest, õhutemperatuurist ja paljust muust,” märkis Nurm. “Kui kevadkülv hilineb võrreldes optimaalsega kas või mõne päeva, on lootus aastasest tööst kasumit teenida väga väike, kuid võib lõppeda ka negatiivse majandustulemusega, sõltuvalt hilinetud päevade arvust,” lisas ta.

Kuivõrd talus teevad lõviosa tööst pereliikmed, pole Kaul Nurme sõnul mõeldav ka variant, et kevadtööde ajaks palgatakse võõrtööjõudu väljastpoolt talu. “Märgime, et talupidajatel ei ole midagi kordusõppuste vastu. Nad on nõus täitma oma kohustusi mõnel muul, neile sobival ajal,” teatas talupidajate liidu juht kirjas kaitseministrile.

Samas palub Eestimaa talupidajate keskliit läbi vaadata õppustele kutsumise korra ja näha seal talupidajatele ja nende meessoost pereliikmetele ette erisus, mis võimaldab neil oma kohustusi täita kokkulepitud ajal ja viisil. Kaul Nurm osutas, et kuigi talupidajate keskliit on kevadõppuste küsimust varemgi tõstatanud, pole senini sellele ei poliitilist ega õiguslikku lahendust leitud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 330 korda, sh täna 1)