Pöide pruulikoja habemega lugu leidis õnneliku lõpu (9)

HABE MAHA JA ÕLUT TOOTMA! Koit Keldril aitas neli kuud kasvanud habemest vabaneda seda ametit hästi oskav Marina Vaga. Foto: Kristel Oinberg-Kelder

Omamoodi saaga sellest, kuidas Koit Kelder ühes abikaasa Kristeliga oma Pöide pruulikojas käsitööõlut ihkas tootma hakata, jõudis viimaks ometi tulemusteni. Viimane luba saadi lõpuks kätte ning peremees võis ootusest pikaks kasvanud habeme maha ajada.

Koit Kelder sai selle habemega loo lõpetuseks just nimelt habet ajama hakata, sest nõnda ta ootamisest mõneti väsinuna läinud aasta lõpul teatas – tema enne habet maha ei aja, kui vajalik tootmisluba käes! Põhjus lihtne, kõik muudkui küsisid talt, millal siis tema õlu ükskord müüki jõuab. Tüdinud vastamast, et “ veidi aega läheb veel” hakkas Koit habet kasvatama. Kuniks mehel habe ees, on teada – õlut veel ei saa.

Neil päevil on Koit Keldri palged aga taas siidiselt siledad. Ta abikaasa Kristel Oinberg-Kelder, kes on ühtlasi Pöide pruulikoja ehk OÜ Põldemulgu juhatuse liige, tunnistas, et Koit ajas habet viimati oktoobri lõpus. “Lubadus sai antud teadmises, et protsessiga läheb veel paar nädalat aega, maksimaalselt kuu. Läks aga neli..,” tõdes Kristel. “Movembri raames (novembris on habemekasvatamine kombeks Movembri nime all, et meeste tervisele tähelepanu pöörata – toim) on tal vahel kuu aega habe ajamata olnud küll, kuid sellist neljakuulist projekti pole olnud ja loodetavasti enam ei tule ka.”

Pöide pruulikoja aktsiisilaona registreerimise menetlus ongi nüüd jõudnud sinnamaale, et Kristel Oinberg-Keldri kinnitusel võivad nad julgelt maha hõigata hea uudise. “Veel sel kuul pruulime oma esimese õlle, mis pärast laagerdumist jõuab huvilisteni aprillis,” avaldas ta.

Seega on peatselt võimalik rääkida ka pikemalt Pöide käsitööõllemeistrite esimesest tootest – Pöide rukkiõllest. Erinevate õllesortide ja müügikohtade osas peab aga pruulikoja perenaise sõnutsi veel mõnevõrra kannatust varuma. “Soovitame jälgida meie veebilehte ja Facebooki kontot, kuhu see info esimesena üles läheb,” kinnitas ta.

Kogu käsitööõlle tootmise hakatuse lugu on võtnud alates esimestest sammudest praeguseni välja mitu head aastat. Pruulikoja rajamise otsuse tegid Keldrid neli aastat tagasi, seadmete soetamiseks löödi käed pooleteist aasta eest ja seadmed said paigaldatud läinud aasta aprillis. Aktsiisilao registreerimistingimuste lahendamisega on Keldrid tegelenud mullu augustist. “See saaga annaks memuaarimõõtmed välja küll,” tunnistas Kristel Oinberg-Kelder.

Veidi vähem kui aasta tagasi kirjutas Saarte Hääl, et tol hetkel vastselt sisse seatud pruulikojas on ühtekokku neli õlle laagerdamistanki. Igas neist saab valmis teha 600 liitrit õlut. Kokku seega 2400 liitrit. Mõne masina annaks pruulikotta aga vajadusel veel juurde sättida.

Siis arvasid Keldrid, et pruulikoja käivitamine läheb ühtekokku maksma ligi 200 000 eurot. Toetust on tootmise käivitamiseks saadud ka Leaderi meetmest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 954 korda, sh täna 1)