Kristjan Prii hakkab elu edendama Võrumaal

ENDINE KOOLIMAJA: Muhulane Kristjan Prii sai kinnisvaraomanikuks Võrumaal. Foto: Martti Veldi

ENDINE KOOLIMAJA: Muhulane Kristjan Prii sai kinnisvaraomanikuks Võrumaal. Foto: Martti Veldi

Poolteist aastat tagasi Liival kalakohviku pidamise lõpetanud muhulane Kristjan Prii ostis Võrumaal kunagise Tsooru ministeeriumikooli hoone ja soovib selle najal välja arendada n-ö aktiivse elu keskuse.

“Elu teeb teinekord kannapöördeid ja minuga juhtus nii, et möödunud suvel olin Võrumaal ja mulle seal meeldis,” ütles Kristjan Prii, kes ostis äsja Antsla vallalt endise Tsooru ministeeriumikooli hoone, kus 2008. aastani tegutses viimati Lepistu põhikool.

Kristjan Prii sõnul kavatseb ta tühjana seisvas majas kogukonna tarvis elu käima panna, kuid täpsemad plaanid vajavad läbimõtlemist.

“Asi on veel liiga värske, pean sinna sisse elama ja saama aru, mis tuuled seal puhuvad ja mis jõujooned seal on,” rääkis Prii. “Igatahes sellist toredat ettevõtlikku noort rahvast seal paistab olevat ja elu n-ö liigub maale tagasi,” lisas ta.

Koolimajast kõigest viis kilomeetrit eemal Rõuge vallas asub Sänna kultuurimõis, mille veduriks on muhulane Hendrik Noor koos abikaasaga.

Heas korras hoone

Antsla vallavalitsuse arenguspetsialist Kalev Joab rääkis, et vald müüs koolihoone uuele omanikule 25 000 euroga.

“Müüsime teda mitu aastat, toimus mitu oksjonit, oli küll vaatajaid ja käijaid, aga nüüd siis läks õnneks,” möönis Joab. Tema sõnul on koolihoone küllaltki heas seisukorras. “Ahjud on sees väsinud ja katus vajab paari lähema aasta jooksul renoveerimist, aga hoone konstruktsioon on korras,” ütles arenguspetsialist.

Nädala pärast peaks lugejateni jõudma 536-leheküljeline mälestusteraamat Lepistu koolimajast ja sellega seotud inimestest. Raamatu koostaja Kalle Nurk ütles, et koolimaja sai alguse 1881. aastal, 1912. aastal ehitati see ümber kahekorruseliseks ja sellest ajast pärineb ka hoone praegune ilme.

Kultuurimälestiste riiklik register ütleb, et koolihoone on omaaegse ministeeriumikooli näide, millel on säilinud originaalne fassaadilahendus ja -maht ning kujundusdetailid. Tuntud võrokestest on selles hoones õppinud kirjanik Juhan Jaik ja ajaloolane ning arhivaar Vello Helk.

Uksed lahti, aknad valged

Kalle Nurk rääkis, et kohalikele elanikele teadaolevalt lubas hoone uus omanik jätta selle rahva kasutusse. “Ta tahab siin igasugu ringe tööle panna ja teha majutust,” lausus Nurk. “Projektide baasil tahab ta teha nii, et uksed oleksid lahti ja aknad valged.”

Kristjan Prii arvas, et küllap jõuab ta kunagi ka kodusaarele tagasi, aga praegune etapp elust möödub tal Võrumaal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 336 korda, sh täna 1)