Anseküla seltsimaja sai pärast kuid ootamist valguse tagasi (5)

SAIGI VALGUS! Pelga kiire nupuvajutusega saab Elve Lepik seltsimajas taas toa valgust täis. Foto: Sander Ilvest

SAIGI VALGUS! Pelga kiire nupuvajutusega saab Elve Lepik seltsimajas taas toa valgust täis. Foto: Sander Ilvest

Pärast kolme ja poolt kuud “pimedust” lõid Anseküla seltsimaja ruumes lambid läinud kolmapäeva õhtul taas põlema. Niinimetatud kaablitüli saab sellega peaaegu lõppenuks lugeda.

Valguse taassaabumine on seltsimaja jaoks ääretult suur asi. Anseküla põllumeeste seltsi juhatuse esimees Elve Lepik teadis seega isegi punktipealt kellaaja öelda, mil neil lambid laes jälle särama lõid. “26. veebruaril kell 17.55,” kinnitas ta.

Novembri keskel arusaamatuse tõttu naabriga elektrita jäänud seltsimajal võttis valguse tagasi saamine sedavõrd kaua aega seepärast, et asjaajamist oli palju. “Pidime tegema uue liitumislepingu, Eesti Energia oli õnneks vastutulelik ja sõbralik ning pakkus meile uut lahendit,” rääkis Lepik. Samas oli töödel väike järjekord, projekteerimine võttis aega jne. “Ikkagi jõudsid nad isegi kuu aega varem valmis, kui esialgne tähtaeg oli,” rõõmustas Lepik.

Palju tegid Anseküla inimesed valguse tagasi saamiseks ka ise ära. “Inimesed ise kaevasid näiteks uut kaablitrassi, mis me pidime maja juures ümber tõstma,” märkis seltsi juhatuse esimees.

Terve selle aja, mis Anseküla rahvas seltsimajas elektrita oli, käis elu seltsimajas edasi, generaatori abiga ja küünlavalgel. “Proovid käisid edasi! Tegi Küi proovi, tegid ka Ammuker ja maakoor ning koos käis ja käib ka käsitööseltskond, kes püüavad laulupeoks rahvariideid teha,” avaldas Lepik. Generaatoriga ei saanud siseruumes küll “täistulesid” panna, sest siis poleks klaverile piisavalt võimsust jäänud. Ka veepump tuli majas välja lülitada, sest see võinuks sellise elektrikõikumisega rikki minna. Plaanis olnud ülemise korruse tööd jäid tegemata ja ehitusjäätmed maja taga küttepuudeks tükeldamata.

Kahju oli Elve Lepikul sellestki, et sealtkandi lapsed nende kuude jooksul regulaarselt seltsimajas oma asju asjatamas ei saanud käia. “Nüüd saavad poisid jälle pinksi mängima tulla. Nad läksid meil pinksitrenni ja saavad siin jälle harjutada,” kõneles Lepik, kelle sõnul on elu seltsimajas pärast valguse taassaabumist palju rõõmsam.

Elve Lepik tunneb siirast rõõmu selle üle, kuidas rahvas neile selle kaablitüli ajal kaasa on elanud. Anseküla inimesed on kokku hoidnud ning isegi need, kes polnud seni seltsimaja tegemistes eriti kaasa löönud, olid kui mitte tegudes, siis mõtetes selle õnnetu loo ajal nendega.

Ära on pimeduse tõttu siiski üsna palju jäänud. Külainimesed pole saanud oma perekondlike ürituste ja mitmete tähtsündmuste korraldamisel seltsimaja ruumidega arvestada. Heameel on Lepikul aga sellest, et märtsikuusse plaanitud ettevõtmised saavad toimuda ja juba pühapäeval võib rahvas üldkoosolekule koguneda.

Loomulikult polnud see kõik lõppkokkuvõttes odav lõbu. “Rahalised kulud olid üle 1000 euro, lisaks generaator, mida kasutasime, ka see polnud meie oma. Peame ka selle eest tasuma,” selgitas Elve Lepik. Kuna vahepeal olid mõnda aega ka üsna külmad ilmad, ei saanud generaatorit vahepeal omanikule tagasi anda, kuna oli torude külmumisoht.

Seltsimaja rahvas plaanib kahju tekitajale ehk naabrile kahjunõude esitada. “Meil on see õigus olemas ja kahjunõue on meil koostamisel,” kinnitas Lepik. “Kui kõik summad koos, siis see kahjunõue teele läheb.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 723 korda, sh täna 1)