Sõrulased plaanivad reisi võõrsil surnute haudadele

RAHUSTELT POMMERIMAALE: 70 aastat tagasi viidi 10-aastane Silver Oder oma Rahuste kodust sõja jalust võõrale maale. Foto: Aare Laine

1944. aasta sõjasügisel Mõntu sadamas Saksamaale viimiseks laevadele kamandatud sõrulased kavandavad enne küüditamise 70. aastapäeva külastada võõrsil surnud kaasmaalaste haudasid.

Paljud sõja jalust ähvardustega oma kodust välja aetud sõrulased ei pidanud raskel teekonnal vastu. Sõda ei jätnud neid maha ka Poola- ja Saksamaal. Nälg, külm, pommi- ja kuulitabamused murdsid jalust sadu sõrulasi. Emad matsid võõramaa mulda oma lapsi, lapsed vanemaid või vanavanemaid. Kui palju on neid kalmistuid, kuhu teekonnal surnud sõrulased sängitati, hauaküngast tähistamas puidust rist, millele noaga lõigati sisse lahkunu nimi ja sünnimaa.

Ettevõtmise eestvedaja Silver Oder Rahuste külast ütles, et sõit saab teoks pärast jaanipäeva, kas juuni lõpus või juulikuus. Reisi vastu huvi tundvail küüditatud sõrulastel või nende järeltulijail palub Silver Oder helistada enne 10. aprilli numbrile 53 540 441.

“Pärast seda jääb meil aega reisidokumentide vormistamiseks ja vastavalt inimeste arvule tellime kas suurema või väiksema bussi. Teel oleme nädal aega. Vanematele inimestele, kes ehk kardavad tervise pärast nii pikka reisi ette võtta, anname teada, et sõidu teeb kaasa ka arst Jaanika Suluste, kelle vanavanaisa on Stawnosse maetud,” rääkis Silver Oder.

Stawno, saksapärase nimega Stöwen asub Poolas, kunagisel Pommerimaal. Stawno oli 70 aastat tagasi ajutine elupaik ka kümneaastasele Rahuste küla poisile Silver Oderile. 2009. aasta suvel võtsid küüditatud sõrulased esmakordselt ette sõidu paikadesse, kuhu neid kunagi sõja jalust viidi.

Milline marsruut ette võetakse, seda ei ole veel täpselt otsustatud. Kõik sõltub sellest, milliseid paiku soovitakse külastada. Sõrulasi on maetud mitmele kalmistule.

Poolasse on maetud Silver Oderi ema, vanaema, vanem õde ja tädi. Eelmisel korral ei õnnestunud Silveril ema hauda leida.

Taas kogunevad küüditatud ja nende järeltulijad Sõrve tänavu sügisel, et vääriliselt meenutada sõjasügist 1944 ja sellele järgnenud vintsutusi.

Teatavasti küüditasid Saksa sõjaväepolitseinikud 1944. aasta sügisel Sõrve poolsaarelt Poola ja Saksamaa laagritesse ligikaudu 3000–3500 tsiviilelanikku. Täpset arvu ei tea keegi. Inimesed aeti Mõntu ja Sääre sadamas sõjaväe dessantpraamidele ja veeti Lätimaale Ventspilsi (tolleaegse nimega Windau).

Mingit registreerimist ei olnud enne pealelaadimist ega ka Ventspilsis, kus sõrulased mõne päeva pärast koos teistest rahvustest saatusekaaslastega suurematele alustele laaditi ning Poola ja Saksamaa laagritesse toimetati.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 371 korda, sh täna 1)