VÄRSKE : Tänak lõpetas tagasituleku maailmarallidele viienda kohaga (1)

IKKA HÄSTI: Ott Tänak-Raigo Mõlder jätkavad ka Rootsi ralli kolmandal päeval heas rütmis nagu täna hommikul tehtud pildilt ka näha.  Foto Timo Anis

IKKA HÄSTI: Ott Tänak-Raigo Mõlder jätkavad ka Rootsi ralli kolmandal päeval heas rütmis nagu täna hommikul tehtud pildilt ka näha. Foto Timo Anis

Saarlased Ott Tänak ja Raigo Mõlder saavutasid Rootsis MM rallil Ford Fiesta WRC-l kihutades viienda koha.  Kaotust võitjale Volkswagenil sõitvale Jari-Matti Latvalale kogunes kolm minutit. Ralli tipphetkeks oli kindlasti saarlaste katsevõit viiendal kiiruskatsel. Loe Saarte Hääle neli päeva kestnud kajastust täies mahus altpoolt. 

LAUPÄEV

„Tänane päev oli ikka väga hull. Hommikustel katsetel oli lörts ja katsetel ei olnud korralikku pidamist. Auto oli kord alajuhitav ja siis ülejuhitav ja tegime ühe spinni ka. Päeva teises pooles oli kruus väljas ja pidamine vähe parem. Läksime rajale eesmärgiga auto finišisse tuua ja saime sellega hakkama. Ralli kokkuvõttes on see minu jaoks supertulemus, saime enda jaoks väga palju positiivset tagasisidet. Raigole oli see esimene start MM-sarjas WRC autoga suures meeskonnas ja tema jaoks oli sisuliselt kõik uus. Kuigi kohati oli päris raske, tegi Raigo selle ralliga suure sammu edasi. Tööd on aga palju teha ja kergemaks asjad kindlasti ei lähe. Minu jaoks on kõige olulisem see, et ta ise on väga motiveeritud ja tahab saavutada tulemust. See ralli pidi näitama, kas meist saab asja või ei saa. Täna võin julgelt öelda, et saab küll,“ võttis Ott Tänak Rootsi ralli kokku.

Rootsi MM ralli viimasel päeval oli 8 kiiruskatset. Päeva esimesel katsel sai rallipaar Tänak-Mõlder 7. koha. Kaotust katse võitjale Latvalale 14,2 sekundit. Kokkuvõttes jätkab Tänak viiendana.

Päeva teisel ja kogu ralli 18. katsel oli Tänak viies, taas võitis Latvala – vahe saarlasega 16,6 sekundit. Tänak on üldarvestuses jätkuvalt viies. Finišis märkis Tänak, et kohati meenutab ralli Monte-Carlo rallit. “Väga keeruline!”, ütles ta.

19. katse lõpetasid saarlased koguni 9. kohaga. Kaotust taaskord võidu saanud Latvalale 28,7 sekundit.  Tänaku vahed eesoleva Hirvoneniga ja tagant tuleva Henning Solbergiga on üsna suured, seega peab Tänak tegelema pigem oma koha hoidmisega.

Järgmisel katsel oli Tänak kuues, kaotust taaskord võidu võtnud Latvalale kogunes 12,2 sekundit. Saarlane kommenteeris ise pärast 20. katset: “Taas üsna keeruline hommik, muutuvate oludega. Auto oli kohati alajuhitav ja mul polnud seega täit kindlust. 19.katsel oli meil ka spinn, kuhu kadus aega. Usun, et pärastlõunal on katsetel rohkem kruusa väljas ja me suudame kiirust tõsta.” Üldarvestuses jätkasid saarlased viiendana.

21. kiiruskatse jäeti ära ning 22. katsel sai Tänak ralli kehvima katsetulemuse  olles 12. Kaotust katse võitnud Mads Ostbergile tuli 21 sekundit.

Ralli eelviimasel katsel suutis Tänak teha 7. koha väärilist sõitu. Kaotust Ogierile tuli 16 sekundit. Üldkokkuvõttes on Tänak jätkuvalt viies ning seda kohta ei tohiks ohustada keegi.  “Tulime rahulikult läbi ja tunne on hea. Kruusa on palju rajal ja see rikub rehve. Nüüd on vaja ainult finišisse jõuda,” märkis Tänak ise.

Ralli sai lõpu 24. katsega, kus saarlased olid üheksandad, kaotus taas võidu võtnud Ostbergile oli 10,7 sekundit.

Kokkuvõttes finišeeris esimest korda MM-il sõitnud vaid saarlastest koosnev rallipaar viienda kohaga. Kaotust Jari-Matti Latvalale kogunes kolme minuti jagu. Latvalale järgnes Mikkelsen ning kolmas oli Ostberg. Tänaku ees oli ka veel Mikko Hirvonen.

REEDE

Ralli kolmanda päeva esimene katse (SS8) lõi raskete teeolude tõttu kaardipaki kohe segamini. Finišisse jõudnud sõitjad rõhusid kõik asjaolule, et teel on kruusa palju ning auto valitsemine raskendatud, vahendab Rootsi ralli koduleht.

Lõivu pidi maksma ka Ott Tänak, kes oli katsel alles kuues, kaotades katse võitnud Jari-Matti Latvalale 17,5 sekundit. Kokkuvõttes langes Tänak koha võrra – viiendaks. Kaotust liidriks tõusnud Mikkelsenile 20,7 sekundit. “Tegime spinni ja kaotasime rohkelt aega,” ütles Tänak.

Esimene katse viis liidrikohalt ka Sebastien Ogieri, kes sõitis lumevalli ning jõudis finišisse alles 4 ja pool minutit peale Latvalat.

Päeva teisel katsel jõudsid Tänak-Mõlder finišisse viiendana. Peale eelmise katse lumevallis käiku tõusis võidukursile taas Ogier, kellele saarlased kaotasid 18 km pikkusel katsel pea 12 sekundit. “Täna on väga keerulised katsed, kuid me õpime,” nentis Tänak finišis.

Kokkuvõttes jätkab Tänak viiendana, kaotust rallit juhtivale Mikkelsenile on pea 30 sekundit.

Rootsi MM ralli teise päeva kolmandal katsel näitasid Tänak-Mõlder seitsmendat aega. Katse võitnud Ogierile oli kaotust 21 sekundit. Üldarvestuses on Tänak jätkuvalt viies. Liider Latvalale kaotab ta 43 sekundit. Tänaku ees olev Hirvonen on 9 sekundi kaugusel ning saarlasele järgnev Hänninen jääb 26 sekundit maha.

Päeva neljas katse oli 1,8 km pikkune sprint. Tänak näitas katsel neljandat aega, kaotust katse võitnud Henning Solbergile kogunes 2,2 sekundit. Üldkokkuvõttes jätkab Tänak viiendana. Sprindikatse oluliselt vahesid ei muutnud.

Peale pausi jätkus Rootsi ralli päeva viienda katsega. Ott Tänak lõpetas katse neljandana, kaotust Ogierile oli 12,6 sekundit. “Päris palju on kruusa, keerulised olud. Aga anname endast parima, enesetunne on hea,” ütles Tänak finišis. “Väikesed probleemid legendiga, mõnes kohas kaob rütm ära. Aga  kuna Raigo jaoks on see kõik uus, siis oleme kannatlikud ja areneme sõidu käigus edasi. Me ei suuda küll liikuda samas tempos, mis eile lühematel katsetel, kuid me selgelt areneme edasi ja see on kõige olulisem,” lisas Tänak.

Tänak-Mõlder tõusid kokkuvõttes neljandaks, möödudes Mikko Hirvonenist, kes pidi rajal seisma jäänud Kubica ja Hännise pärast hoogu maha võtma. Tänak kaotab liidrile Latvalale 53 sekundit, kolm sekundit pärast eestlast tuleb Hirvonen.

Tõusnud peale 12. katset neljandaks, langesid saarlased 13. katse 7. kohaga (kaotust võitjale Ogierile 17,3 sekundit) taas viiendaks. “Muretsen oma rehvide pärast, pean neid hoidma,” sõnas Tänak katse lõpus sarnaselt paljudele teistele tipus sõitjatele. Põhjuseks vägagi kruusased teed. Tänak kaotab nüüd liider Latvalale minuti ja nelja sekundiga. Hirvonen on Tänaku ees 3 sekundi kaugusel.

14. katse muutusi ei toonud. Tänak lõpetas katse kuuendana, kaotust 17,6 sekundit. Kokkuvõttes suurenes 3 sekundi võrra vahe Hirvoneniga. Liidrile kaotavad viiendal kohal olevad saarlased  minuti ja 10 sekundiga. Tänaku selja taga olev Kris Meeke on Tänakust omakorda minuti ja 20 sekundi kaugusel.

Päeva jooksul teist korda sõidetud sprindikatsel esinesid saarlased tagasihoidlikult, saades 9. koha. Kaotust katse võitnud Ogierile 4,3 sekundit. Üldarvestuses ollakse jätkuvalt viiendad. Latvala on minuti ja kuue sekundi ning Hirvonen kuue sekundi kaugusel.

Ralli kolmanda päeva üheksanda ja viimase katse lõpetas Tänak kuuendana ja kokkuvõttes on saarlaste rallipaar jätkuvalt viies. Rallit juhtivale Latvalale kaotatakse minuti ja kaheksa sekundiga, Tänaku ees olev Hirvonen on kuue sekundi kaugusel.

“Päeva esimene pool oli päris keeruline. Lõunases hoolduses istusime Raigoga maha ja vaatasime katsed üle ja saime aru mida ja kuidas parandada. Päeva teine pool oli juba palju parem, kuid katsetel oli kruus väljas ja siis pidi rohkem mõtlema rehvile, sõitma sujuvamalt, meie rehvid kestsid korralikult. Võib öelda, et sõitsime samas tempos, mis eile, kuid katsed olid kõvasti keerulisemad. Pingutasime päris kõvasti, kuid üle piiri minekuid polnud. Kokkuvõtvalt olen tänase päevaga rahul,” märkis Ott Tänak ise.

Laupäeval sõidetakse ralli viimased 8 kiiruskatset. Esimene auto läheb rajale Eesti aja järgi kell 9.00.

NELJAPÄEV

Ott Tänak ja Raigo Mõlder on Rootsi MM ralli esimest täispikka päeva alustanud hästi. Kogu ralli teisel katsel oli Tänak Sebastien Ogieri järel teine ning hoiab üldavestuses kolmandat kohta. Tänak kaotas prantslasele 2,6 sekundiga. Üldarvestuses jääb Ogieri ja Tänaku vahele ka Andreas Mikkelsen.

MÄNGUS TAGASI: Ott Tänak ja Raigo Mõlder on Rootsi MM rallil paljudele üllatuslikult näidanud väga head minekut. Foto: Timo Anis.

Ralli kolmandal katsel oli saarlaste rallipaar neljas. Kiireim oli taas Ogier, Tänak kaotas talle 7,8 sekundiga.

Neljandal katsel võidutses Mikkelsen, Tänak noppis taas neljanda koha. Kaotust võitjale oli 3,6 sekundit.

“Tänane hommik kulges meie jaoks väga hästi. Auto on täiesti ideaalne ja naudime taas võistluskarusselli kuulumist,” rääkis Tänak pärast neljandat kiiruskatset M-Spordi pressiteenistuse vahendusel.

“Üritame hoida päeva lõpuni samasugust kiirust, kuid me ei ole sellises positsioonis, kus võiksime hakata kiirust tõstma,” lisas ta. “Arvan, et meil läheb praegu hästi ja seetõttu ei taha millegagi liialdama hakata.”

Viiendal katsel jõudis  Tänak üllatuslikult  hooaja esimese katsevõiduni. Teiseks tulunud Thierry Neuville’i edestas Tänak 0,5 sekundiga. Ogier jäi 3 sekundi kaugusele. Hyundai meeskond lootis sellelt katselt juba tiimi ajaloo esimest etapivõitu, kuid saarlane suutis panna Hyundai meeste vahuveinid külmikusse tagasi tõsta. Tänak tõusis kokkuvõttes kolmandaks.

Kuuendal katsel näitas Tänak alles kaheksandat aega. Midagi katki siiski ei olnud, saarlane hoidis ennast tagasi kulunud rehvi tõttu.  Üldkokkuvõttes langeti taas neljandaks.

Päeva seitsmendal katsel tulid Tänak-Mõlder suurde mängu tagasi ja oli kolmas. Katsevõitjale Ogierile kaotust 3 sekundit.

Päeva lõpuks on Tänak neljas. Juhib Ogier, talle järgnevad Mikkelsen ja Latvala. Tänakul on võitjale kaotust 14,8 sekundit. Latvala on 2,6 sekundi kaugusel

Tänak ise sõnas pressiteate vahendusel, et õppida on veel palju kuid minek on hea.

“Tänase päevaga saab väga rahule jääda, kõik sujus ja suutsime kõik katsed ühes tempos liikuda. Ühel katsel, kus rehv oli juba üsna läbi, andsime pisut järgi. Liigseid riske ei võtnud, täna klappis kõik esimesest katsest peale ja tunne oli suurepärane. Päeva teises pooles oli väike eesmärk hoida Hirvonen ja Østberg selja taga, et saada teiseks päevaks hea stardikoht. Katsevõit lisas samuti positiivset emotsiooni,” rääkis Tänak pressiteate vahendusel.

“Anname endale siiski aru, et meelde tuletada ja õppida on veel küllaga, just kiiretes kohtades pole veel seda 100 protsendilist kindlust, kuid tunne läheb selles osas iga katsega kindlamaks. Rehvidega saime täna hästi hakkama, need ei kulunud nii palju, kui arvasime ja see on samuti väga hea. Homme läheme rajale sama plaaniga mis täna, hoida ühtlast tempot ja areneda taas edasi. Homsed katsed on samad, mida kasutati ka eelmisel aastal ja eks need ole paljudel sõitjatel üsna peas,” lisas ta.

Reedel sõidetakse Rootsi MM-rallil kokku üheksa kiiruskatset kogupikkusega 117,46 kilomeetrit

TAAS WRC: Üle pika aja startis MM sarjas Ott Tänak. Sedakorda WRC autoga Rootsis ja kaardilugejaks saarlane Raigo Mõlder.
Foto: Timo Anis

KOLMAPÄEV

Ralli esimesel ametlikul katsel – 1,9 pikkusel Karlstadis Färjestadstraveti hipodroomil sõidetud paariskatsel olid saarlastest eespool vaid kaks sõitjat.  Võitis Andreas Mikkelsen kes edestas teiseks tulnud Sebastien Ogieri 0,8 sekundiga. Tänak jääb Mikkelsenist maha 2,2 sekundit.

MM sarja teine etapp sai alguse kolmapäeva hommikuse testikatsega. Koos Raigo Mõlderiga Ford Fiesta RS WRC autos sõitev Tänak näitas ralli protokolli järgi 14. aega.

4-kilomeetrisel katsel, mida sõitjad võisid korduvalt läbida oli kiireim Mads Østberg. Ott Tänak ja Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) võtsid hommikust testikatset sarnaselt paljude teiste sõitjatega rahulikult, et säästa rehve. Kokku on ühel meeskonnal kasutada Rootsi rallil 28 rehvi ja kuna on oht, et katsetel sõidetakse kruus kiirelt välja, võivad ralli viimases faasis rehvid olla väga olulise tähtsusega.

„Päeva alustasime testikatsega, kus sõitsime võistluskiirusel vaid ühe korra. Olud saavad siin olema rasked ja neid rehve on meile väga vaja. Super Special Karlstadis täna õhtul sujus väga hästi, see oli ikka väga hea tunne olla taas päris ralliautos. Homme hakkavad aga nö päris rallikatsed, hoiame jalad maas ja hakkame vaikselt arenema. Hetkel on veel liiga N-rühma tunne sees ja WRC autoga harjumine võtab aega. Kuid siiski anname endast homme maksimumi,“ võttis Ott Tänak Rootsi MM-ralli esimese päeva kokku.

Saarlasest fotograaf Timo Anis, kes rallil kohapeal viibib, ütles Saarte Häälele, et ilmaolud on kaunis keerulised. “Paar kraadi on külma, siis jälle sula. Lumejaotus erinev, kohati on kruus väljas – teisalt jälle lund rohkesti,” ütles Anis.

Neljapäeval sõidetakse kokku kuus katset kogupikkusega pisut üle 60 kilomeetri. Eriliseks teeb päeva see, et katsete vahel hooldust ei ole. See on vaid päeva alguses ja lõpus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 139 korda, sh täna 1)