
PIIMA VASTUVÕTURUUM: 1930. aastal tehtud pildil on Otto Kaare, Juuli Sarapuu koos tütrega ja pr Kalm. Foto: A. Piip, Eesti piimandusmuuseum
Esimesed kirjalikud teated juustu valmistamise kohta Saaremaal pärinevad 1560. aastast, mil Kõrkvere ja Tornimäe vakuse talupojad tegid juustu Maasi “lossi” jaoks. Valjala meeste ühismeierei alustas tegevust 23. aprillil 1912. aastal.
Kõige suurema tõuke Valjala piimaühingu asutamiseks andis Valjala põllumeeste selts, mille asutasid kooliõpetajad Johannes Aardam ja Gustav Nurm ning taluperemees Georg Tamm, piimaühingu esimeheks sai Ernst von Bellen Jursi mõisast.
Ruumid renditi Kiriku külast Valtenilt, meieriks sai Peeter Kukk. Või läks otse Kopenhaageni turule. Esimese maailmasõja ajal rekvireeriti nii mõisatelt kui ka taludelt 2/3 loomadest. Nii jäi meierei 1915. aastal piimapuudusel seisma.
Arvi Truu
endine Saaremaa piimatööstuse juht
Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.
Ja mis “ägedad”tööaastad veel inimestel olid-1955kuni1996 = 45 aastat ja 1953 kuni 1996 lausa 55 aastat: Vot on alles matemaatika.Enam saarte häält ei telli-pole ju lihtsalt usaldusväärne.Kumb siis on õige-aastate numbrid või staaži pikkus?