Salmel lööb peagi randas kibuspuu öitsele (FOTOD) (2)

MUUSIKALI PROOVIS: Restoranimuusik Rollina on laval Meelis Juhandi ja kunstnikuna Viljer Lõbus. Foto: Sander Ilvest

MUUSIKALI PROOVIS: Restoranimuusik Rollina on laval Meelis Juhandi ja kunstnikuna Viljer Lõbus. Foto: Sander Ilvest

Salme vallateatris käib tõsine töö. Nimelt valmistutakse mai lõpus lavale tooma Arved Haugi rahvalikku muusikali “Randas öitseb kibuspuu”.

“Sisu on lustiline, karakterid otse elust võetud, laulud meloodilised ja loo tegevus toimub meile täitsa tuttavas kohas – rannarestoranis aastal 1963,” avas muusikali sisu lavastaja Maire Sillavee. Ta lisas, et kuna Eesti harrastusteatrite liit käivitas harrastustruppidele mentorprogrammi – lavatehniliste vahendite, näitlejatöö ja lavastajate grupile, siis saadigi endale nõuandjaks tuntud muusikalilavastaja Ivo Eensalu. Muusikajuhiks nõustus tulema maestro Rein Orn – tal on kogemus ühisest bändist Arved Haugiga. “Nii see valik toimus ja töö lahti läks. Tegijatele meeldib, loodame, et ka publikule,” tähendas Sillavee. Muide, määratlus “rahvalik muusikal” pärineb libreto autorilt Vaapo Vaherilt.

Tegevus Hruštšovi ajal

Mentor Ivo Eensalu ütles, et tema on sügavalt üllatunud, et Salmel on nii toredad ja innukad tegijad. “Ajaga on muidugi raskusi, kõik tulevad proovi oma põhitegevuse kõrvalt, aga samas on nad kõik nii entusiastlikud,” kinnitas ta ja lisas, et valitud näitlejad on väga head.

Küsimusele, kui keeruline on sellist muusikali teha, vastas Ivo Eensalu: “Oi jummel, see on üks keerukamaid! Näitlejad peavad laulma, teksti rääkima nii, et süžeest aru saaks, ja tantsima. Täisvärk ikka. Draama teed veel nii ära, et kui tekst meelest läheb, pead pausi, kaua tahad, aga muusikaliga on nagu ooperis – kui muusika läheb edasi, ega siis pausi pea. Aga kui tahetakse teha, siis ületatakse ka mägesid.”

Ivo Eensalu märkis oma rolli kirjeldades, et tegelikult teavad lavastajad ju ka ise, kuidas asi käib, tema on pigem abiks. Selleks, et näitlejad saaksid kinnitust, et lavastaja on õigel teel.

Muusikal nõuab iseenesest suurt ruumi. “Misanstseenid peaksid olema nii, et keegi ei jää varju ja kõik on nähtav. Me teeme ju publikule, et nemad aru saaksid, näeksid ja kuuleksid, ja kõik see kokku on kolossaalne töö,” rääkis Eensalu. Tema sõnul on tegemist väga hea materjaliga. “Kuna mina olen Põhja-Eesti keelega, siis on see saare keel nii ilus, huvitav ja rõõmu valmistav.”

Tegevus toimub 1960. aastatel, Hruštšovi ajal. “Ma isegi ei mäleta, kas oli nii suur sula siis juba, et võis igasuguseid asju rääkida,” muigas Eensalu, lisades, et loos on palju ühiskonnakriitikat. “Aga selle muusikaliga võib, kui on võimu ja väge, ka mandrile minna,” lausus Eensalu. Ta märkis, et kui selliseid tegijad inimesi jätkub, siis elu läheb edasi.

Kultuuriinspektorit mängib Salme vallateatris juba mitu meeldejäävat rolli teinud Salme vallavanem Kalmer Poopuu. “Selline vene aktsendiga rääkiv värvikas kuju, kultuuriinspektor, kes repertuaari kooskõlastas, et oleks ikka sovetskije pesni,” kirjeldas Poopuu oma tegelaskuju. “Eks ta selline omamoodi asi tule, me pole seda tervikut veel hoomanud, milline see lõplikult saab olema,” märkis ta.

Suur tragi seltskond

Muusikalis löövad kaasa Mirle Arge, Annika Lii, Kaupo Sirel, Meelis Juhandi, Viljar Merivald, Annika Juhandi, Kalmer Poopuu, Silver Õun, Mati Schmuul, Mihkel Mereäär, Viljer Lõbus, Tea Merivald ning ettekandjate ansamblis Elika Sepp, Marina Maasik ja Tea Merivald. Muusikajuht on Rein Orn, lavastaja Maire Sillavee. Salme vallateatrile soovitas Arved Haugi rahvalikku muusikali “Randas öitseb kibuspuu” Tõnis Kipper.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 033 korda, sh täna 1)