Tänavavalgustuse uuendamisega ollakse veidi ajahädas

Tänavavalgustuse kvoodiraha eest uuendamise projekt, milles seitsme Eesti linna seas osaleb ka Kuressaare, peaks lõppema aasta lõpuks. Praegu pole ehitushangetega veel alustatud. Keskkonnainvesteeringute (KIK) keskuse kaudu läbiviidavas projektis on olnud möödarääkimisi ja seetõttu peavad asjaosalised kiirustama. On olemas ka võimalus, et tööde lõpetamiseks saab pikendust.

KIK saatis Kuressaare linnas asjaga tegelevale Kuressaare Soojusele märgukirja, mille sõnum oli ühene: “Tuleb kiirustada!”. See soovitus tulenes põhjusest, et Kuressaare Soojus ei olnud rahul eelprojektiga, leides sealt vigu.
KIK tunnistab muuseas ka ise, et projekteerimise kvaliteet ei olnud tõepoolest kuigi hea. Kuressaare Soojuse juhatuse liige Jaan Mehik ütles Saarte Häälele, et praeguseks on nende märkustega arvestatud ning kõik vajalikud muudatused ja täiendused on lubatud põhiprojekti sisse viia.

Sama kinnitas Saarte Häälele ka Kuressaare abilinnapea Taavi Kurisoo, kes on koos linnapeaga ka pealinnas käinud selle projekti muresid lahendamas.

Üks asjaolu, mis projekti ka pidurdas, oli Kuressaare soov ehitada tänavavalgustus ka sinna, kus seda veel ei ole. Paraku ei ole see selle projekti raames võimalik. Kurisoo märkis, et need 60 lisaposti, mida linn soovis püsti panna, võeti projektist esialgu maha. Kui linnavalitsus leiab aga ise lisaraha, siis linn need postid ka saab.

Abilinnapea Kurisoo sõnul läheb nüüd kiiresti suuremahuliste hangete korraldamiseks ja loodetavasti jõutakse 2014. aasta lõpuks kõik tehtud. “Teeme kõik selleks, et jõuaks,” lubas Kurisoo.

Praegu on Kuressaare linnas 87 km valgustatud tänavaid ja kergliiklusteid, mis moodustab 90% linna tänavavõrgustikust. Pea pooled kasutusel olevatest valgustitest on vanemad kui 30 aastat. Üle kolmandiku liinidest on ühefaasilised paljasjuhtmed, millest on tingitud lühised, energiakaod, ülekoormused ja teised probleemid. Kasutusel on üle 20 erineva valgustisüsteemi, kolmandik lülituspunktidest on töökõlbmatud ning puudub igasugune ühtne juhtimis- ja jälgimissüsteem.

Uuendamise tulemina oleks kogu valgustus linna jaoks 40% energiatõhusam.

Projekti käigus peaks vahetatama 2697 valgustit. Kaableid tuleb vedada ca 57 km, paigaldatakse ligi 1000 uut metallmasti ja 350 puitmasti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)