Saaremaa rahvateatri endine peanäitejuht Rein Rooväli saab 80

RAHVATEATRI RAUDVARA: Saaremaa rahvateatri asutajaliige, peanäitejuht aastatel 1965–1995 Rein Rooväli. Foto: Peeter Kukk / arhiiv

Kauaaegsele peanäitejuhile ja lavastajale, 9. märtsil 80-aastaseks saavale Rein Roovälile on ta oma lavastustest kõige rohkem meelde jäänud Oskar Lutsu “Tagahoovis”.

“See oli esimene kõige suurem õnnestumine, lavastus võitis igasuguseid auhindu ja näitlejad said mitmeid preemiaid,” meenutas Rein Rooväli, lisades, et sellised kõige esimesed tükid jäävad ikka rohkem meelde.

Teatripisiku sai Rooväli oma sõnul kunagi Tartus, kui tal tuli mängida Äksi pargis toimunud vabaõhulavastuses, Eduard Bornhöhe “Tasujas”. See oli tema esimene lavastus, teha tuli küllaltki suur roll ning sealt sai ta endale teatriga seotud sõpru ja tuttavaid.

Varsti pärast seda tuli ta Saaremaale elama ja esialgu kutsuti ta rahvateatrisse näitlejaks. Aeg läks tasapisi edasi, Heino Kivi läks teatrist ära ja näitejuhikoht jäi vabaks. Kuna Rein Rooväli töötas tol ajal bussijuhina, siis anti paberimajandus tema kätte, umbes nõnda, et “hoia seni, kuni uue leiame…”. Ja nii ta hoidis neid pabereid 50 aastat ning ei leitudki uut.

Rein Rooväli tunnistas, et ega tal alguses olnudki plaani hakata teatriga tegelema. See lihtsalt kujunes nõndamoodi välja. Olid igasugused täienduskursused ja instituudid lõpetatud ning ta sai tuttavaks ka teiste toonaste liiduvabariikide teatritega. Tol ajal olid moes igasugused üleliidulised rahvateatrite ülevaatused ja kokkutulekud, nende raames sai väga palju ringi rännata mööda Venemaad ja ka teisi liiduvabariike. Näiteks Moskvas oli toona üle 40 teatri ning need kõik käis ta läbi. Nädalavahetustel vaatas isegi mitu etendust päevas.

Praegu ei satu kauaaegne näitejuht ja lavastaja teatrisse just eriti tihti, ja seda just tervise tõttu. “Ent kui Saaremaa rahvateatril mõni esietendus on ja midagi põnevat satub olema, käin ikka,” kinnitas ta.

Rein Rooväli on mitmele lavastusele ka ise lavakujunduse teinud. Tema lavastusi, nagu näiteks “Pühapäev on tore päev”, “Esmaspäev on hirmus päev” ja “Kolm Margaritat” on salvestanud ja näidanud ka Eesti Televisioon.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 164 korda, sh täna 1)