Saarte Hääl aitas ameeriklannal Saaremaalt sugulased üles leida (2)

SUGULASED: Grace’i saarlasest isa käis 1980. aastatel veel Saaremaal sugulastel külas. Kodusaare mererannas jäädvustasid Albert Pärtel ja Laas Paju end ühisele pildile. Anni Hartikainen ja ta tütreke Helmi osutusid teiste seas nendeks sugulasteks, keda Grace Saaremaalt otsis. (Fotod: erakogu / Irina Mägi)

SUGULASED: Grace’i saarlasest isa käis 1980. aastatel veel Saaremaal sugulastel külas. Kodusaare mererannas jäädvustasid Albert Pärtel ja Laas Paju end ühisele pildile. Anni Hartikainen ja ta tütreke Helmi osutusid teiste seas nendeks sugulasteks, keda Grace Saaremaalt otsis. (Fotod: erakogu / Irina Mägi)

Bostonis elav Grace Johnson on juuripidi Saaremaaga seotud, kuid kuna kontakt sugulastega oli aja jooksul kaotsi läinud, lootis ta, et mõni saarlane oskab teda nende taasleidmisel aidata.

Info sellest, et 57-aastane Grace Johnson Saaremaalt oma juuri otsib, jõudis ka Saarte Hääle toimetusse, mistap oli ainus valik üritada põneva loo lahendamisel abiks olla.

Tahab tutvuma tulla

Grace’i ema nimi oli Ljudmilla ja saarlasest isa nimi Laas Paju. Olemasoleva infona olid teada veel mõned nimed ja see, kus kandis keegi kunagi elas.

Grace lootis Saaremaalt leida kedagi oma isapoolsest suguvõsast, sest side saarlastest sugulastega oli katkenud. Talle olid teada veel isa arvatava nõbu nimi Albert Pärtel ning tolle oletatavalt kaks last Anni ja Timo.

Veel oli Grace’ile teada, et ta isapoolse vanaema nimi oli Liis Mölder ja vanaisa kandis nime Peeter Paju. Ta mainis ka kedagi Helju Koppelit, kes peaks samuti sugulane olema. Grace’i soov oli leida keegi sugulastest, kuna tal on tahtmine oma esivanemate radadega tutvuma tulla.

Infokildude siit-sealt uurimise, klapitamise, küsimise ja otsitud inimeste leidmiseks nõu pärimise järel ka Saare maavalitsusest, sukeldusime igaks juhuks sugupuu-uurijatele tuttavasse veebiportaali Geni. Sealt hakkas asi hargnema.

Osutus, et otsitud inimesed on seal üsna õiges järjestuses olemas ja olemas on seal ka nende praegu Saaremaal elavad järeltulijad. Kusjuures järeltulijatena koorusid välja saarel omajagu tuntud tegijad inimesed, perekond Hartikainen – Anu, Anni ja Timo.

Kui selgitasime väikelaevaehituse kompetentsikeskuse juhatajana töötavale Anni Hartikainenile, keda Grace Johnson otsib, oli Annil pilt selge. Tema sõnutsi elas Kaunispel kunagi Leonti ehk Laas Mölder, kelle viiest lapsest kahte – Triinu ja Liisi – lugu puudutab.

Ta ütles, et Triin Mölder abiellus Laas Pärteliga ja neil oli neli poega, sh mainitud Albert Pärtel. Alberti tütar on aga Anni ema Anu Hartikainen, kusjuures tuli välja, et päris noortena vahetasid Grace ja Anu isegi kirju.
“Mõned olevat alleski, eesti keeli ja puha,” tõdes Anni Hartikainen. Nende leidmine nostalgiaesemete seast võtaks aga omajagu aega.

Kui Grace mainis oma kirjeldustes Alberti lastena Annit ja Timot, siis tegelikult on Anni ja Timo Anu Hartikaineni lapsed. Grace’i oksaraag sugupuust on aga seotud Leonti Mölderi teise tütre Liisiga, kes abiellus tõepoolest Peeter Pajuga ning neil olid lapsed Hindrik ja Laas. Viimane neist Grace’i isa.

“Laas läks üpris noorelt laevale tööle, sattus Ameerikamaale ja tema tütar ongi Grace,” selgitas Anni Hartikainen. Laasi vend Hindrik jäi aga koju Saaremaale, abiellus ning tema tütar on jällegi Helju Koppel, kellest Grace samuti rääkis.

Laas käis Saaremaal

Ka Anu Hartikainen rõõmustas, et Grace neid üles leida igatseb. Ta märkis, et lastena kirjutasid nad tõepoolest teineteisele kirju. “Kirjutamine jäi lihtsalt kuidagi soiku. Ei mäleta, miks või kuidas, aga kirjutamise aegu olime vahest kümnesed.”

Ta tõdes, et kunagi üritas ta isegi Grace’i interneti abil uuesti üles leida, kuid Geni portaali siis veel polnud ja ehkki ta leidis andmed nt Grace’i ema Ljudmilla kohta, ei jõudnud ta lõppkokkuvõttes siiski kuigi kaugele.

Anu sõnul käis Grace’i isa Laas ühes oma kaasa Ljudmillaga 1980. aastatel veel Saaremaal mudaravilas ja neil külas. “Laas oli hästi vahva, rääkis väga hästi eesti keelt,” meenutas ta. Toona saarel käies tahtis ta koju kaasa viia näiteks Anu koduaia marjadest tehtud musta sõstra moosi, meenutas Anu Hartikainen.

Nii Anni kui ka Anu kinnitasid, et ootavad Grace’i avasüli Saaremaale. “Kui Grace tuleb, siis muidugi juhatame talle teed ja räägime Leontist legende,” kinnitas Anni Hartikainen.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 179 korda, sh täna 1)